Win 10 Pro 64 zmienia moje ustawienia domyślne

Witam
Mam Win 10 Pro 64 w najnowszej aktualnie postaci (ze wszystkimi aktualizacjami).
Chciałem zmienić ustawienia domyślne z Edga na FF i ze Zdjęć na Irfanview a Windows uparcie przywraca swoje własne… Jak usunąć tą dolegliwość?

Po wybraniu innej przeglądarki wyskakuje okienko próbujące cię zmylić. Musisz tam wybrać nie domyślny podświetlony przycisk, tylko napis przełącz mimo to (albo coś podobnego).

Start - wpisz Aplikacja domyślne - wybierz rodzaj i aplikację - zastąp.

Chodzi o resetowanie dla konkretnego typu pliku z powiadomieniem w centrum powiadomień po kilku dniach?

Mnie dla egzotycznych formatów audio-wizualnych czasem wyskakuje i olewam aż nagle całkowicie nie przełączy się na aplikację kafelkową.

Może też chodzić o to, że dawniej zmianą tych ustawień zajmował się sam program (np. wspomniany Irfanview), a teraz to nie daje efektu i system przywraca swoje własne.
Teraz trzeba zrobić to ręcznie w ustawieniach:

Nie pomaga przypisanie programu domyślnego ani w ustawieniach ani bezpośrednio w tych programach.
Przełączanie “pomimo to” kiedyś się pokazywało, teraz nie ma takiej opcji w ogóle. Co mogło się stać?

Może rozwaliłeś pliki systemowe lub rejestr.

A okienko “mimo to” raczej się już pokazuje tylko raz i “MS” odpuszcza z przekabacaniem.

Ja wiem co należy zrobić, ale to #niepopularnaopinia

Bo to, co proponujesz (czy raczej byś zaproponował), to można porównać do rady dla kogoś, kto ma problem z zapowietrzonym kaloryferem, aby zmienił ogrzewanie na elektryczne. Tam faktycznie tego problemu mieć nie będzie, ale chyba nie o takie rady chodzi… :wink:

A co to takiego oznacza? Moze wpisz jaka wersja i jaka kompilacja.
A na dzień dobry skan system System File Checker. Jak nie wyjdzie to poleceniami Dism.
Tu ci powiedzą jak i co.