Win XP 32-bit widzi tylko 2,93GB ramu na płycie Asus P5B

Mobo jak w temacie. Dziś dorzuciłem do swojego kompa drugi zestaw kości 2x1GB OCZ Titanium Edition 800MHz, czyli w sumie teraz mam zainstalowane na płycie 4 kości po 1GB. Problem polega na tym, że BIOS (w najnowszej dostępnej wersji) widzi jedynie 3008, a system 2,93GB. Wiem, że BIOS pokaże prawidłową wartość po zmianie w ustawieniach opcji remapowania pamięci na “enabled” ale wtedy windows xp prof sp3 32-bit widzi jedynie 2GB.

Dla wyjaśnienia:

NIE - nie zamierzam przesiąść się na wersję 64-bitową windowsa

TAK - wiem że windows 32-bit nie zaadresuje 4096mb pamięci, chodzi mi jedynie żeby było dostępne to 3 z haczkiem czyli tak jak to być powinno prawidłowo.

TAK - próbowałem dopisywania przełączników PAE itp. w pliku boot.ini

Jeśli ktoś zna rozwiązanie tego problemu to bardzo proszę o pomoc.

Windows i BIOS “widzą” dokładnie taką samą ilość RAM-u

3008kB = 2,93MB

Pozdrawiam

Windows XP 32-bit nie obsłuży z tego co mi wiadomo więcej niż 3GB, choćbyś nie wiem jak kombinował.

Nie jest to może najlepsze rozwiązanie ale może zainteresuj się jakąś dystrybucją GNU/Linux. Jądro Linux potrafi na 32-bitowym systemie obsłużyć do 64 GB RAM.

Pozdrawiam!

Tak wiem, że widzą prawidłowo jednak nie do końca ponieważ fizycznie włożone jest 4GB. Żadna z kości ani żaden slot nie jest uszkodzony (sprawdzałem wkładając każdą jedną kość do każdego z 4 slotów). Ale wniosek z tego taki, że to wina biosu a nie systemu Twoim zdaniem?

Dodane 21.08.2009 (Pt) 6:14

Tak wiem, że widzą prawidłowo jednak nie do końca ponieważ fizycznie włożone jest 4GB. Żadna z kości ani żaden slot nie jest uszkodzony (sprawdzałem wkładając każdą jedną kość do każdego z 4 slotów). Ale wniosek z tego taki, że to wina biosu a nie systemu Twoim zdaniem?

Prawidłowo powinien obsłużyć coś około 3.25GB więc i tak 2.93GB, które pokazuje to mniej niż być powinno. Na Linuxa przesiadać się nie chce, ale dzięki za pomysł.

Co więc zrobić żeby bios widział te pełne 4GB a windows chociaż to prawidłowe 3.25GB ? :frowning:

Może masz zdefiniowany na stałe plik wymiany? Wyłącz i sprawdź.

Niestety ale nic to nie dało (sprawdziłem zarówno na włączonej jak i wyłączonej w biosie opcji mapowania pamięci), ale dzięki za zainteresowanie.

czy ma ktoś jeszcze jakieś sugestie?

Różnica w ilości dostępnej pamięci (np. 2.93GB, 3.35GB) zależna jest od platformy. Jeśli chcesz się przekonać że 64-bitowy system bez problemu rozpozna i wykorzysta całe 4GB ściągnij i uruchom livecd 64-bitowego Ubuntu. Ze stratą 1 GB w 32-bitowym systemie musisz się pogodzić a o wynalazkach takich jak PAE zapomnij (musi ją obsługiwać chipset płyty (najczęsciej “serwerowe” wersje), spadek wydajności w porównaniu do płaskiego adresowania pamięci )

Pozdrawiam

To też ale w 32-bitowym Ubuntu czy innej dystrybucji wystarczy zainstalować kernel z opcją bigmem lub skompilować własne jądro z obsługą powyżej 4GB pamięci RAM :slight_smile:

Pozdrawiam!