WIFI na linuxie

Mam pytanko ktura dystrybucja bedzie lepsza do kozystania z wifi. Mam Mandrive 2006 i Suse 10.0. Prosze o sugestie odnosnie problemow z ewentualnym skonfigurowaniem bo modem usb Neostrady latwiej zainstalowac na Mandrivie niz na Suse a czytalem wiele dobrych opini o Suse w koncu wspolpraca z Novelem do czegos zobowiazuje;)

Wszystko zależy od tego, jaką masz kartę.

ach te stereotypy… mnie instalacja Thomsone zajmuje około 10 sekund! w tym wliczony firmware i odpowiednie ustawienie praw…

wszystko da się zrobić tylko trzeba odrobinę chęci! dla tych bez chęci jest właśnie Mandriva…

Z mojego doświadczenia wiam, że ubuntu i wszystkie jego odmiany nawet nie wymagają samodzielnego doinstalowywania ndiswrappera. W konfiguracji karty sieciowej od razu zanalazłam kartę wifi - i tą wbudowaną w laptopie, i tą na usb (belkin i gigabyte - moduł rt 2500). Suse 10.1 już kompletna porażka. Przy innych dustrybucjach trochę wysiłku, ndiswrapper, czasen graficzna nakładka ndisgtk i używanie sterowników windowsowych.

nie zgodze się że

przykładem może byc karta radiowa którą ja mam DWL-510, każda dystrybucja wymagała instalacji i konfiguracji przez ndiswrappera natomiast pod suse 10.0 uruchamiana była już podczas instalacji systemu, wydaje mi się że Suse ma jedną z najbardziej bogatych baze sterowników do różnorakiego sprzętu, dlatego też ja poleciłbym suse

no więc na początku możesz mieć problem z instalowaniem acx100 i wireless tools. pierwsze co musisz zrobić:

  1. zainstaluj kernela (na pewno jest on na płycie Twojej dystrubucji - wejdz w zarządzanie oprogramowaniem, wejdz w cos takiego gdzie dodaje sie soft a nastepnie wpisz kernel w wyszukiwarce i zainstaluj najnowszego :wink: np. kernel source 2.6.3-4mdk :wink:

  2. jak zainstalujesz kernela to zainstaluj wireless tools - spowoduje to ze bedziesz mial dostepne takie komendy jak iwlist, ifconfig etc.

  3. nastepnie zainstaluj acx100 i gdy zainstalujesz to powinienes go miec w folderze /usr/share/acx :wink: wlasnie w tym folderze lub podfolderach powinienes miec plik start_net - jesli go znalazles edytuj go (essid - nazwa sieci, key - klucz do sieci, chanel - kanał itd.)

  4. gdy go edytujesz zapisz zmiany

  5. gdy już zapisałeś zmiany w konsoli wpisz ./start_net (oczywiscie gdy masz wlaczona konsole musisz byc w folderze gdzie jest ten plik start_net)

  6. ciesz się netem :wink: