Wieszanie się systemu. Wina dysku?

Witam. Ze względu na problemy natury technicznej proszę o pomoc :slight_smile:

W wakacje kupiłem “super” laptopa marki hp który miał być kombajnem multimedialnym. Zainstalowany windows 10, powyłączałem/usunąłem co się dało i tak go użytkowałem choć cały czas plułem, że dałem się namówić na kupno tego “kombajnu”

Na początku chodził jak stary laptop, na wszystko trzeba czekać, zanim “przemieli” dane itd.

Problem pogłębia się od jakiegoś miesiąca, coraz częściej komputer się zawiesz/zacina czasami na kilkanaście sekund czasami na kilka minut, odczeka się ten okres i dalej jako tako śmiga.

Dołączam scan z HD Tune bo sądzę iż będzie potrzebny. Jest sens ruszać to w ogóle? czy czekać aż całkiem padnie w międzyczasie kopiować ważne dane?

 

04850372697622246636.jpg

A masz jeszcze gwarancję?

 

Skopiuj ważne dane.

 

 

Raczej tak bo kupowany jako nowy, aczkolwiek to do innego miasta trzeba wysyłać a znając życie wyzerują dysk, wgrają nowy system i tyle z ich “serwisu”, albo nic nie zrobią stwierdzając iż jest to moja wina bo za bardzo trzęsłem laptopem albo niewłaściwie go użytkowałem. 

Chociaż po świętach napisze/zadzwonie na serwis w tej sprawie pogłębiając wiedzę na temat usług gwarancyjnych.

Ale ewidentnie dysk siada i należy go niezwłocznie wymienić? 

 

A odpowie mi ktoś czy to normalne, iż nowy komputer tak “zamula” (chodzi o czas na samym początku gdzie się nie zawieszał). Bo niby jest tutaj 12GB ram, jakiś procesor AMD A6 a on  działa gorzej niż mój 6 letni Asus. Nawet ładowanie/otwieranie filmów w playerze trwa dłuższą chwile (np. film w full hd z karty/pendrive/dysku)

Potrzebowałbym tylko jakiegoś programu aby podać dokładniejsze dane jak by ktoś chciał “zajrzeć” w ten “kombajn”.

 

 

Jak wykazane ze smart pozycja C5 w liczbie 8 , niestabilne sektory bądź bad sektory, znajdują się w obszarze partycji systemowej. To jak najbardziej może być przyczyną przymulenia , tym bardziej jak traf, że niektóre pliki programów czy systemowe, znajdują się na tych nieszczęsnych sektorach. I wtedy na nic najlepszy procesor czy dużo pamięci ram. Pamięci możesz sprawdzić np. bootowalnym memtestem 86+, bądź systemowym. Możesz uruchomić z HDTune test Benchmark czy czasem wykres nie wykaże niski poziom prędkości albo się zatrzyma trafiając na  blok w którym jest sektor poważniej uszkodzony i da potwierdzenie badów w użyciu.  Można dokonać operacji Remap np.programem MHDD, tylko nie wiadomo, jak nawet operacja da dysk bez niestabilnych sektorów, czy te niestabilne sektory będą się pojawiać ponownie.

Pozycja 01, tu przy tych dyskach powinno być 0.

 

Pozycja BC i C5.

 

Pozycja BF, albo ma dysk wibracje, albo laptop miał wstrząs?

 

Dysk wygląda, że ma problem.

 

Daj na gwarancję lub trzeba na innym sprawnym dysku wgrać świeży system + ewentualnie stery do chipsetu i test.

 

Dzisiaj po południu dostane nowy dysk, wgram system 7, (czy lepiej 10?) i zobaczę jak to będzie śmigać.

 

To jest laptop którego czasem się trzyma na kolanach itd więc wstrząsy na pewno jakieś miał.

 

Tak czy siak wieczorem dam znać czy zaczął działać sensowniej.

Zainstalowałem 10, na świeżym systemie laptop i tak działa nijak, bez szału.

Stery zainstalowałem i bez zmian, tak ma być czy po prostu czegoś nie zrobiłem, źle system wgrany?