Win 7 - domyślny interfejs sieciowy


(Blady214) #1

Cześć,

mam drobny problem z konfiguracją sieci pod Windowsem 7 na laptopie, który posiada dwa aktywne interfejsy sieciowe - Ethernet oraz WiFi. Internet jest dostępny po sieci WiFi, lecz w momencie, gdy oba interfejsy są aktywne laptop jako domyślny traktuje Ethernet, po przez który nie ma dostępu do Internetu. W rezultacie mam sytuację, gdzie oba interfejsy są podłączone, na jednym z nich (WiFi) jest Internet, lecz cała komunikacja odbywa się przez Ethernet. Próbowałem znaleźć rozwiązanie, lecz niestety żadne z tych: http://helpdeskgeek.com/networking/force-windows-7-to-use-wired-connection-over-wireless/ nie pomaga. Większość poradników sugeruje albo ustawić metryki dla interfejsów albo zmienić ich kolejność w zaawansowanych ustawieniach sieci.

Czy spotkał się ktoś z Was z takim problemem i wie jak skonfigurować sieć tak, by do łączenia z Internetem wykorzystywać WiFi?


#2

Może jak w danym momencie możesz po kablu, to dla domowej sieci bezprzewodowej wybrać ręczną aktywacje połączenia Wi-fi.
Dodatkowo sprawdzić czy router wtedy przydziela IP w DHCP, albo na sztywno ustawić na chwilę jakieś z puli i zobaczyć czy będzie połączenie.


(Longhorn2009) #3

Windows oferuje prostą możliwość zmiany metryki co powinno pomóc https://spece.it/windows-serwer-artykuly/priorytety-interfejsow-sieciowych-windows


(Blady214) #4

@Longhorn2009 pisałem, że ustawienie metryki nie przynosi rezultatu.

@Loginy123 jeśli jestem podpięty tylko po WiFi wszystko działa jak należy. Problem jest w tym, że potrzebuję mieć oba interfejsy aktywne. Wszelkie adresy przypisywane są poprawnie, lecz aplikacje usilnie próbują łaczyć się przez kabel, gdzie Internetu nie ma.


#5

A czemu na tym kablu internetu nie ma?

A do czego konkretnego używasz tych dwóch jednoczesnych połączeń i czy jest dostęp do sieci na karcie przewodowej osiągalny.


(Blady214) #6

@Loginy123 na kablu nie ma Internetu, bo jest to sieć wewnętrzna, która z założenia ma nie mieć dostępu do sieci Internet. Połączenie WiFi chcę wykorzystać do dostępu do Internetu, natomiast połączenie po kablu ma być wykorzystywane przez aplikacje wewnętrzne do komunikacji z lokalnym serwerem.


#7

Aha czyli taki „kablowy” LAN bez dostępu do WAN. Na tę chwilę znalazłem coś takiego http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic836331.html.
Nie wiem czy znajdziesz tam coś przydatnego i obawiam się że może w aplikacji byłaby wymagana opcja wyboru jak łączyć się z internetem (coś takiego jak jest w programie do robienia kopii witryny httrack).


(Blady214) #8

Zaczęło działać, nie wiem jak i dlaczego, ale samo z siebie się naprawiło :slight_smile:


(bachus) #9

Poczytaj o routingu:

PS masz wydzielona sieć fizycznie bez internetu (pewnie ze względów bezpieczeństwa), po czym wpinasz do niego komputer majcy dostęp do internetu.