Wikipedia a wiarygodność informacji

(Moja Poczta7) #1

Witam, czy mogę zacytować Wikipedię robiąc referat na uczelnie :?: Bo podobno w Wikipedii każdy może pisać co chce, czy jest w jakiś tam sposób kontrolowane co kto pisze :?: i czy Wikipedia jest w ogóle wiarygodnym źródłem informacji :?:

(ORZECHgda) #2

Skoro Komorowski mógł, to Ty też możesz zacytować.

Każdy nowa, lub zmieniona treść jest często sprawdzana przez masę ludzi.

Kiedyś nawet sprawdziłem to, robiąc kilka śmiesznych błędów. Poprawili mnie w ciągu paru minut.

Nie można powiedzieć że Wikipedia jest wiarygodnym źródłem informacji. Ponieważ każdy może pisać co chce, a nie każdy zdoła to poprawić.

(Radek68) #3

Tylko musisz pamiętać o licencji na jakiej w wikipedii umieszczane są teksty.

Zobowiązuje ona do podania źródła informacji i wszystkich autorów (co w konsekwencji sprowadza się do podania linku).

(Loczek__16) #4

Użyłem kilka obrazów i cytatów z wiki do matury ustnej z języka polskiego :smiley: . Nie było żadnego "ale". Oczywiście wyraźnie zaznaczyłem skąd pochodzą obrazy i cytaty.

(Kozza) #5

Coś tam jest kontrolowane, ale fakt faktem styl jakim ludzie się wysławiają woła o pomstę do nieba, ja staram się nie korzystać w poważniejszych pracach bo krew zalewa czasami. Z językiem mam do czynienia na co dzień. Jeśli nie dbasz o stylistykę przepisuj. Ogółem znając nauczycieli akademickich to bardziej by się w liceum przejęli wiarygodnością. Z doświadczenia wiem że fakt to jedno ale jak to się przedstawi to drugie.

(Kpc21) #6

Zacytować możesz. Co prawda zawsze ktoś może to zmienić, ale oprogramowanie Wikipedii daje możliwość obejrzenia również wersji archiwalnych.

(Engardo Alvarez) #7

Oglądałem progam poświećony właśnei Wikipedii i dane tam zawarte są raczej wiarygodne. Raczej bo migdy nie ma pewnościsto procent. Inforamcje zawarte w niej sa analizowane i ewentulanie poprawiane.

(Kpc21) #8

Zgadza się. Jeśli będziesz wykorzystywać informacje z Wikipedii w pracy, sprawdź ich wiarygodność w innych źródłach. Zgodnie z regulaminami Wikipedii, jeśli danej informacji nie da się odnaleźć w innych źródłach, nie powinna ona tam w ogóle zaistnieć.

(Blue Net Friend) #9

Pamiętam taką historyjkę, zasłyszaną gdzieś w radiu:

Na pewnej uczelni (kierunek Politologia) wykładowca kazał przygotować studentom notkę na temat powstania jakiejś gazety - na następnych zajęciach okazało się, że prawidłową informację miała tylko jedna dziewczyna, która sprawdziła u źródła, reszta poszła na łatwiznę szukając w Wikipedii właśnie i przepisała nieprawdziwą informację.

Mój promotor kiedy rozmawiałem z nim o pracy dyplomowej kilkakrotnie powtarzał, że Wikipedia nie powinna być podawana jako źródło w bibliografii (jednego dnia jakiś fragment może istnieć, na drugi dzień być wykasowany, lub edytowany).

Na Wikipedii tekst jednego artykułu ma wielu autorów i ciężko powołać się na autora konkretnego cytatu. Nawet gdyby poszczególne fragmenty miały podanego autora (być może tak nawet jest - nie wiem dokładnie), to trudno powoływać się na zdanie nikomu nie znanego Kowalskiego z Pcimia Dolnego.

(Damgora) #10

Jeśli martwisz się o wiarygodność informacji w wikipedii może zainteresuje Cię projekt WikiTrust: