WiFi a regulamin umowy

Niedługo zajdzie potrzeba podłączenia urządzeń przez wifi, mój internet póki co idzie prosto po kablu do komputera. W regulaminie dostawcy jest punkt:

Odbiorca nie jest uprawniony do odsprzedawania bądź jakiegokolwiek nieodpłatnego udostępniania usługi osobom trzecim, polegającej na podłączeniu dodatkowego użytkownika lub komputera zarówno poza lokalizacją, jak i na terenie lokalizacji, w której Odbiorca korzysta z Usługi, za wyjątkiem sytuacji wyrażenia na powyższe zgody przez Dostawcę w sposób wyraźny. [Dalej jest informacja o karze w przypadku naruszenia tego punktu]

Czy to oznacza, że nie wolno mi samemu w domu stworzyć sieci ? Czy muszę prosić o ich pozwolenie ? I jak mam rozumieć słowa “sposób wyraźny” ?

Wyraźny to zapewne ich akceptacja na piśmie.

Natomiast w pierwszym zdaniu mowa o osobach trzecich więc to jest kluczowe.

Pytanie jak rozumieją “osoby trzecie” i kto będzie użytkował te dodatkowe urządzenia bo jeśli abonent to nawet jeśli będziesz miał wiele urządzeń podpiętych do sieci via wifi czy też po kabelku to nie będziesz łamał tego punktu. Oczywiście sprawdź czy w regulaminie nie ma zapisów dotyczących liczby podłączonych urządzeń

Pozdrawiam

AdamW

Jak dla mnie ten zapis tyczy się przypadków “handlu” łączem np. z sąsiadem i nie ma związku z ilością podpiętego do sieci “rodzinnego” sprzętu.

Innymi słowy punkt regulaminu zabrania Tobie zrobić np. kafejkę internetową, co jest powiązane z udostępnianiem łącza osobom trzecim, za opłatą lub za free. Oczywiście członek rodziny nie jest taką osobą, ponieważ łamany byłby regulamin w momencie skorzystania z Twojego komputera przez żonę, dzieci, matkę, ojca, rodzeństwo itd., co samo w sobie jest absurdem…

Tak więc, jeśli chcesz podpiąć więcej kompów (tzw. majątek rodzinny ;)), by rodzinka mogła używać, to nie musisz się tym zapisem przejmować.

Ale pamiętaj, ładnej i młodej sąsiadce na piękne oczka (czy cokolwiek innego) dostępu do łącza nie dawaj, bo możesz mieć nieprzyjemności :wink:

Nie ma jakichkolwiek zapisów co do ilości. Nigdzie nie ma o tym wspomnienia.

Ale czy ten punkt należy rozumieć jako to, że nie wolno udostępniać osobom trzecim oraz nie wolno mi podłączyć innego użytkownika i innego sprzętu do wifi, czy chodzi w całym tym punkcie tylko o osoby trzecie ?

“Odbiorca nie jest uprawniony do odsprzedawania bądź jakiegokolwiek nieodpłatnego udostępniania usługi osobom trzecim”

Ten wycinek jest główną częścią zapisu, dalej masz “wytłumaczenie” tej części, czyli:

Nie możesz za opłatą lub za darmo udostępniać swojego łącza obcym (osobom trzecim) poprzez:

-udostępnianie dla takich osób łącza (sąsiad lub gościu z ulicy przyjdzie i będzie używać…)

-podłączanie takim osobom komputerów do prywatnej sieci w i poza mieszkaniem (sąsiad lub gościu z ulicy przyjdzie z lapkiem do mieszkania lub będzie miał połączenie ze swojego mieszkania i będzie używać)

Odstąpienie od powyższego obostrzenia udziela dostawca usługi internetowej stosownym dokumentem (pisemnie), co związane jest w sumie ze zmianą umowy z “prywatnej” na “biznesową”, a ty jesteś wtedy “dzierżawcą” zarabiającym na posiadaniu dostępu (własna kafejka internetowa, firma zatrudniająca pracowników itp.).

Osobami trzecimi są osoby Tobie obce, z którymi nie jesteś spokrewniony/“spowinowacony” (Wesołowska zawsze się o to pyta świadków ;)), rodzina do takich osób nie należy, a i sprzęt jest niejako wspólny (mam na myśli sprzęt domowników).

Czyli jeśli dobrze Cię zrozumiałem, nie ma żadnych przeciwwskazań abym zaczął rozbudowę sieci domowej i korzystał na laptopie, tablecie oraz tv :slight_smile:

Czyli ten zapis dotyczy tylko temu by nie udostępniać obcym w jakiejkolwiek formie dostępu do mojego internetu, jeśli mój tok rozumowania jest prawidłowy.

Tak, nie ma przeciwwskazań (tylko nie daj się sąsiadce ;)), Twój tok rozumowania jest prawidłowy.

Zastanawia mnie jeszcze jeden punkt, co mam przez niego rozumieć, czy on coś wnosi ?

" Ponadto za podłączenie przez odbiorcę sygnału osób trzecich bez pisemnej zgody Dostawcy sygnału" - cytat z umowy, ten w poprzednich postach jest z Regulaminu.

Czy ten pkt jest tylko okrojonym punktem z regulaminu ?

Jeszcze dwa punkty:

“…bądz stwarzać możliwość korzystania z usługi przez innych Odbiorców”

“Z jednego numeru ID i hasła nadanego Odbiorcy przez Dostawcę korzystać może tylko i wyłącznie jedna osoba”

“korzystania przez Odbiorcę z Usług w sposób niezgodny z Umową lub Regulaminem a w szczególności dokonywania przeróbek sieci lub nieuprawnionych podłączeń, udostępnianiu zestawu instalacyjnego osobom trzecim lub podłączania innych użytkowników”

Czy któryś w tych punktów może mieć wpływ na kluczowe zadane przeze mnie pytanie ?

Brzmi jak początek niedokończonego zdania o sankcjach/karach za podpięcie “sąsiada”…

Czyli osoby trzecie, nie wliczając domowników/rodziny…

Innymi słowy, kolega ze sprzętem i “linią” od tego samego dostawcy co Twoja, nie może korzystać z Twoich danych logowania do sieci ISP. Masz obowiązek pilnować tych danych, bo jeśli dostawca odnotuje, że połączyć się chcą dwie “osoby” (Ty i kolega, który Tobie ID i hasło zaiwanił), wtedy na Ciebie spada kara, bo ty jesteś winny niedopilnowania…

-przeróbki sieci = kombinacje ze sprzętem i infrastrukturą ISP, nie jest związane z tym do czego koniec kabla podłączysz, czy to będzie komputer, czy router, bo od tego miejsca to nie jest własność dostawcy

-nieuprawnione podłączenia = wcześniejsze określenia co do podpinania osób trzecich

-udostępnianie zestawu instalacyjnego = “wypożyczanie” sprzętu danego przez ISP (w moim wypadku byłby to Livebox, który nie jest moją własnością ;))

-podłączanie innych użytkowników = dalej są to osoby trzecie, sąsiedzi i przechodnie

PS. W regulaminie powinieneś mieć gdzieś na początku “legendę pojęć” określaną inaczej jako “Definicje”. Jeśli nie masz tam zapisów związanych ze stopniem pokrewieństwa, a jedynie zapisy co do “osób trzecich”, to masz prawo współdzielić łącze z rodziną/domownikami, a z tego wszystkiego co podałeś, dalej wynika że ISP ukarze Ciebie za udostępnianie łącza obcym, machinacje z infrastrukturą dostawcy, czy podpinki “na lewo”/na spółę z “sąsiadką”. Żadna część z podanych przez Ciebie zapisów regulaminu nie mówi o niemożności korzystania z dostępu do sieci przez Ciebie samego na X urządzeniach lub zabranianiu korzystania z Twojego łącza przez rodzinę.

W definicjach brak informacji o stopniach pokrewieństwa czy o osobach trzecich, jest tylko o Odbiorcy.

IamNotHouse , nie przejmuj się treścią przestarzałej umowy, nikt ci nie zabroni posiadać w domu router WIFI i rozdzielać sygnał tak jak się Tobie żywnie podoba. Możesz nawet (czego nie zalecam) udostępniać połączenie poprzez WIFI niezabezpieczone hasłem i nikt ci tego nie zabroni.

Pytam bo widziałem że niektóre firmy jasno mówią, że nie wolno stosować takich praktyk

Jakich praktyk ??

Nawet jak masz włączone u ISP filtrowanie po adresie MAC urządzenia, prosisz o zarejestrowanie adresu routera i dzielisz sygnał w domu jak ci się podoba.

Rozdzielania łącza, zastrzeżonego regulaminem

Ale tu chodzi o rozdzielanie jak w poniższej, przykładowej sytuacji (a nie tego co chcesz rzeczywiście zrobić).

Powiedzmy że jesteś ISP dającym łącza “50/50”, 50Mb za 50zł. Przychodzi do Ciebie “klient indywidualny”, bierze tą opcję, a potem rozdziela te 50Mb na 20 osób w bloku (2Mb na głowę, sobie zostawiając zapas 10Mb) i bierze od każdej po 20zł miesięcznie (dawałoby to 400zł na m-c, 350zł czystego zysku dla takiego “cwaniaczka”). W takim wypadku, jeśli nie umieścisz -jako usługodawca- odpowiednich obostrzeń w regulaminie, jesteś w plecy na grube miliony (przy jednym delikwencie miałbyś “stratę” 1000zł, bo tych 20 “lewych” nie zakupi u ciebie wymienionej -lub innej- oferty “50/50”, a kwota strat się zwielokrotnia, im więcej “spryciarzy” się trafi). Teraz dodając do umowy odpowiednie zapisy, zabezpieczasz się przed takimi praktykami pod groźbą kary.

I te zapisy, które podałeś o tym właśnie mówią, byś z ISP nie robił “muła”. Nie masz zabraniane dzielić łącze na użytek “własny” (domowy).

PS. Kim jest Twój dostawca, jeśli to nie tajemnica (jeśli ma stronkę, to i regulaminy powinny się na niej znajdować).