Win XP 32bit- wykrywa 3.3GB RAM zamiast 4GB

Witam!

Mam kilka pytań odnoście pamięci:

Zakupiłem 2 dodatkowe kości RAM’u, po zsumowaniu powinienem mieć 4096MB, jednak 32-bitowy Win XP “widzi” jedynie ~3,3Gb. Mój błąd, że nie pomyślałem przed zakupem #-o . Czy pozostaje mi przejść na 64-bitowego XP’ka lub zainstalować np. Ubuntu, a może problem da sie inaczej rozwiązać?

http://img172.imageshack.us/img172/9240/sumakb5.jpg

Kolejne pytanie. Czy nie zaszkodzi jeśli 2 kości CL5 oraz 2 kości CL6 będą pracowały w trybie dual-chanel? Może “wyrównać” CL do 5 we wszystkich kościach?

http://img520.imageshack.us/img520/3131/49691888yg4.jpg

http://img520.imageshack.us/img520/8140 … lerkt1.jpg

Ostatnie pytanie :stuck_out_tongue: Ile czasu zajmie MemTest’owi sprawdzenie pamięci?

Pozdrawiam, mic22

raczej cl6, chyba :stuck_out_tongue:

Ja polecam zainstalować Windows 2003 Enterprise. On bez problemu wykryje 4GB pamięci nawet w architekturze 32 bitowej. Można go zdobyć bezpłatnie w MSDN AA.

Problemem nie jest system operacyjny (Win XP łyka spokojnie do 4.0GiB pamięci RAM - przynajmniej w wersji SP2), ale raczej płyta główna, która sobie w ogólnej przestrzeni adresowej podmapowała urządzenia PCI i inne (tu akurat ekspertem nie jestem). Dla pewności odpal Ubuntu z płyty LiveCD, ale obawiam się, że to dużo nie pomoże.

Krz to nie jest wina sprzętu tylko systemu 32 bitowego, microsoft twierdzi że xp 32bit SP2 obsługuje do 4 GB ramu a w rzeczywistości tyle nie obsługuje tylko max 3.3 GB, można zrobić jeden trik w systemie żeby wyświetlało 4 GB ale nie wykorzysta tych 4 GB, jak by to była wina sprzętu to win XP 64bit czy Vista 64bit by nie wyświetlał 4 GB i nie mógł wykorzystać tych 4 GB a jednak wyświetla i wykorzystuje.

Jak już pisałem znawcą nie jestem, nie miałem też w komputerze nigdy tyle pamięci. Szpece z pl.comp.pecet twierdzą, że Windows XP daje radę z 4GiB i w zasadzie nie mam podstaw im nie wierzyć (chociaż Tobie nie wierzyć też nie mam podstaw - ale sprawdzałeś osobiście XP z taką ilością pamięci?).

Mam Win XP HE z SP2 i wykrywa 3,3gb

Memtest86 “widzi” 4096mb

Tak sprawdzałem u kolegi i nie wykrywało 4 GB ramu w Windows XP SP2.

PAE włączyć i po kłopocie.

Nadal nie wykrywa. :roll:

Windows XP x86 obsługuje “tylko” 3GB RAMu i nic się na to nie da poradzić, żadne cudowanie nic nie pomoże… jedyne wyjście to instalacja wersji Windows XP x64 lub windows vista (najtańsze rozwiązania :stuck_out_tongue: )

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na konkretny.

Inaczej temat poleci do śmietnika.

Coś musiałeś źle zrobić bo to porpostu działa. Poszukaj coś więcej w supporcie microsoftu.

ludzie i nie wykryje bo Windows XP obsługuje tylko 3GB i nic się na to nie da poradzić, nawet sam Microsoft mówi o tym otwarcie… nie kombinować z niczym bo nic nie pomoże, chcesz wykorzystać 4GB RAM to zainstaluj Windows Vista i po kłopocie…

Mam to samo, z tym że mi wykrywa około 3.256 GB ramu. Przynajmniej już wiem o co chodzi i nie muszę zakładać nowego tematu :slight_smile:

:expressionless: to dlatego że jest to wersja 64bitowa ci nie łapie tej 4 musisz zakupić windows XP 64bit :frowning:

Czy WIndows XP Home 32bit - również wykrywa około 3,3 GB ramu, czy jeszcze mniej (2GB)

a ja mam pytanie takie: czy mając 4GB RAMu i winXP 32bit, który wykrywa te 3-3,3GB będa jakieś kłopoty z działaniem systemu?

w takim przypadku lepiej chyba mieć w DUALU 2x1GB i 2x512MB ? będa dwa kanały DUAL a przy 4x1GB będzie tak jakby półtora DUALA :mrgreen:

3GB RAMU to i tak wystarczająco dużo jak na obecne czasy

nie

nie

nie :slight_smile:

nie

wystarczy 2gb - 2x1gb. dodatkowe 2 jak przejdziesz na vistę.