WiFi - 50% spadek szybkości downloadu


(Squbany836) #1

Witam. 

 

Mam problem z szybkością internetu przy połączeniu bezprzewodowym. Zacznę od początku. W testach na speedtest.net przy połączeniu przez kabel pokazuje mi prędkość downloadu niecałe 30Mb/s, czyli tak jak być powinno, zgodnie z umową u operatora. Jednak, gdy przechodzę na łącze bezprzewodowe prędkość spada do 15Mb/s, a więc aż o 50%. Wiadomo, że przy połączeniu bezprzewodowym zawsze są straty, ale chyba nie powinny być one tak duże. 

Nie ma znaczenia czy laptop stoi przy routerze czy w drugim pokoju, zawsze pokazuje w granicach 15Mb/s. Jeżeli chodzi o inne urządzenia jest to samo. Na PC w pokoju na przeciwko (brak ścian i jakichkolwiek większych przeszkód. ok. 4-5m do anteny) też pokazuje w granicach 15Mb/s. Kiedyś było normalnie i pokazywało spokojnie ponad 20Mb/s. Wiem już, że nie jest to wina kart sieciowych i routera, ponieważ sprawdzałem na nowym pożyczonym routerze i nadal jest to samo. Ustawień też już kilku próbowałem i zostałem przy 11bg mixed - 20 MHz - channel 7, ponieważ jest najlepsze.

 

Router TP-Link TL-WR741ND v.4 (rev.b)

 

Macie jakieś pomysły czym może być to spowodowane?


(MrKsardes) #2

Zgłoś to dostawcy on ci na pewno pomoże


(dark__jedi) #3

To są mniej więcej transfery protokołu g. Dlaczego używasz protokołu g zamiast n?


(Odyniec_Stary) #4

Karta obsługuje standard N, czy tylko G? Jeśli jedynie G, to wszystko w normie.

 

Sprawdziłeś okoliczne sieci, czy się nie zakłócacie wzajemnie?

 

Z reguły dla standardu 2.4 GHz powinno się trzymać kanałów 1,6,11.


(Squbany836) #5

Nie ma znaczenia czy jest b, n, g, czy bg, bn, czy bgn. Sprawdzałem wiele wariantów i prędkość jest zawsze w granichach 14-15 Mb/s.


(dark__jedi) #6

Tak z ciekawości, dlaczego akurat te kanały? Nigdy nie zwracałem na to uwagi i szukałem najmniej obciążonego i dobrze chodzącego.

 

 

Wracając do tematu: twierdzisz, że 2 różne komputery mają transfer po wifi około 15Mb/s. Router wymieniony na inny i te dwa komputery dalej dają 15Mb/s. Dobrze rozumiem?

 

Sprawdziłem u siebie. W trybie g uzyskuje 18,7 Mb/s. Wnioski: jak było wspomniane wcześniej w trybie g wyżej nie pociągnie. Jakie masz karty wifi w komputerach?


(Squbany836) #7

Dobrze rozumiesz. 

 

Mowiłem już, że kiedyś pokazywało mi na tych kartach 24-25 Mb/s. Od jakiegoś czasu coś jest nie tak. I jak już pisałem na każdym standardzie jest to samo. Róznice to max 1-2 Mb/s.


(Odyniec_Stary) #8

Najmniejsze zakłócenia przy większej ilości sieci w sąsiedztwie. 

 

http://www.metageek.com/support/why-channels-1-6-and-11/


(Squbany836) #9

Dalej nic.


(dark__jedi) #10

Jeśli masz w miarę nową komórkę to zainstaluj na niej speedtest i sprawdź transfery.


(Squbany836) #11

To samo, już sprawdzałem.


(dark__jedi) #12

W takim razie dla mnie ewidentnie sprawa samego routera. Jednak na g, i tu będę się upierał, nie osiągniesz transferów jakie chcesz.

Na tą chwilę ten router powinien podać więcej na protokole n. Nie jestem w stanie teraz sprawdzić ile podaje router n ze 150Mb/s, bo mam na swoim pełne n 300Mb/s - który spokojnie poda 50Mb/s.


(Squbany836) #13

Na zupełnie nowym routerz były sprawdzane różne ustawienia i nadal było to samo. Dlatego właśnie ten problem jest bardzo dziwny.


(dark__jedi) #14

No to nie wiem, jeśli na protokole n wszystko jest poustawiane tak jak ma być jak i w routerze i karcie sieciowej, internet na kablu jest ok, to na myśl przychodzą mi jedynie jakieś zakłócenia, ale wg mnie nie powinny wprowadzać tak subtelnych zmian tylko szarpać sygnałem.

 

Spróbuj powyłączać wszystkie urządzenia BT w okolicy, wyłącz mikrofalówkę z sieci itp


(Squbany836) #15

Nic nie pomogło.