Wielkość partycji systemowej

Witam! To jest chyba mój pierwszy post, ale postanowiłem napisać bo obczytałem się na forum różnych rzeczy i nie mogę nic zrozumieć o co chodzi. Więc tak: są różne propozycje wielkości partycji systemowej, np. 20GB i to powinno wystarczyć. Ja mam dysk 250GB. Partycja systemowa C:\ma wielkość 100 GB i jest już zapełnione 93 GB. Gdy wchodzę na Komputer to dysk systemowy jest zaznaczony czerwonym kolorem (co według mnie zapełnienie jest kryzysowe). Proszę o wyjaśnienie jak to jest, że wystarcza te 20GB ? Oczywiście prócz tego są jeszcze dwie partycje -jedna na media (filmy moje, zdjęcia i muzykę), -druga na różne inne sprawy takie jak różnego rodzaju pisma, instrukcje i dokumenty. Jeżeli te 20GB powinno być przeznaczone tylko na sam system to co z programami? Przy instalacji programów system sam proponuje dysk C:. Pozdrawiam J.K.

20GB to trochę mało jak na system (w tym aktualizacje) plus programy.

Mój Windows 7 x64 zajmuje ok 30 GB (Vista będzie podobnie lub nawet więcej ze względu na większa ilość aktualizacji).

Usuń (lub przenieś na inne partycje) zbędne dane z partycji systemowej (to negatywnie wpływa na szybkość systemu).

a kolega jank używa programów do czyszczenia systemu ?

Jeżeli kolega nie wie co ma na dysku to ten programik pokaże zawartość całego dysku z rozmiarem każdego folderu

Wszystko zależy od “filozofii”, jaką kierują sie użytkownicy komputerów przy podziale dysku na partycje.

  • Niektórzy tworzą małe partycje systemowe (właśnie te 20-30 GB), instalując wszelkie aplikacje na odrębną partycję, ale za to dużą (kilkaset GB). Oczywiście, w tym celu ingerują w domyślną konfigurację instalatora, kierując instalowane programy nie na partycję C (czyli standardowo), lecz na np. D lub jeszcze inną. Z reguły potrzebne są wtedy co najmniej trzy partycje na dysku (trzecia na “magazyn” zasobów).

  • Inni użytkownicy, nie chcąc sobie zadawać trudu ze zmianą kierunku instalacji, instalują wszystko na partycję C , czyli systemową. Tak właśnie robisz Ty. Wtedy jednak partycja ta musi być sporo większa, bywa, że zajmuje połowę dysku a nawet więcej. Pozostałą część dysku przeznacza się wówczas na “magazyn” (fimy, muzyka, fotki, instalatory programów itp.).

Tak więc masz dwa sposoby podziału dysku do wyboru. Zalet i wad każdego z tych sposobów nie opiszę, bo są kontrowersyjne.

Właśnie tak jak napisał przedmowca. Wszystko zależy od tego jaki chcesz mieć porządek. Nie ma w tej sprawie określonych zasad i Ty decydujesz jak ma to wyglądać. Ja nam 2 równe partycje, gdzie na 1 jest system i programy a na drugiej multimedia. Mam też odrębną partycje na linuxa ale jest ona niewidoczna spod windows. Teoretycznie mógłbyś mieć nawet 1 duży dysk bez żadnych podziałów.

Dlaczego? Wiadomym jest że dla poprawnego działania systemu lepszym wyborem będzie pozostawienie partycji systemowej z niezbędnymi programami. Niepotrzebne “zaśmiecanie” tejże partycji wszelkiego rodzaju folderami z danymi, grami, muzyką, fotkami itp. powoduje nie tylko bałagan, ale znacząco wpływa na sprawność systemu. Przez takie wrzucanie wszystkiego na C powstają tematy w stylu “mam mało miejsca na dysku C - co robić”, mam partycję C 200GB i wolnego miejsca mam 5 GB - co robić" itp.

wysoce nietrafiona porada - przy uszkodzeniu systemu (kiedy konieczny będzie format) wszystkie dane lecą w…kosmos [-X optymalnym jest posiadać min. 3 partycje (dla przejrzystości i dokładnego posegregowania danych) wtedy w przypadku uszkodzenia systemu po formacie partycji systemowej, dane będące na innych partycjach pozostaną nietknięte.

Też mam dysk 250 GB pod Windowsem.

C: 50 GB System,

D: 100 GB Dane, w tym Program Files, Moje Dokumenty

E: 100 GB Dane

Drugi dysk pod Linuksem