Win 7 home premium OA podział na partycje

Witam!

Nabyłam nowego laptopa z wgranym systemem windows 7 home premium OA. Nie dostałam płytki windowsa, ponieważ system jest już wgrany na ukrytej partycji.

Mam dysk 320 gb, chce go podzielić na partycje.

Czytałam ze można to zrobić z pozycji windowsa poprzez panel sterowania, ale większość osób to odradza, bo podczas przeinstalowania systemu można stracić dane.

Czytałam rownież, że partition magic 8.0 nie działa w win 7.

Jak więc mogę podzielić w nim partycje, w sposób łatwy i prosty oraz bez strachu przed utratą danych?

Proszę Was o pomoc

ja podzieliłem sobie w “utwórz i sformatuj partycje dysku twardego” (wpisz w wyszukiwarce) i wszystko ładnie gra :wink:

Zmiany na partycjach zawsze grożą utraty danych jeśli np w czasie tej czynności zawiesi się system lub wyłączą prąd.

Programy przykładowe do tego celu:

EASEUS Partition Master http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

Ewentualnie menadżer dysków dostępny w Windows 7: w menu Start - Uruchom wpisz diskmgmt.msc

Przed zmianami na partycjach dokładnie je zdefragmentuj, wyczyść ze śmieci i wyłącz wszystkie zbyteczne programy

EASEUS Partition Master dzieli rewelacyjnie

Gparted albo systemowy aplet zarządzania partycjami znajdujący się w panelu sterowania. Uszkodzenie tablicy partycji za pomocą tych aplikacji jest równie prawdopodobne co trafienie 6-tki w lotka.