Wiki Fedora-czy w każdym linuksie jest tak samo?


(8radek8) #1

Jak w temacie. Na stronie wiki Fedora jest opis całej fedory (instalacja, obsługa, itp.). Czy tak samo jest w każdym linuksie ? Oprócz komend początkowych na instalowanie (fedora yum install, ubuntu apt-get, itd.) i menedżera plików ?


(marcin82) #2

Jest bardzo podobnie (struktura katalogów, położenie plików konfiguracyjnych). Ale jest też dużo różnic, które zazwyczaj tkwią w wersjach programów, stosowaniu lub nie stosowaniu niektórych rozwiązań (np. pulseaudio vs alsa). Zakres pytania jest tak szeroki, że nie sposób wszystkiego ogarnąć - wszystko wychodzi w praniu. Powiem tak, Fedora akurat jest znana ze stosowania wielu autorskich, nowych, pionierskich rozwiązań, które ciężko spotkać w innych dystrybucjach, a które być może kiedyś upowszechnią się w innych dystrybucjach. “Na biegu” podam dla przykładu dwa rozwiązania, które wywędrowały poza dystrybucje swoich twórców:

  • readahead-fedora - wg opisu pakietu - Debian:
  • update-alternatives - wg opisu pakietu - PCLinuxOS:

(Frankfurterium) #3

Nie bardzo. Każda znacząca dystrybucja ma własną dokumentację (często pod postacią Wiki) i to z niej zaleca się korzystać przy eksploatacji i konfiguracji systemu. Wszystkie Linuksy dzielą jednakowe (powiedzmy tak dla uproszczenia sprawy) jądro, więc część struktury plików i terminalowych poleceń jest wspólna dla wszystkich dystrybucji. Dosyć podobnie sprawa ma się z środowiskami graficznymi - KDE w Archu konfiguruje się podobnie jak KDE w Gentoo. Ale wszystko pomiędzy zależy już od twórców dystrybucji, którzy te same problemy mogą rozwiązywać na różne sposoby. Polecenia opisane w Wiki Fedory w zastosowaniu do innej dystrybucji mogą zadziałać, ale wcale nie muszą, a w niektórych przypadkach mogą wręcz narobić problemów. Żeby bawić się systemem w sposób nieopisany w oficjalnej dokumentacji, przydaje się wyczucie wypływające z doświadczenia.


(8radek8) #4

Aha, ok. Więc chyba zrezygnuję z tego systemu, myślałem, że w linuksie oprócz menedżera i komend instalowania jest tak samo, ale dzięki twojej odpowiedzi już wiem, że linux to tylko jądro systemu. Te różne dystrybucje to to są różne systemy, które łączy tylko i wyłącznie trochę podstawowych komend linuxa, a reszta jest całkiem inna (nowa) :frowning:

Dzięki jeszcze raz za odpowiedź.


(marcin82) #5

Trochę źle mnie zrozumiałeś. Fedora nie jest w 90% inna od innych systemów typu linuks. Po prostu tak jak napisał kolega Frankfurterium wiele dystrybucji wprowadza swoje rozwiązania, które nie będą skuteczne w innych, bo są niezaimplementowane, itd. itd.


(8radek8) #6

To czyli co trzeba umieć (co jest w każdym linuksie), żeby przy zmianie na inną wersję nie zaczynać od zera ? Bo już się pogubiłem w tym trochę.

Bo tak samo mac os może być dystrybycją linuksa (chyba).


(marcin82) #7

Czego trzeba się dowiedzieć przed testowaniem kolejnej (nowej) dystrybucji:

  1. Jakiego typu pakietów używa dana dystrybucja.

  2. Jakiego menedżera pakietów używa dana dystrybucja i jak należy go używać.

  3. Jakie są sposoby instalacji danej dystrybucji (instalator graficzny, instalator tekstowy), chroot (debootstrap, pacstrap, itp.)


(Frankfurterium) #8

Tak naprawdę prawie cały czas będziesz korzystał ze środowiska graficznego i zainstalowanych z zewnątrz programów. Oba elementy są niemal identyczne dla większości systemów. Do sprawnego użytkowania wystarczy ci nauczyć się obsługi graficznego managera oprogramowania, co też nie jest trudne.

Przy sprawnie zainstalowanym i skonfigurowanym systemie możesz w ogóle nie zaglądać do konsoli, a i kiedy nadarzy się konieczność, na 90% będziesz mógł postępować wedle kroków wypisanych w internetowych poradnikach albo oficjalnej dokumentacji. To naprawdę nie jest trudne ani uciążliwe.


(Johny) #9

Dystrybucje różnią się tylko oprogramowaniem,podstawy mają te same,to samo można powiedzieć o kolejnych Windowsach,np. w Viście i Seven trochę inaczej wygląda manadzer dodaj/usuń programy niż w XP :-).Tam to programy i funkcje.

Linux powinno się mówić na samo jądro.Mnogość dystrybucji bierze się z liberalnej licencji Linuxa,każdy może zrobić swoje distro.


(RubasznyRumcajs) #10

Jak już tobie napisano: środowiska graficzne są w większości przypadków takie same (wyjątkiem jest Ubuntu z ichniejszym Unity- aczkolwiek owo środowisko zostało już jako-tako przeportowane na fedorę), większość komend też jest taka sama.

Największą różnicę stanowi struktóra plików konfiguracyjnych (np. redhatoidy mają /etc/sysconf katalog) oraz zarządzanie pakietami (najprościej: dpkg vs rpm).

GNU GPL nie jest liberalna. BSD jest.