WiFi - problem z udostępnianiem plików między 2 komputerami

Witam

wiem że ten temat poruszany był już bardzo wiele razy, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.

Mam kompa stacjonarnego z WIN XP (SP3), niedawno zaś kupiłem laptopa z WIN7, podłączone są do routera przez WiFi i generalnie internet działa - na każdym kompie mogę korzystać z neta.

Teraz chciałbym móc przesyłać pliki między komputerami, ale nie wiem jak się do tego zabrać, co nie znaczy że nie próbowałem:

  • kompy są w tej samej grupie roboczej (dajmy na to “DOM”)

  • są podłączone do sieci

  • udostępnianie włączone

niestety kompy się nie widzą - pingi zwracają tylko że “obiekt docelowy jest nieosiągalny” czy coś w ten deseń (adresy to 192.168.0.2 oraz 192.168.0.3, router ma 0.1, jak zwykle).

Co mogę jeszcze zrobić?

Dzięki z góry za odpowiedź,

Daron

Firewalle nie blokują?

na obu wyłączyłem firewalla, zarówno dodatkowe oprogramowanie jak i windowsowy, nadal nic nie widzi;

zresztą na obu mam regułę na allow wszystkim z zakresu 192.168.0.1-255 na obu kompach na wejście/wyjście danych.

Sprawdź czy router nie blokuje ruchu w sieci wewnętrznej (porty 445, 139)

na routerze mam tylko stwierdzone, że inbound services są wszystkie bloknięte, outbound - ALLOW always, nie wiem o co chodzi szczerze mówiąc i to chyba jedyne miejsce, w którym mogę zrobić coś w materii portów.

Ja mam od dawna dokładnie tak jak Ty chcesz mieć. Mam Windowsa 7 oraz Xp i u mnie oba komputery widzą się bez problemu. Może pomogą Ci moje problemy jakie miałem na początku, które właśnie uniemożliwiały zobaczenie się obu komputerów.

Pierwszym moim problemem były oczywiście różne nazwy grupy roboczej ale o tym już na pewno wiesz, że muszą być takie same. Po drugie ja przede wszystkim nie udostępniam całego komputera tylko konkretny folder lub partycję dysku (ja mam udostępnioną partycję dysku na Xp i w zakładce sieć w Windowsie 7 jest ona widoczna jako dysk sieciowy). Kliknij prawym klawiszem myszy na np. daną partycję, wybierz właściwości, a następnie udostępnianie i tam wszystko włącz. Tutaj również miałem problemy z zobaczeniem w Windowsie 7 tej partycji, okazało się, że w ustawieniach sieci w Windowsie 7 oprócz ogólnego udostępniania jest jeszcze zaawansowana opcja “udostępnianie chronione hasłem”, musisz mieć tę opcję wyłączoną aby dana partycja mogła być zobaczona przez Windows 7 (w Windowsie Xp też jest ta opcja i też musi być wyłączona)