WiFi w ośrodku wypoczynkowym

Witam,

Poszukuję opinii bardziej doświadczonych osób, czy konfiguracja, którą ustaliłem spełni swoje zadanie. Sieć ta jest tworzona dla gości ośrodku wypoczynkowego. Pokrycie WiFi zostało wymierzone i obecny plan pokryje dobrze cały budynek.

http://i.imgur.com/wR9JiPu.png

Zastanawiałem się nad bardziej wyspecjalizowanym sprzętem (np. Cisco), jednakże nigdy nie miałem z nim styczności i nie wiem czy warto i czy jest taka potrzeba. W każdym 1043NDv2 chcę podnieść maksymalną ilość połączeń (w Gargoyle, chyba 8k/16k), chcę także użyć QoS (limit prędkości). Maksymalna ilość użytkowników podana na planie jest raczej nierealna, ale podana jako możliwa (sezon, każdy siedzi w pokojach 2,5 urządzenia na jeden pokój), by mieć zapas.

Niestety najbardziej się obawiam głównego rutera ADSL. Wszystko na nim będzie spoczywać, a niestety nie potrafię znaleźć czegoś lepszego (patrzę na parametry RAM, CPU, które mają raczej duży wpływ na stabilność). Obecnie jest tam Comtrend VI-3223u. Problem jest także w tym, że chyba nie ma rutera ADSL2+/VDSL2, który obsługuje jakieś open firmware, stąd też mam wątpliwości związane z jego stabilnością przy większych połączeniach.

Wokół ośrodka nie ma innych sieci WiFi, stąd też brak dual-band. Jedno radio, jedna sprawdzona częstotliwość to wg mnie bezpieczne rozwiązanie. Tym bardziej, że często producenci dla 2.5GHz dają słabsze anteny w “dual-bandach”, a nie każde urządzenie ją obsługuje.

Budżet: powiedzmy, że nieograniczony, ale w granicach rozsądku.

Pokrycie WiFi, które pokazujesz na obrazku zostało wymierzon…

WR1043ND na 20 - 40 userów wifi? Powodzenia, ja bym nie polecał. To można wrzucić na 5-10 osób, ale 30? Weź coś tańszego, co może gadać ze sobą, np. WAP561 (CISCO). Prosta konfiguracja, nie potrzeba do tego serwera a AP wymieniają informację, skanują sieć i dostosowują kanały a dodatkowo trzymają tą samą konfigurację.  Tam masz też opcję portalu dla gości, że np. muszą zaakceptować regulamin sieci.

Vyatta? Naprawdę nigdy nie miałem do czynienia z komputerami działającymi jako sprzęt sieciowy (ruter). Jak to wygląda? Nie potrafię sobie tego wyobrazić. Wpinam się do głównego modemu/rutera, instaluję Linuxa i…? Słyszałem kiedyś o tym, ale moja wyobraźnia jest chyba ograniczona. :stuck_out_tongue:

 

Czy ten WAP561 poradzi sobie z takim budynkiem? Nie chciałbym kupować ich więcej niż x4, a 2Dbi to raczej mało. Proszę zauważyć, że sygnał powinien się przebić z parteru na 2 piętro (wg schematu). Poza tym jak rozwiązać problem z tym głównym modemem/ruterem? Zostawiać jaki dali?

 

I jak to jest, że inne TP-LINKI mają podobne parametry do tego Cisco (CPU, RAM, radio), a anteny nawet lepsze i mają sobie nie poradzić z obsłużeniem tylu użytkowników? Przypominam, że chcę wgrać Gargoyle.

Jak chcesz coś zaawansowanego, to rozejrzyj się za RouterBoardami Mikrotika. ISP stawiają na Mikrotikach swoje sieci, znam gościa co powymieniał wszystkie routery Cisco na RBki w swojej sieci. RBki mają tę fajną sprawę, że można dopinać do niego nadajniki i podłączać do jednego, np. 15 klientów. Jeśli boisz się, że router ADSL nie da rady, wymień go na modem i tu też możesz postawić RBka i na nim zarządzać QoS. TP Linki, to możesz zostawić co najwyżej klientom.

Jeśli chodzi o AP z Cisco to może Aironet?

Tylko gdzie taki RB zamontować? Bo na korytarzu na pewno nie :slight_smile: A może po prostu UniFi? Podobno powinny dać radę, tylko wtedy jak to wszystko zgrać? Co podpiąć to głównego modemu/rutera?

RB montujesz w miejsce APków. Jako router brzegowy możesz zastosować też RB, ale bez AP, do którego podepniesz modem i będziesz miał możliwość zarządzania pasmem.