Win 8 nootebook jak przyciemnić ekran?

Sony Vaio CW, C:win7x64 HP, D:win8x64 RC

…gdy uruchamiam win7 mam możliwość regulacji głośności klawiszami funkcyjnymi Fn+F3(-)/F4(+)

oraz jasności ekranu Fn+F5(-)/F6(+)

…gdy uruchamiam win8 możliwość regulacji głośności klawiszami funcyjnymi jest dostępna,

natomiast jasności nie mogę klawiszami funkcyjnymi regulować w żaden sposób,

cały czas jest jasność ekranu pozostaje 100% co w warunkach wieczornych i nocnych jest dosyć męczące.

Doświadczonych użytkowników, którzy mieli podobny problem, proszę o sugestie jak go rozwiązać.

( o ile to możliwe ???, zdaję sobie sprawę, że win8 RC to beta i ma prawo trochę fixować )

Pozdrawiam,

uczeń Franek.

Win+I->Brightness

Hej,

Kwestia dość prosta. Windows 8 jest nową wersją systemu, a co za tym idzie brak odpowiednich sterowników - w tym przypadku tych od klawiatury. Spróbuj poprzez menadżera urządzeń wymusić aktualizację sterowników dla klawiatury. Być może - jeśli istnieją nowsze sterowniki - sterowanie to zacznie działać. Ewentualnie możesz doinstalować odpowiednią aplikację - na przykład w przypadku laptopów Acer’a jest to Launch Manager - która zarządza skrótami klawiszowymi.

Zostaje wejść do ustawień panelu sterowania i kolejno wybrać Sprzęt i dźwięk -> Opcje zasilania i w miejscu tym ręcznie zmienić poziom jasności.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Po co tak? Najeżdża na prawy bok pokazuje mu się pasek, wybiera settings i tam ma jasność do ustawienia

Hej,

Zgadza się - zupełnie o tym zapomniałem. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ad. notebook win 8 jak przyciemnić ekran.

Win+I ( czyli to samo co najechać kursorem na prawy bok ekranu )

a tam między innymi Głośnik O.K. i faktycznie można go tam podgłośnić lub ściszyć.

ale jest też;

“Słoneczko” oznaczające jasność (niestety szare = niedostępne = Unavailable )

po najechaniu kursorem na “słoneczko” jest message “Windows can’t adjust the brightness on this display”

czyli “Windows nie może dostroić jasności na tym wyświetlaczu” ( ekranie ).

Co ciekawe na moim PC (Win8) i monitorze Samsung22" jest też “szare słoneczko” w settings ale tam mam możliwość

regulacji jasności fizycznie na monitorze.

Co do notebooka Sony Vaio, po grzebaniu w sterownikach i szperaniu na różnych forach internetowych, chyba się poddam.

Sony Vaio, ten typ tak ma, po prostu muszą obciąć możliwości karty graficznej, procesora itd,

nie mówiąc już o ogromnej ilości programów “vaio”, które wciskają przy zakupie notebooka.

Jedyne co na razie pozostaje to odchylić ekran tak by patrzeć na niego trochę od dołu

wówczas nie jest on tak bardzo jasny.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Pozdrawiam, uczeń Franek.

Hej,

A próbowałeś aktualizować sterowniki do ekranu poprzez menadżer urządzeń?

A jak wygląda sytuacja z dostępnością definiowania poziomu jasności w Panelu sterowania? Sprawdzałeś?

Zostaje jeszcze możliwość zmiany jasności z poziomu sterowników samej karty graficznej - bez względu na to, czy mamy do czynienia z kartą zintegrowaną, czy dedykowaną taka opcja powinna być dostępna. Oczywiście konieczna jest instalacja sterowników dostarczanych przez producenta układu bądź laptopa. Zwykle w sterownikach wbudowanych w system takich opcji niestety brak.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ad. Dimatheus,

… miałeś rację,

pobrałem plik ze sterownikiem do mojej karty graficznej lecz aktualizowałem go z Win 7.

Dlatego nie było reakcji, dopiero jak zainstalowałem go z Win 8 to zadziałał.

Jest reakcja suwakiem w Settings - zmniejszanie i zwiększanie jasności ekranu.

( w dalszym klawisze funkcyjne nie aktywne - nie szkodzi )

Wielkie dzięki,

Uczeń Franek

Hej,

Niestety nie ma tak pięknie, że sterowniki można aktualizować z poziomu innego systemu. Jeśli komputer jest wielosystemowy, to sterowniki i oprogramowanie - w większości - musisz aktualizować na każdym systemie osobno.

Najważniejsze.

Znów wracamy do tego samego - instalacje sterowników odpowiadających za skróty klawiszowe w systemie - oczywiście instalacja koniecznie w uruchomionym środowisku Windows 8. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ad. Dimatheus,

oczywiście będę walczył o te klawisze funkcyjne aż do skutku

{ lecz chciałbym kontynuować wątek jasność ekranu w nieco zmodyfikowanej formie

dotyczącej tym razem ikony jasności w tray’u }

kursorem w prawy dolny róg,

Settings> i mamy ikony;

WiFi Speakers Brightness

Notfications Power Keyboard

Win> i w tray’u mamy ( między innymi ) ikony;

(…WiFi, Speakers, Power, Keyboard…) - są obecne w tray’u

…klik na Speakers i otwiera się nam suwak do podgłośnienia.

Co zrobić by umieścić w Tray’u Brightness

Można by go umieścić w [start Menu] lub w [sE-Tray Menu]

ale

CZY KTOŚ Z ZAAWANSOWANYCH UŻYTKOWNIKÓW ZNA NAZWĘ “?.exe” PROGRAMU,

KTÓRY URUCHAMIA EKRANOWY SUWAK JASNOŚCI EKRANU ( np. taki jak klikany w Settings ).

Franek uczeń

Pozdrawiam.

Hej,

Tak jak pisałem - potrzebny jest program, który aktywuje skróty klawiszowe. Sprawdzałem na stronie producenta i pasują mi do tego poniższe pozycje:

:arrow: Notebook Control and Utilities -> Sony® Notebook Utilities

:arrow: System Software -> VAIO® Event Service Update

W żadnym z systemów z rodziny Windows nie spotkałem się z tym, by bezpośrednio w tray’u znajdowała się ikonka jasności. W dodatkowym oprogramowaniu (na przykład poprzez Power Management w laptopach Acer) jak najbardziej jest to możliwe, ale bezpośrednio z systemu chyba nie bardzo.

Pozdrawiam,

Dimatheus