Win 7 & Ubuntu 9.10 błąd BOOTMGR dla win7

Witam wszystkich to mój pierwszy post :slight_smile:

Mam mały problem, tzn posiadam dwa dyski tj jeden SATA i jeden IDE. Na komputerze zainstalowany był Windows 7 na dysku SATA, postanowiłem pobawić się coś Ubuntu i wyszedł problem.

Zainstalowałem Ubuntu na drugim dysku (IDE) i mam problem z uruchomieniem Win7, bootloader się uruchamia (dopisałem w nim ręcznie win7 - znalazłem to gdzieś na innym forum). Ubuntu uruchamia się normalnie, natomiast po wybraniu win7 wyskakuje błąd BOOTMGR i zostaje tylko wcisnąć Ctrl+alt+del. Nie pomaga uruchomienie instalki win7 i naprawy systemu, ponieważ podczas wyboru, który windows ma być naprawiony lista jest pusta. Nie mam pojęcia co teraz zrobić ;(. Opisywane metody na różnych forach nie pomagają (bcdedit, diskpart itp.) Nigdzie nie widzi win7.

Z tego co ja wiem, to Ubuntu sam dodaje przy instalacji do GRUBa informacje o Windows 7. Musiałeś źle spartycjonować dyski.

a w jaki sposób mogłem to zrobić jeśli systemy są na osobnych dyskach?? Windows na SATA, ubuntu na IDE (instalowany na czystym dysku, 3 partycje Ext4, pusta, swap)

Lukasz_mk2 , nazwij temat konkretnie, zgodnie z regulaminem forum. Przeczytaj go proszę.

A co najpierw instalowałeś? Ubuntu czy 7? I czy wyciągałeś dysk drugi podczas instalacji któregoś ze systemów?

pierw był zainstalowany win7 i żadnego z dysków nie wyciągałem

wiad. do Monczkin , zaraz się poprawie, sory za bałagan

Żeby Grub2 wykrył Windowsa, musisz zrobić to w sposób opisany na przykład na tej stronie http://erickoo.wordpress.com/2009/06/14 … mic-koala/

Pomimo, że instrukcja jest po angielsku, wg mnie jest na tyle przejrzysta, że uważam iż nie trzeba specjalnie znać angielskiego aby się domyśleć co trzeba zrobić :slight_smile:

Co do samego błędu bootloadera Windows 7, kiedyś miałem ten sam problem przy testowej wersji Windows 7 RC1 (build 7100), pomogło naprawienie sektora rozruchowego ale po jakimś czasie Windows 7 znowu się zbuntował a po jakimś czasie znowu zaczął działa, więc tu wina leży raczej po stronie Windowsa, któremu coś po prostu nie pasuje.

Pozdrawiam!

Ave prawdopodobny problem to wpisanie złej partycji Windowsa :expressionless:

Uruchom komputer i w grubie2 naciśnij Ctri+c (przniesie ciebie do trybu lini komend)

Teraz musisz metodą prób i błędów wpisywać:

set root=(hdx,y)

gdzie x to numer dysku a y numer partycji np. (hd0,0) odnosi się do pierwszej partycji na pierwszym dysku.

Grub2 odpisuje nazwę wczytanej partycji. Jeżeli odpisze Ci Ext do zmień numer dysku. Jeżeli NTFS to pewnie jest to partycja z Windowsem.

Dalej wpisz:

chainloader +1

spacja jest ważna !!

Dalej:

boot

Jeżeli to nie pomaga to zmieniasz numer y, bo prawdopodobnie jesteś na złej partycji. GRUB2 nie rozumie nazw C,D etc.

PS w każdym momencie możesz wpisać “reboot” aby bezpiecznie zresetować komputer.

Taką wersję rozpoznaje starsza wersja Gruba, natomiast Grub 2 numeruje partycje już nie od 0 tylko od 1, czyli jak napisałeś, że to oznaczenie pierwszej partycji na pierwszym dysku, to wg Grub 2 powinno być (hd0,1).

Pozdrawiam!

OK ja wiem która partycja to MOJA partycja główna. Przepraszam za pomyłkę.