Wikipedia a wiarygodność informacji

Witam, czy mogę zacytować Wikipedię robiąc referat na uczelnie :?: Bo podobno w Wikipedii każdy może pisać co chce, czy jest w jakiś tam sposób kontrolowane co kto pisze :?: i czy Wikipedia jest w ogóle wiarygodnym źródłem informacji :?:

Skoro Komorowski mógł, to Ty też możesz zacytować.

Każdy nowa, lub zmieniona treść jest często sprawdzana przez masę ludzi.

Kiedyś nawet sprawdziłem to, robiąc kilka śmiesznych błędów. Poprawili mnie w ciągu paru minut.

Nie można powiedzieć że Wikipedia jest wiarygodnym źródłem informacji. Ponieważ każdy może pisać co chce, a nie każdy zdoła to poprawić.

Tylko musisz pamiętać o licencji na jakiej w wikipedii umieszczane są teksty.

Zobowiązuje ona do podania źródła informacji i wszystkich autorów (co w konsekwencji sprowadza się do podania linku).

Użyłem kilka obrazów i cytatów z wiki do matury ustnej z języka polskiego :smiley: . Nie było żadnego “ale”. Oczywiście wyraźnie zaznaczyłem skąd pochodzą obrazy i cytaty.

Coś tam jest kontrolowane, ale fakt faktem styl jakim ludzie się wysławiają woła o pomstę do nieba, ja staram się nie korzystać w poważniejszych pracach bo krew zalewa czasami. Z językiem mam do czynienia na co dzień. Jeśli nie dbasz o stylistykę przepisuj. Ogółem znając nauczycieli akademickich to bardziej by się w liceum przejęli wiarygodnością. Z doświadczenia wiem że fakt to jedno ale jak to się przedstawi to drugie.

Zacytować możesz. Co prawda zawsze ktoś może to zmienić, ale oprogramowanie Wikipedii daje możliwość obejrzenia również wersji archiwalnych.

Oglądałem progam poświećony właśnei Wikipedii i dane tam zawarte są raczej wiarygodne. Raczej bo migdy nie ma pewnościsto procent. Inforamcje zawarte w niej sa analizowane i ewentulanie poprawiane.

Zgadza się. Jeśli będziesz wykorzystywać informacje z Wikipedii w pracy, sprawdź ich wiarygodność w innych źródłach. Zgodnie z regulaminami Wikipedii, jeśli danej informacji nie da się odnaleźć w innych źródłach, nie powinna ona tam w ogóle zaistnieć.

Pamiętam taką historyjkę, zasłyszaną gdzieś w radiu:

Na pewnej uczelni (kierunek Politologia) wykładowca kazał przygotować studentom notkę na temat powstania jakiejś gazety - na następnych zajęciach okazało się, że prawidłową informację miała tylko jedna dziewczyna, która sprawdziła u źródła, reszta poszła na łatwiznę szukając w Wikipedii właśnie i przepisała nieprawdziwą informację.

Mój promotor kiedy rozmawiałem z nim o pracy dyplomowej kilkakrotnie powtarzał, że Wikipedia nie powinna być podawana jako źródło w bibliografii (jednego dnia jakiś fragment może istnieć, na drugi dzień być wykasowany, lub edytowany).

Na Wikipedii tekst jednego artykułu ma wielu autorów i ciężko powołać się na autora konkretnego cytatu. Nawet gdyby poszczególne fragmenty miały podanego autora (być może tak nawet jest - nie wiem dokładnie), to trudno powoływać się na zdanie nikomu nie znanego Kowalskiego z Pcimia Dolnego.

Jeśli martwisz się o wiarygodność informacji w wikipedii może zainteresuje Cię projekt WikiTrust:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/11087/