Win 7 obok XP a wybór systemu przy uruchamianiu komputera

Witam serdecznie,

Kilka dni temu kupiłem sobie nowiutkiego Win 7 Ultimate x64 wraz z nowym dyskiem twardym Samsunga 1TB. Do tej pory miałem dysk WD 160 GB i korzystałem z Windowsa XP Home x86. Ponieważ nigdy nie podłączałem wcześniej dysku i nie zarządzałem komputerem z dwoma OSami, a nie chciałem pozbywać się ani Win XP ani starego dysku, zapytałem się w sklepie, jak podłączyć poprawnie drugi dysk i zainstalować na nim system. Zrobiłem tak jak mi powiedziano, na czas instalacji Win 7 wyjąłem stary dysk z XP, zainstalowałem Sevena i sterowniki, po czym podłączyłem z powrotem drugi dysk z XP. Okazało się, że wszystko gra i buczy, są dwa systemy, każdy na osobnym twardym dysku, działa wyśmienicie… i jedyny problem jest taki, że przy uruchamianiu komputera nie mam menedżera rozruchu, Win 7 uruchamia się domyślnie i aby przejść na XP, muszę to robić przez Boot Menu (F12) w Biosie. Poszukałem trochę w sieci i dowiedziałem się, że pomoże mi program VistaBoot Pro, więc ściągnąłem go i wykonałem wszystko tak, by dodać XP do listy rozruchu. Już podczas tej operacji miałem całą masę błędów, ale poszło i lista rozruchu się pojawiła przy włączaniu komputera, jednak przy wyborze załadowania XP komputer restartuje się i zawiesza. Czy może być to spowodowane tym, że systemy nie są na jednym dysku i inaczej widzą partycje (na obu dyskach jest razem 6 partycji, po trzy na każdym i Win 7 widzi partycje “swojego” dysku jako C:, D: i E:, w tym własną jako C:, zaś partycję XP jako G: i Windows XP tak samo - też siebie widzi na C:, zaś Sevena na I:)? Czy sprawcą może jednak jest burzący porządek napęd wirtualny (w XP oznaczony jako G:, w Seven jako J:, widać oba na obrazkach) No i czy ktoś może mi pomóc stworzyć działającą listę rozruchu (wolę nie zdawać się na inwencję twórczą w edycji plików systemowych)?

Załączam dwa obrazki, by unaocznić, jak oba systemy widzą partycje dysków (o ile ma to jakieś znaczenie), jeden screen z XP, drugi z Sevena.

78914219.th.png seven.th.png

To chyba czas zmienić sklep w którym się zaopatrujesz :wink: Trzeba było podłączyć nowy dysk i zainstalować Windows 7, wtedy XP zostałby automatycznie dodany do menadżera rozruchu.Spróbuj edytować boot menu programem Easy BCD http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Pro … 12231.html, najpierw z poziomu XP, a jeśli nie zadziała z 7.

Jak dla mnie to są dwa bootsektory. Na nowym dysku i na tym starym. I to pewnie powoduje te całe błędy. Trzeba było podłączyć dysk tak jak mówił kwalimir , a XP sam by się dodał do bootmanagera.

Najwyższy czas zmienic nie tylko sklep, ale i “doradców” :lol:

Dlatego nie masz menadżera, bo są 2 bootsektory i dlatego odpala się tylko win 7. Nieptrzebnie odłączyłeś na czas instalacji 2 dysk z xp. Teraz pozostaje instalacja od początku czyli najpierw xp, potem win 7

Podobnie jest u mnie - spod xp c to systemowy, natomiast win 7 to d, tak samo jest spod win 7.

A może jakby sformatował partycje z 7 i zainstalował ją na nowo?

No pięknie :stuck_out_tongue: Zaufałem zawodowcom z mojego sklepu, bo jeszcze nigdy mnie nie zawiedli i pomogli w doborze sprzętu i oprogramowania podczas modernizacji kompa nieraz, jak nie umiałem czegoś zrobić, zawsze wracałem zadowolony. Tym razem jednak wpadka, a sam, cóż, jako że w życiu nie podłączałem dysku i zarządzałem dwoma systemami, nie mogłem zweryfikować poprawności tej rady :slight_smile:

Cóż, zdaję sobie sprawę ze skuteczności tej metody, ale reinstalacja XP nie wchodzi obecnie w grę, za dużo miałbym pracy przy doprowadzaniu nowej instalacji do bieżącego stanu, a nie mogę sobie na coś takiego pozwolić niestety :wink: Już wolę się przełączać przez to przeklęte Boot Menu.

Tak, pomyślę nad tym, Seven ma raptem kilka dni i nie będzie problemu z reinstalacją, sprawdzę, czy przyniesie to jakieś efekty…

… ale najpierw wypróbuję polecony przez kwalimira program. Dzięki Wam za rady, z pewnością się zgłoszę jeszcze, gdy wyczerpią mi się pomysły, może uda się znaleźć rozwiązanie nie wymagające ponownej instalacji obu systemów :slight_smile:

W XP przywróć jego oryginalny bootloader programem EasyBCD(najprawdopodobniej stracisz możliwość uruchamiania 7), potem sformatuj dysk na którym masz Windows 7(np.EASEUS Partition Master), to powinno załatwić sprawę z podwójnym bootloaderem i zainstaluj ponownie 7, ale najpierw się upewnij że XP poprawnie startuje.

W programie Easy BCD wybrałem opcję Uninstall VIsta/7 bootloader (use to restore XP). Musiałem to zrobić z poziomu Sevena, bo program na XP się nie uruchamia. Ale faktycznie, po tej operacji siódemka przestała się uruchamiać (pokazuje NTLDR is missing; press Ctrl+Alt+Del to restart), ale XP działa. Sformatuję partycję z Sevenem i zainstaluję go ponownie, tym razem bez wyciągania starego dysku, mam nadzieję, że to załatwi sprawę :wink: