Wifi działa sieć przewodowa nie działa

Witam,

Pewnie już wiele było takich tematów, ale mój jest nie typowy.

Pewnie to sprawa bardziej techniczna. A mianowicie

Mam w domu internet przez modem DSL z t-mobile. modem jest podłączony do switcha. Od switcha jeden kabel jest podłączony do kompa stacjonarnego po przez kabel. Drugi kabel jest poprowadzony na piętro i tam podłączony jest moduł WIFI.

W laptopie skonfigurowałem wifi. W tym samym czasie tato powiedział, że coś mu się pojawiło na kompie stacjonarnym, ale to zamknął. Nie wiem co się mogło tam pojawić.

Czyli w skrócie. Modem>switch>kable do kompa i kabel z podłączonym WiFi.

A problem jest taki:

Gdy włączam modem to włączam też moduł WiFi i w laptopie działa internet. Gdy potem ojciec włącza kompa i chce skorzystać z internetu to już mu nie działa, po mimo, że jest ikona (sieć połączona).

Wyłączam WiFi na chwilę i na kompie (na kablu) aktywuje się internet. 

Zaraz po tym włączam na nowo WiFi i działa jedno i drugie. Z tym, że na WiFi jest trochę spowolniony internet.

 

Co może być tego przyczyną?

Czy rozwiązaniem będzie zakupić jakiś router z wbudowanym switchem i problem sam się rozwiąże?

 

Pozdrawiam,

Paweł

Problem jest taki, że zamiast switcha powinieneś mieć router. Dzieje się tak dlatego, że switch i router działają w innych warstwach modelu sieciowego i od ISP dostajesz tylko jedno IP, a komputery potrzebują dwóch. Swicth tylko przekazuje IP do komputera, a że masz jedno IP, to tylko jeden komputer dostaje adres. Ty potrzebujesz dwóch IP, dlatego potrzebny Ci router, który wykonuje NAT, czyli jeden adres tłumaczony jest na inne adresy lub wykonuje routing. Teraz gdy jeden komputer jest włączony w momencie włączenia dwóch, jeden podbiera drugiemu Internet. Gdyby na obu komputerach był ten sam MAC adres, komputery wzajemnie też by podbierały sobie Internet, ale w zależności od ruchu sieciowego jeden by wykorzystywał tylko wtedy kiedy potrzebuje. Kiedyś tak się bawiłem. Na dwóch miałem taki sam MAC i raz jeden miał, a raz drugi w zależności, który korzystał z sieci. Musisz w miejsce switcha postawić router. Ewentualnie jeśli twój moduł wifi wykonuje routing lub NAT, to dałoby się to zrobić, ale najlepiej jakby modem był podpięty do modułu WiFi, a reszta komputerów tylko po WiFi.

A ten moduł wifi co to za urządzenie jest? Może wystarczy przerobić konfigurację na coś takiego:

Modem -> kabel>moduł wifi-> kabel ->switch-> komp

Z pierwszego wyjaśnienia sprawa robi się jasna. Będę musiał się wyposażyć w router. Najlpiej jak kupie taki,że: 3 w 1. Modem z wifi i ze switch w jednym. Wtedy chyba nie powinno być problemu i z wifi i siecią przewodową.

 

Moduł wifi? Kiedyś korzystałem z internetu radiowego i to urządzenie śiągało internet, po czym od niego szło na switch. I wtedy wszyscy mieli internet, ale na kablu. ten moduł ma tylko jedno wejście ethernet. Odkąd mam internet w sieci, to pomyślałem że wykorzystam tamten moduł jako wifi.

Teraz widze, że nie był to najlepszy pomysł bo jedno zakłóca drugie.

 

Porozglądam się za modemem (routerem) z wifi i switchem, wszystko w 1.

 

Dzięki za odp.

Pozdro

Czyli masz AP. Router 3 w 1, tj. z modem nie ma sensu kupować, jeśli masz modem z wyjściem RJ-45, bo cenowo się nie opłaca. Jeśli masz AP, to wystarczy Ci router nawet bez WiFi. No chyba że chcesz ograniczyć liczbę urządzeń. W każdym razie routera z modemem w Twoim przypadku nie opłaca się kupować. Jeśli już chcesz, to zainwestuj w router z portem Ethernet/WAN. Oprócz DSLki masz możliwość podłączenia skrętki do portu LAN, który może działać jako port WAN. Taki router do dwóch typów łączy.