Wielkość SWAP, a pamięć RAM

Witam.

Chcę zainstalować k-ubuntu i mam wątpliwości co do wielkości partycji SWAP. Zwolniłem sobie 17GB wolnego miejsca na partycje Linuksowe więc przy instalacji nie powinno być problemów (przynajmniej mam taką nadzieje). Szukałem trochę w necie o wielkości partycji i raz piszą, ze SWAP powinien mieć ok 500MB, a w innym miejscu, ze 2xpamiecRAM. Mam 2GB RAM więc ile na SWAP?

W takim wypadku wystarczy Ci 512 MB. Swapa 2x większego niż ilośc RAMu robiło się kiedyś, kiedy tego RAMu było mało. Jeżeli masz 512 MB (lub więcej) pamięci operacyjnej, to wystarczy Ci taka sama wielkość swapa. (a prawdopodobnie i tak nie będzie wykorzystywany, albo wykorzystywany minimalnie)

Tylko wiesz 5 czy 10 lat temu 128 do 256 MB RAM to był standard, więc zalecało się przynajmniej 2xRAM. Osobiście ja Mam 256 MB RAM i 1024MB Swap :slight_smile:

Spokojnie Ci wystarczy 500 MB SWAP, gdyż twoja pamięć RAM sama ogarnie wszystkie procesy bez problemu :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dzięki areh , robię 512MB.

zalezy.

do netu, openoffice i kilku innych ■■■■■ół można wogóle nie dawać swapa.

ale np do bazy mysql to juz trzeba

generalnie dajesz w konsoli free i wiesz ile ramu zuzywa system.

na moim desktopie z 2GB, swap nie był nigdy używany, nie ważne co zrobię, aiglx+beryl+emerald+quake4 a swap - jeśli już

kilkanaście/kilkadziesiąt kilo… moja swap partycja ma 227MB - tak mi się “zrobiło” :slight_smile: