WiFi Netia Spot - prędkość WiFi a kabel

Witam.

 

Mam problem z osiągnięciem max. prędkości na WiFi Netia Spot.

Na kablu internet rozpędza się do max. przepustowości tzn. do 50mb/s a na WiFi idzie max. 30-38mb/s.

Łącze, które posiadam to 50mb/s - router Netia Spot 2.

 

Skąd biorą się takie różnice w max. osiągach?

 

Pozdr.

Marek

Może karta wifi działa w standardzie b/g.

Karta działa na n - tak jest napisane we właściwościach połączenia lokalnego.

Możesz próbować w takim razie zmienić kanał wifi, zmienić typ szyfrowania lub testowo całkiem wyłączyć.

Prawdopodobnie masz kartę draft-n, więc nie osiągniesz więcej jak te 40Mb/s.

Pozmieniałem wszystko co możliwe w ustawieniach Netia Spot i niestety, ale nic się nie zmieniło.

Odnośnie karty to mam laptopa lenovo g780.

Próbowałem testów na Samsung Galaxy S4 i wychodzi dokładnie to samo.

Nigdy na wifi nie było więcej niż 40mb/s a średnio jest ok 30mb/s.

Widocznie obie karty działają w draft-n.

Gdzie mogę sprawdzić, czy jest rzeczywiście ten draft-n? Chciałbym zlokalizować przyczynę i mieć 100% pewność, gdzie leży problem.

W specyfikacji karty sieciowej. Urządzenia z draft-n przeważnie mają tylko jedną antenkę.

Wszędzie jest zapisane, że karta jest w standardzie n, więc chyba nie tutaj powinienem szukać przyczyny - być może się mylę.

Może są tutaj użytkownicy Netii 50mb/s?, którym przepustowość WiFi działa na full?

Na karcie zawsze będzie napisane 802.11n, ale to nie znaczy, że obsługuje przepustowość do 300Mb/s. Są karty co mają przepustowość 150, 300, a nawet 600Mb/s i są uznawane jako zgodne ze standardem 802.11n. Musisz sprawdzić specyfikację karty i tam znajdziesz odpowiedź. W telefonach stosuje się raczej karty do 150Mb/s. Na draft-n nie wyciągniesz więcej jak 40Mb/s. Zresetuj router, postaw go w niewielkiej odległości w tym samym pomieszczeniu, aby uniknąć tłumienia przez ściany, nie włączaj szyfrowania, podłącz tylko i wyłącznie jedno urządzenie i sprawdź czy będzie lepiej. Jeśli nie, to Twoje karty działają z przepustowością do 150Mb/s (w teorii tyle mogą osiągnąć, w praktyce do 40Mb/s, urządzenia n 300 z dwiema antenkami wyciągną do 100Mb/s).

Dziękuję za obszerne wyjaśnienie - będę testował w takim razie i chyba pozostanie mi pogodzenie się z sytuacją :wink: