Win XP Blue screen

Witam,

Znajoma ma pewien problem z komputerem jeszcze na systemie win xp przy używaniu przeglądarki pojawia się bluescreen. System nie ma wirusów a dysk bad sektorów.

Czy można coś wyczytać z tego kodu błędu?

Najprościej zmienić system.

2lajki

Windows XP nie nadaje się dla komputerów podłączonych do internetu. Po pierwsze jest dziurawy jak sito i od wielu lat nie łatany, a po drugie nie powstają już nawet przeglądarki internetowe na ten system, więc siłą rzeczy używa też jakiejś przestarzałej, niezabezpieczonej wersji.

Błąd Windowsa sugeruje problemy z jakimś sterownikiem. Może grafika, może coś innego, a może jakieś oprogramowanie instaluje swój sterownik w systemie (np. antywirus).

Przekonaj znajomą, żeby wymieniła system operacyjny na jakiś współczesny, bo pracując na takim antyku, tylko prosi się o kłopoty. Windows 10 nie ma tak dużych wymagań, żeby niskim kosztem nie kupić pod niego jakiś używany sprzęt za dosłownie kilkaset złotych, ewentualnie może wypróbować jakieś darmowe, popularne dystrybucje Linuksa.

1lajk

Odinstaluj program antywirusowy zwłaszcza jak jest to Avast i sprawdź ponownie. Jeśli problem nie wystąpi, zaktualizuj sterowniki od chipsetu i karty graficznej, następnie zainstaluj INNY program antywirusowy niż dotychczasowy.
Standardowo sprawdź też pamięć memtestem

Wcześniej była avira i też było to samo. Teraz jest avast. Jaki inny antyvir tam jeszcze działa?

Masz jakąś przeglądarkę na firefoxie - to wejdź w pomoc, informacje dla pomocy technicznej i daj screen z zakładki grafika.
Będzie pisało, czy masz najbardziej aktualny sterownik grafiki.
To najczęstsza przyczyna bs na XP związana z przeglądarkami.

Bez avasta jest bezpieczniej niż z avastem. Będziesz się pilnował, to będziesz dużo lepszy od najlepszego antywirusa.

Najpierw sprawdź pamięć programem memtest86, wypal go na bootowalnej płycie. Musimy wyeliminować możliwość usterki sprzętowej. na marginesie, może też zasilacz mieć słabe napięcie. Sprawdź programem HWMonitor napięcia płyty głównej i bateryjki do CMOS, na wszelki wypadek.

Możesz spróbować chmurowej Pandy jako antywirusa. Liczba antywirusów działających pod XP sukcesywnie dąży do zera.