Win 7 home czy pro

Mam na laptopie Windows 7 Home + oprogramowanie producenta ale mogę mieć oryginalny Win Pro. Tylko moje pytanie jest takie czy instalować Pro z MSDNAA czy ściągnąć Home RTM ze strony Microsoft i wpisać kod z pod laptopa?

Hmm…to zależy od Twoich potrzeb. Po pierwsze oba rozwiązania mają wady i zalety.

  1. Windows 7 Home Premium:
  • Brakuje kilku ciekawych funkcji które są dostępne w wyższych wersjach Windows
  • Możesz wykorzystywać w celach komercyjnych.
  1. Windows 7 Professional:
  • Nie możesz wykorzystwać systemu z MSDN AA w celach komercyjnych.
  • Posiada większość funkcji jakie można znaleźć w systemie Windowst.

Tutaj masz link do porówniania wersji Windows

http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows7/products/compare

Trzyma mnie przy home to, że można używać go komercyjnie. A Windows Pro nie ma wielu funkcji więcej.

Jeżeli ściągnę program Home Premium z neta(ma może ktoś adres?) i wpiszę kod z pod laptopa dla Home Premium PL OEM będzie oryginalny?

Mam na laptopie Windows 7 Home (…) ściągnąć Home RTM ze strony Microsoft i wpisać kod z pod laptopa?

Dla mnie to jest nielogiczne? Mam 7 i chcesz ją ściągnąć ze strony MS ???

Mam ale od producenta z milionem programów których nie chcę, chciałbym czystą instalkę bez syfu.

Czy jeżeli ściągnę Windows Ultimate to można jakoś przy instalacji, przy podaniu klucza wybrać Home Premium?

Da się, ale trzeba modyfikować płytę - tzn. usunąć jeden plik. Po tym podczas instalacji będziesz miał wybór którą edycję zainstalować i będzie tam oczywiście Home Premium.

Kiedyś robiłem to samo z Vistą i problemów nigdy z tego powodu nie miałem - system przechodził wszystkie weryfikacje legalności. Może nie jest to w 100% zgodne z licencją, ale tak naprawdę mało kto się tym przejmuje. Adresu tu nie dostaniesz bo teoretycznie tych płytek nie można udostępniać.

Czyli ściągnąć Windows Ultimate albo zgrać z MSDN AA usunąć plik i mogę instalować?

Kolega parasite85 wypisał “wszystkie” plisy i minusy tych wyborów ale tak na prawdę przy Pro miałbym tylko napis bo chyba nie używałbym wszystkich dodatkowych funkcji a czasami zdarza mi się pisać dokumenty komercyjne ale mógłbym to robić na innym kompie. Pytanie czy Win Pro jest taki hiper-super by przejść z Home na niego?

Nie usunąć, zresztą usunąc plików systemowych nie będziesz miał możliwości usunąć, bo system będzie się darł, że nie masz uprawnień. Musisz po prostu wypalić obraz iso tego Windowsa co pobierzesz na płytkę, zabootować, sformatować spod niej partycję c:, czy na jakiej tam masz Windowsa i dopiero przejść do instalacji systemu. Najlepiej będzie, jak wcześniej pobierzesz sobie sterowniki, bo może się okazać, że zainstalujesz system, i będzie kaplica bo np. Windows nie rozpozna i nie zainstaluje sterownika np. do karty sieciowej nie będziesz miał możliwości doinstalowania sterowników do pozostałych podzespołów, których system nie rozpozna.

Czyli żeby mieć pewność, że wszystko działa i będzie działać lepiej zainstalować pro?

@Sumek:

Przecież wrzuciłem Ci odnośnik do różnicy między Home i Professional, pytanie czy przejść na niego z Home powinieneś zadać sobie. Płytkę najlepiej jak pożyczysz oryginalną od kolegi albo jak masz jakiegoś znajomego w sklepie komputerowym lub jakieś firmie. Ewentualnie możesz napisać do producenta sprzętu i możliwe, że za drobną opłatą (nośnik + wysyłka) wyśle Ci płytkę. Mnie w Home najbardziej przydaje się połączenie przez RDP (tzn. z Home możesz się łączyć, ale z nim to już nie). Akurat mam w domu 4 wersje Windowsa 7: Starter, Home Premium, Professional i Ultimate.