Win 8 + Ubuntu - dwa systemy na 1 dysku, poprawna instalacja

Witam serdecznie. W końcu postanowiłem zainstalować sobie “na stałe” Ubuntu obok Windowsa i chce się dowiedzieć czy mam dobry plan odnośnie instalacji tych dwóch systemów na jednym dysku. A więc najpierw mam zamiar GParted utworzyć dwie partycje ntfs - jedna na windowsa, druga na dane itp. Od razu pytanie - czy podczas instalacji Ubuntu trzeba im nadać jakieś punkty montowania? Dalej mam zamiar stworzyć partycję rozszerzoną, a w niej chyba raczej jedną partycję logiczną na Ubuntu. Partycję na swapa sobie daruje (przy 8gb ram chyba zbędne?) a i partycji na home też raczej nie widzę sensu robić (tego akurat nie jestem pewny czy dobrze mam zamiar zrobić). No i teraz pytanie co dalej. Najpierw zainstalować Windows 8, a później od razu Ubuntu, czy też na odwrót? Czy jak zainstaluje najpierw Win 8 to czy muszę wykonać od razu defragmentację jego partycji przed instalowaniem Ubuntu? Czy to jest zbędne przy świeżo zainstalowanym systemie? Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam serdecznie.

Nie wiem jak działa bootloader w Windows 8 po zainstalowaniu Ubuntu, ale jak zainstalowałem sobie kiedyś obok Windows 7, system Windows 8 to takiego czegoś w życiu nie widziałem, musiał się pierw uruchomić w pewnym stopniu Windows 8 i dopiero wtedy mogłem uruchomić Windows 7. Dla mnie masakra.

Teraz przechodząc do kilku z podanych przez Ciebie pytań.

1.Ja poleciłbym Ci rozwiązanie: jedna partycja na Windows, druga na dane w formacie NTFS, teraz możesz utworzyć rozszerzoną z dwoma partycjami logicznymi(jedną na katalog , drugą na katalog \home(polecam partycję \home ponieważ będziesz mógł bez straty w razie reinstalowania systemu zachować na niej jakieś dane))

2.Musisz pierwszego zainstalować Windowsa, a później Ubuntu, ponieważ jakbyś to zrobił w odwrotny sposób system Ubuntu nie byłby widziany, ponieważ Microsoft ma gdzieś inne systemy, czasami nawet własne w starszych wersjach ma gdzieś :wink:

3.Partycja /swap będzie u Ciebie zbędna :wink:

Dzięki wielkie za pomoc:) teraz mi pozostały dwa pytania:

  1. czy trzeba defragmentować dysko po świeżo zainstalowanym Windowsie zanim będę chciał zainstalować Ubuntu?

  2. czy trzeba od razu przy instalacji ubuntu ustawiać punkt montowania dla tych dwóch partycji “windowsowskich” - czyli tych dwóch partycji NTFS

pozdrawiam:)

Jeśli partycje dla Ubuntu przygotujesz przed instalacją Windowsa to nie musisz defragmentować jego partycji po instalacji.

Nie - to załatwisz dwoma kliknięciami po instalacji Ubuntu i z jego poziomu za pomocą programu ntfs-config (może trzeba go doinstalować - nie kojarzę). Przy instalacji Ubuntu wskazujesz tylko punkty montowania głównego systemu plików, czyli “/” oraz katalogu użytkownika, czyli “/home”.

@karoloos

1.Radziłbym zdefragmentować ten dysk, zawsze jest to zalecane przed jego dzieleniem :wink:

2.Nie trzeba :wink:

Przy instalacji Ubuntu można również wskazać punkty montowania partycji Ntfs, nie trzeba się później z tym bawić. Ntfs-config nie jest w Ubuntu domyślnie instalowane, jedynie Ntfs-3g.

Dysk już będzie wcześniej odpowiednio podzielony, przed instalacją Windowsa i Ubuntu, więc chyba to zbędne:)

No więc tu mam ostatnie już pytanie - jak powinny wyglądać te punkty montowania? Coś w stylu “/win” dla partycji Windowsa i “/windane” dla danych?

Tak, defragmentacja jest zbędna, ponieważ defragmentuje się system plików , a nie dysk, Ty będziesz zakładał nowe partycje, a tym samym zakładał na nich nowy system plików, który nie będzie przecież pofragmentowany.

Takie, jakie sobie sam ustalisz. Mogą być takie jakie tu podałeś, chodzi o to, żeby to Tobie było wygodnie rozpoznać partycje w systemie.

Sorki, źle zrozumiałem pytanie, myślałem, że chcesz podzielić już istniejącą partycję z danymi :wink:

Dzięki bardzo za wszelką pomoc:) Pozdrawiam i temat wg mnie do zamknięcia:)

edit:

chociaż może takie ostatnie już pytanie:) 20gb na partycje systemową Ubuntu + 20gb na partycje /home będzie ok? Oczywiście wiem, że to zależy co mam zamiar robić, instalować itd.

Dla Ubuntu 20 GB to bardzooo dużo, jeśli będziesz korzystał z kilku dodatkowych programów to spokojnie 10GB starczy na /, no ale wszystko zależy od Ciebie. Chociaż nadchodzący Steam zmusi nad do powiększenia partycji :slight_smile: :slight_smile: A partycja /home zależy od tego ile danych będziesz na niej trzymał :wink: