WiFi nie działa! Debian 8 GNOME

Witam! problem wygląda następująco mam starego laptopka dokładna nazwa to SAMSUNG NC110

Zainstalowałem Debiana w najnowszej wersji! 8 i niedziała WiFi chociaż dioda się pali na komputerze że działa.

Wchodząc w ustawienia sieci WiFi pisze coś takiego “Brak oprogramowania sprzętowego” chwilowo jestem podłączony przez kabel Ethernet szukając sterownika w Synaptic wpisywałem kilkakrotnie nazwe a dokładnie taki skrót pisało w instalacji brakujący sterownik o nazwie “rtl8105e-1.fm” i nic nie znalazło

Podam specyfikacje :

System: Debian GNU/Linux 8.1

Procesor: Intel Atom N455 x2 166GHz

Pamieć: 1GB

Sieć WiFi: Broadcom Corporation BCM4313 802.11 bgn Wireless Network Adapter

Sieć Ethernet: Realtek Semiconductor Co.,Ltd RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller

Kernel Linux 3.16.0-4-amd64 (x86_64)

Mam nadzieje że wszystko podałem co trzeba!

Proszę o pomoc!

https://wiki.debian.org/wl

Zainstaluj pakiet firmware-b43-installer

Chyba coś ci się pomyliło.

​Następnym razem zamiast dawać bezsensowne rady po prostu wstrzymaj się z pisaniem.

Nie, nic mi się nie pomyliło. Swego czasu miałem laptopa Dell Inspiron 1525 z kartą Broadcom BCM4311, i na Debianie również nie było wifi. Tyle że ja używałem sterownika b43, który jest domyślnie w Debianie, i on potrzebuje dodatkowego firmware do działania, i ten pakiet instaluje to firmware i po jego instalacji w moim wypadku natychmiast zaczynało działać wifi. Myślałem, że tutaj też może rozwiązać problem bo karta jest bardzo podobna, no ale… jak widać wiesz lepiej, więc napisz autorowi jakąś poradę od siebie.

 

Niby dlaczego bezsensowną poradą jest instalacja firmware broadkoma do karty wifi broadkoma?

Masz problemy z czytaniem?

Autor ma zupełnie inną kartę sieciową. Twoje bezsensowne porady zamiast pomóc tylko zaszkodzą.

 

Instrukcja dla obecnego pokolenia technologicznych idiotów:

 

  1. Wchodzimy na stronę google.com

  2. W polu wyszukiwarki wpisujemy zaskakujące hasło: “Debian Broadcom Corporation BCM4313”

  3. Klikamy w pierwsze znalezione wyniki: https://wiki.debian.org/brcm80211 lub https://wiki.debian.org/wl (do wyboru).

  4. Wykonujemy instrukcje podane w dokumentacji.

  5. Uświadamiamy sobie jakich nieogarniętych lamusów z siebie robimy pisząc bezsensowne porady :wink:

 

Serwus.

 

@WolfX: j.w.

Faktycznie porada kolegi kuby nie zadziała i to twoja jest poprawna ale wytłumacz mi jak zainstalowanie tego sterownika może zaszkodzić? Po prostu nie zostanie załadowany a najgorsze co się stanie to… że nic się nie zmieni :wink: A po drugie wypadało by trochę grzeczniej  :roll: 

Są co najmniej 3 różne sterowniki Broadcoma, które blokują się nawzajem.

Przy instalacji niewłaściwych zablokowane mogą zostać te odpowiednie.

 

Teraz jest dosyć jasny komunikat:

czyli brak pakietu firmware-brcm80211 (zgodnie z instrukcjami wiki).

 

Po zabawie z niewłaściwymi sterownikami będzie tylko niepotrzebny bałagan w systemie i problemy.

 

Świat nie zawsze bywa grzeczny. Trzeba się hartować :wink:

Na zachodzie już widać efekty przesadzonej i sztucznej grzeczności.

Cóż. Mogę tylko powiedzieć tyle, że moją intensją nie było nikomu zaszkodzić, tak jak mówiłem, ten pakiet instaluje firmware a nie sterowniki. A bcm 4311 i 4313 to nie są zupełnie inne karty.

Po co dalej brnąć w tą bezsensowną dyskusje? Autor już uzyskał odpowiedź wraz z linkami do szczegółowych instrukcji.

 

Karty z rodziny BCM4311 (BCM4301, BCM4306, BCM4311, BCM4312, BCM4318, BCM4321, BCM4322) i BCM4313 (BCM4313, BCM43224, BCM43225) to zupełnie inne technologie, obsługiwane przez zupełnie inne sterowniki.

 

​Tamten pakiet nie instaluje firmware, a jedynie narzędzie (b43-fwcutter) do pozyskiwania firmware dla zupełnie innej rodziny kart. Czyli niepotrzebny syf w systemie.

​W Debianie sprawa sterowników do kart wifi sprowadza się do wpisania w wyszukiwarce słowa “debian” i nazwy karty. Pierwsze wyniki to wiki ze szczegółowymi instrukcjami. Stąd taki (wg niektórych niegrzeczny) ton.