[Win 7 x64] Czy da się odchudzić tak aby zajmowało mało RAM?

Mam zainstalowane w komputerze 4GiB RAM, korzystam z aplikacji, która do wykonania pewnych operacji potrzebuje około 3,3GiB pamięci operacyjnej. Po uruchomieniu, mój Windows zabiera sobie około 1,1GiB. Wyłączenie takich procesów jak CCC czy explorer.exe niewiele daje. Czy da się czasowo odchudzić Windows 7 x64 tak aby zajmowało około 650MB pamięci operacyjnej? Może jest jakiś prostszy i szybszy sposób niż ręczne wyłączanie procesów i usług? Jeśli tak to poproszę o jakieś wskazówki, ewentualnie link do tutoriala lub coś w tym rodzaju.

Jeżeli potrzebuje 3GB pamięci to sobie znajdzie - najwyżej wywali pół systemu do pliku stronicowania. Masz ustawiony odpowiednio wielki plik stronicowania? Możesz jeszcze od biedy użyć ReadyBoost.

Mam plik stronicowania ustawiony na kolejne 4GiB. System może by i opróżnił RAM dla tej aplikacji ale jest to rodzaj renderera, i w jego ustaniach, przy interesującej mnie rozdzielczości finalnej, muszę mieć w chwili jego uruchamiania tyle właśnie pamięci nie zajętej aby program zaczął obliczenia, inaczej nie mogę uruchomić programu.

Takie aplikacje są tworzone na sprzęty z od 16 GB RAM w górę.

Dokup pamięć.

To akurat wiem i bez zaczepiania ludzi na forum :slight_smile: W tej chwili jest to niemożliwe. Aplikacja nie jest stworzona na sprzęt z konkretną ilością RAM, i działa dobrze ale nie przy większych rozdzielczościach. Szukam doraźnego rozwiązania.

Poczytałem trochę o ReadyBoost. Mam pod ręką pendrive ale o rozmiarze 2GB, i nie wiem czy to wystarczy? Nie znam też czasów jego odczytu/zapisu. Jakiś Kingston.

@A nie da się jakoś tego wymusić i na stałe przydzielić powiedzmy, te 650 MB na system? Resztę niech sobie załaduje na dysk i tyle.

Witaj pstrowsky

może taki poradnik się przyda

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … -3175.html

Po Ready Boost nie spodziewałbym się cudów. Z tego co pamiętam to system powinien wykonać test urządzenia pod kontem zgodności z Ready Boost.

Nie wiem czy konkretnie o to Ci chodziło ale np w programie Minimal PC (pakiet Puran Utilities) możesz zrobić odpowiedni profil , wtedy z automatu program wyłączy wybrane usługi/procesy. Sporo RAM łyka DWM , update, nieztweakowane parametry usługi wstępnego ładowania do pamięci. Możesz również we właściwościach > zgodność , wyłączyć kompozycje pulpitu dla tego programu, podbić priorytet w menedżerze zadań.

A nie da się “zbić” wymagań tego rendera? Rozłożyć plik na warstwy, podzielić na fragmenty? Lub zbić trochę ustawienia.

Jeśli masz procka AMD, użyj programu AMDFusion.

Z ciekawości postawiłem system w wirtualu. Na 32 bitowym udało mi się osiągnąć taki pobór :

Przechwytywanie.PNG

Więc chyba da się coś zrobić.

Tak, da się tak zrobić, tyle że:

  1. 32 bitowy potrzebuje mniej pamięci niż 64 bitowy

  2. przydzieliłeś maszynie 800MB ramu - siłą rzeczy zmusiłeś go do wrzucenia ile się da do pliku wymiany.

Otwórz edytor rejestru (Win + R -> regedit) i przejdź do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/Session Manager/DisablePagingExecutive. Ustawienie wartości ‘0’ spowoduje, że niektóre pliki systemowe będą stronicowane tzn. przechowywane w wirtualnej pamięci. Wartość ‘1’ z kolei przenosi te pliki do pamięci RAM, więc teoretycznie ustawenie zera powinno zmniejszyć jej użycie.

  1. Czy aby na pewno ?

2a) Nie zrobiłem shota, ale użycie piku wymiany w tym momencie było rzędu parudziesięciu mega. 2b)Jeżeli w systemie jest dostępny RAM to system nie wrzuca na siłę wszystkiego do pliku. Jak widać użycie to 35% …

Warto też zrobić “always unload dll from memory” nie pamiętam jaki to klucz ,ale w Ultimate Windows Tweaker jest ta opcja i sporo innych, przydatnych.

Owszem, taka cecha programów 64-bitowych.

…które są wstanie skorzystać z większej ilości zaadresowanej pamięci…i skorzystać z rozszerzonej instrukcji procesora…dzięki temu mniej danych trafia na dysk…Różnica w wymaganiach ze względu na większy rozmiar minimalnej struktury danych(32bit=4>64bit=8 bajt) to tylko coś ok 10%.

Więc przyznaje rację… :wink:

Z tego co pamiętam, program Game Booster albo podobnie nazywający się, pozwalał na znaczne odciążenie ramu :wink: