WiFi w ośrodku wypoczynkowym


(PolishNetwork) #1

Witam,

Poszukuję opinii bardziej doświadczonych osób, czy konfiguracja, którą ustaliłem spełni swoje zadanie. Sieć ta jest tworzona dla gości ośrodku wypoczynkowego. Pokrycie WiFi zostało wymierzone i obecny plan pokryje dobrze cały budynek.

Zastanawiałem się nad bardziej wyspecjalizowanym sprzętem (np. Cisco), jednakże nigdy nie miałem z nim styczności i nie wiem czy warto i czy jest taka potrzeba. W każdym 1043NDv2 chcę podnieść maksymalną ilość połączeń (w Gargoyle, chyba 8k/16k), chcę także użyć QoS (limit prędkości). Maksymalna ilość użytkowników podana na planie jest raczej nierealna, ale podana jako możliwa (sezon, każdy siedzi w pokojach 2,5 urządzenia na jeden pokój), by mieć zapas.

Niestety najbardziej się obawiam głównego rutera ADSL. Wszystko na nim będzie spoczywać, a niestety nie potrafię znaleźć czegoś lepszego (patrzę na parametry RAM, CPU, które mają raczej duży wpływ na stabilność). Obecnie jest tam Comtrend VI-3223u. Problem jest także w tym, że chyba nie ma rutera ADSL2+/VDSL2, który obsługuje jakieś open firmware, stąd też mam wątpliwości związane z jego stabilnością przy większych połączeniach.

Wokół ośrodka nie ma innych sieci WiFi, stąd też brak dual-band. Jedno radio, jedna sprawdzona częstotliwość to wg mnie bezpieczne rozwiązanie. Tym bardziej, że często producenci dla 2.5GHz dają słabsze anteny w "dual-bandach", a nie każde urządzenie ją obsługuje.

Budżet: powiedzmy, że nieograniczony, ale w granicach rozsądku.


(Mr Green Fall) #2

Pokrycie WiFi, które pokazujesz na obrazku zostało wymierzon…


(bachus) #3

WR1043ND na 20 - 40 userów wifi? Powodzenia, ja bym nie polecał. To można wrzucić na 5-10 osób, ale 30? Weź coś tańszego, co może gadać ze sobą, np. WAP561 (CISCO). Prosta konfiguracja, nie potrzeba do tego serwera a AP wymieniają informację, skanują sieć i dostosowują kanały a dodatkowo trzymają tą samą konfigurację.  Tam masz też opcję portalu dla gości, że np. muszą zaakceptować regulamin sieci.


(PolishNetwork) #4

Vyatta? Naprawdę nigdy nie miałem do czynienia z komputerami działającymi jako sprzęt sieciowy (ruter). Jak to wygląda? Nie potrafię sobie tego wyobrazić. Wpinam się do głównego modemu/rutera, instaluję Linuxa i…? Słyszałem kiedyś o tym, ale moja wyobraźnia jest chyba ograniczona. :stuck_out_tongue:

 

Czy ten WAP561 poradzi sobie z takim budynkiem? Nie chciałbym kupować ich więcej niż x4, a 2Dbi to raczej mało. Proszę zauważyć, że sygnał powinien się przebić z parteru na 2 piętro (wg schematu). Poza tym jak rozwiązać problem z tym głównym modemem/ruterem? Zostawiać jaki dali?

 

I jak to jest, że inne TP-LINKI mają podobne parametry do tego Cisco (CPU, RAM, radio), a anteny nawet lepsze i mają sobie nie poradzić z obsłużeniem tylu użytkowników? Przypominam, że chcę wgrać Gargoyle.


(roobal) #5

Jak chcesz coś zaawansowanego, to rozejrzyj się za RouterBoardami Mikrotika. ISP stawiają na Mikrotikach swoje sieci, znam gościa co powymieniał wszystkie routery Cisco na RBki w swojej sieci. RBki mają tę fajną sprawę, że można dopinać do niego nadajniki i podłączać do jednego, np. 15 klientów. Jeśli boisz się, że router ADSL nie da rady, wymień go na modem i tu też możesz postawić RBka i na nim zarządzać QoS. TP Linki, to możesz zostawić co najwyżej klientom.

Jeśli chodzi o AP z Cisco to może Aironet?


(PolishNetwork) #6

Tylko gdzie taki RB zamontować? Bo na korytarzu na pewno nie :slight_smile: A może po prostu UniFi? Podobno powinny dać radę, tylko wtedy jak to wszystko zgrać? Co podpiąć to głównego modemu/rutera?


(roobal) #7

RB montujesz w miejsce APków. Jako router brzegowy możesz zastosować też RB, ale bez AP, do którego podepniesz modem i będziesz miał możliwość zarządzania pasmem.