WiMax Gdańsk (pierwsza sieć WiMax w PL)

Od dziś działa ponoć pierwsza pilotażowa sieć WiMax w Polsce.

http://www.pg.gda.pl/?kat=maktu&katr=ak … 0617_wimax

Co muszę mieć aby móc połączyć się z taką siecią (standard 802.16e). Czy wystarczy zwykła sieciówka z lapaka (802.11a/b/g/n)?? Dodam, że od nadajnika mam jakieś 600m, mniej więcej na jednej wysokości.

Żeby połączyć się z siecią WiMax potrzebujesz kartę WiMax. Karta Wifi nie obsługuje WiMax. Z tego co wiem, karty WiMax nie są jeszcze dostępne w sprzedaży w Polsce.

A ja tylko dodam że wszędzie na świecie już WiMaxa porzucono na rzecz badań nad sieciami komórkowi 4 generacji. Po prostu przy swoim całkiem sporym zasięgu ma przepustowość pozwalającą na obsłużenie stosunkowo niewielkiej ilości klientów

Edit:

http://www.rp.pl/artykul/131133,282010.html

A ja myślałem, że WiMax to 4G

imho WiMax Mobile to 4G :slight_smile: przynajmniej taką info znalazłem również na wiki (ale to nie jest pewne źródło więc nie cytowałem).

jak nie ma w sprzedaży jak są ja osobiście posiadałem Nokie n810 która miała WiMax i kupowałem nówkę w Polsce, a karty od prywatnych importerów można kupić. druga sprawa to chyba nie pierwsza bo w Słubicach na jednej z małych konferencji był udostępniony sygnał Frankfurtu i spokojnie w Polsce można było łapać sygnał. :stuck_out_tongue: więc nie pierwsza

ponadto Netia oferuje już sieć WiMax

http://www.netiawimax.pl/content/view/67/102/

Ja tylko podpieram się tymi informacjami.

nie taka pierwsza, u mnie w mieście działa od dwóch miesięcy

Czytajmy wszystko, a nie byle coś napisać na jakiś temat. Zresztą Twój przedmówca już to wyjaśnił. Jaki jest sens powtarzania tego samego?

Nie. Testował ktoś tego typu połączenie w Polsce?

No właśnie, jak dla mnie to znaczy tyle samo, że nie są w sprzedaży w Polsce. Zresztą zaznaczyłem niepewność, bo nie śledzę takich rzeczy na bieżąco.

dobra ok, spoko podparł się informacją na teoretycznie uznanej witrynie i tyle

tak jak pisałem korzystałem z takiej sieci lecz na smartphonie(zależy jak to nazwać) i działa ok, lepiej działo niżeli WiFi ponieważ bez różnicy gdzie się nie znalazło to sygnał był doskonały.

zweryfikowałem dane (poszperałem w google) i spokojnie można takowe urządzenie kupić z polskiej dystrybucji

Bzdura. WiMax ma już Netia i Sferia.

Poprosze o zamknięcie tematu, bo niektórzy użytkownicy nie czytając całości dopisują tylko swoje zdanie.

Kpc21 , następnym razem zanim się wypowiesz w temacie to lepiej go przeczytaj. Wcześniej napisały to samo już 3 osoby bodajże.