Wifi | Rodzielenie Łącza

Witam, wiele już czytałem, ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem. Sad

Więc sytuacja wygląda następująco:

Mam ruter TP Link TD-W8960N, jest to ruter WiFi. Na umowie mam ‘‘ile wejdzie’’ jednak w kablu mieści się maxymalnie 1.4mb. Z tego internetu korzysta moja siostra - na tablecie, a ja gram w gry sieciowe, gdzie ważny jest ping i jeśli ona tam siedzi (a często siedzi) to mam lagi, opóźnienie i nie można spokojnie grać. Czytałem że można rozdzielić łącza, coś tam QoS, ale za bardzo nie wiem. Poszedłem takim jednym poradnikiem, ale się zgubiłem na tym etapie:TP Link TD-W8960N - Rodzielenie łącza, nie wiem co wpisać w tym z lewej strony, a z prawej już tak było i nie da się tego zmienić.

http://pics.tinypic.pl/i/00410/393yr10wlkep.png

Proszę o pomoc, gdy wchodziłem na strony typu speedtest.net to upload był od 0.40mb do 1.4mb, a download od 0.18mb do 0.31mb. Proszę pomóżcie mi rozdzielić, abym ja miał więcej internetu a moja siostra mniej (ale to głupio brzmi:D)

Hehe widzę odwieczny problem :slight_smile:

Wystarczyło mi 10 sek. żeby znaleźć coś takiego.

http://www.tp-link.com.pl/article/?faqid=349

Mam nadzieję, że pomoże.

Chłopie, ja już szukałem 2 dni, też to znalazłem w 10 sekund, nie wiem co tam wpisywać i wgl. chociaz jest tam napisane. :frowning:

Engress - oznacza wg tłumacza google wyjście, więc na logikę będzie to upload

Ingress analogicznie będzie to download

Z lewej strony wpisujesz maksymalną prędkość internetu wg tego co wyżej napisałem.

Potem przechodzisz do zakładki z regułami. Tam dodajesz regułę osobno dla siebie i dla siostry.

Rule status na Enable.

Jako adres IP podajesz jej adres urządzenia dla jednej reguły, natomiast dla drugiej reguły swój, czyli w pierwszym i drugim polu wpisujesz ten sam adres żeby odnosiło się to tylko do jednego adresu. Zadbaj tylko o to żeby adresy się nie zmieniały w przypadku ponownego podłączenia do routera, bo może się to skończyć tym, że sytuacja się odwróci i ty będziesz miał prędkość siostry, a ona twoją. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie ustawienie rezerwacji adresów IP w DHCP dla każdego adresu MAC.

Protocol na ALL

Precedence to jak uważasz. Nie będzie to miało chyba zbyt dużego znaczenia przy 2 regułach.

Engress i Ingress Rate to już wg twojego uznania.

Ode mnie taka mała wskazówka. Nie bądź samolubny i nie kradnij siostrze całego internetu, bo ty musisz grać. Do gier wystarczy ci nawet około 200kB/s DL i UP.

Wielkie dzięki, głupio mi się przyznać, ale nie wiem co wpisać w te 4 pola Engress i Ingress:(

Dodam że mam zmienne IP i że siostra nie wyłącza tabletu, a ja komputer tak.

Engress Min - Minimalne wysyłanie

Engress Max - Maksymalne wysyłanie

Dla Ingress to samo tylko że pobieranie.

Max będzie warunkowało jaką maksymalną prędkość będzie mógł osiągnać użytkownik danego adresu IP, dla którego tworzysz regułę.

Prędkość jest podawana w kilo bitach na sekundę

Podpowiem ci jakie konkretnie wartości masz wpisać jak wrzucisz mi tutaj link do obrazka z wynikiem ze speedtest.net

Tylko zrób ten test bez obciążania sieci niech nikt nie korzysta w tym czasie z neta, będziesz miał wtedy najbardziej wiarygodny wynik.

W tym czasie ona nie siedziała na wifi, ale to i tak dziwny wynik, wcześniej miałem downloadu ~1,3mb a uploadu ~0.3 mb.

http://images.tinypic.pl/i/00410/3cfuqrtpsyhz.png

Może to po tej pierwszej fazie się zmieniło, gdzie mi pomogłeś pierwszy raz, nie wiem.

EDIT: I to wszystko co się wpisuje w tych 4 okienkach to chodzi o mnie, czy o siostrę?

Prędkość może się zmieniać w takich granicach. To jest zupełnie normalne.

Żeby rozdzielić internet 50/50 pod warunkiem, że mówimy tylko o 2 komputerach, to wyglądało by to tak.

Min:

Engress 10

Ingress 200

Max:

Engress 50

Ingress 500

Mam nadzieję, że będzie dobrze.

Dzieląc pół na pół wystarczy ci jedna reguła, w której podasz zakres adresów IP.

Gdy to wszystko wpisałem to wyskoczyło takie coś:

lsotojruhi8i.png

ED: Dobra już mam

Tak wygląda efekt końcowy

http://pics.tinypic.pl/i/00410/fykhrlwmda17.png

Z tego co tu widzę, to dodałeś regułę dla jednego adresu IP. 192.168.1.100

Będzie więc ona stosowana tylko do urządzenia, które taki adres uzyskało.

A jak zrobić aby było dobrze? :x

Nie stwierdziłem, że jest źle, ale nie mam pewności, że jest dobrze.

Dla przykładu.

Jeżeli twój adres IP to 192.168.1.2

A siostry to 192.168.1.3

To aby reguła dotyczyła tych urządzeń, to musisz ustawić zakres IP 192.168.1.2 - 192.168.1.3

Ja mam zmienne IP, a na tablecie chyba nie ma IP :S

EDIT: To tym co zrobiłem i wyłączaniu, włączeniu routera nie działał internet, ani na komputerze, ani na tablecie, musiałem od przywracać ustawienie fabryczne i ponownie go instalować. Co jest grane? :frowning:

mejt14 , jeśli jeszcze raz załączysz grafikę o nieregulaminowych wymiarach, pomimo moich poprawek, temat automatycznie zostanie usunięty z forum.

Musisz przede wszystkich czytać ze zrozumieniem co do Ciebie piszą, zanim cokolwiek zrobisz. Najlepiej napisz, jaką masz szybkość łącza zapisaną na umowie. Załóżmy, że jest to 1Mb/s/256Kb/s. W Trafic control ustawiasz.

Egress total rate 200 Kbps

Ingress total rate 1000 Kbps

Line Rate Upstream - 1024 Kbps

Line Rate Downstream - 256 Kbps

Te wartości różnią się tym, że na linii możesz osiągnąć do 1024 Kbps downloadu, ale może być mniejsza, dlatego należy zachować rezerwę i w ingress/egress podajesz mniejsze wartości.

Teraz tworzysz reguły. Ustal najpierw adresację sieci, czyli kto jakie ma IP. Jeśli nie potrafisz skonfigurować serwera DHCP, wyłącz go i na każdym urządzeniu przypisz adres IP ręcznie. Gdy znasz już adresację, czyli kto jakie ma IP, tworzysz dla danego IP lub zakresu adresów IP regułę.

IP Range - adres ip lub zakres adresów, dla których tworzysz regułę, musisz znać ten adres.

Port range - możesz tworzysz reguły tylko dla określonych portów. Jeśli nie chcesz dokładniej kontrolować ruchu, zostawiasz puste. Jeśli grasz w gry, w regule dla swojego IP, możesz wyszczególnić porty gry, nie będziesz tym samym zakłócał pracy innym użytkownikom sieci.

Protokół - do wyboru masz TCP lub UDP, lub oba.

Precedence - ustawiasz priorytet. Ponieważ wielu użytkowników korzysta z jednego łącza (kabla) ruch w sieci musi być przeplatany, inaczej tylko jedna osoba mogłaby korzystać w danym momencie z internetu, w tym celu router wykonujesz multipleksowanie, a priorytet określa, które pakiety mają pierwszeństwo przed innymi.

Min Ingress/Egress Rate - pasma jakie gwarantujesz użytkownikowi

Max Ingress/Egress Rate - pasmo jakie użytkownik może osiągnąć.