[Win XP] Coś zabiera miejsce na dysku


(Kubawaligora) #1

Witam.

Mam problem z miejscem na jednej z partycji.

Moja partycja ma 48,8 GB. Wszystkie pliki zajmują na niej 23,6 GB. Więc jak łatwo wyliczyć powinno być jeszcze 25,2 GB wolnego miejsca. A wyświetla mi się, że mam tylko 17,9 GB wolnego. Gdzieś ucieka mi 7,3 GB. Dysk jest po defragmentacji, włączyłem opcję "Pokaż ukryte pliki i foldery", ale nic na dysku nie znalazłem.

Wie ktoś jak ten problem rozwiązać?

Z góry dzięki za odpowiedź :wink:


(goomish) #2

Pierwszy strzał - Przywracanie systemu. Pliki tworzone przez tą funkcję systemu przechowywane są w folderze System Volume Information, a ten ma tak ustawione prawa dostępu, że nawet administrator nie może do niego (tak od ręki) wejść. A tym samym obliczyć zajmowanego miejsca.

Drugi strzał - jeżeli co jakiś czas używasz Narzędzia oczyszczania dysku i pozwalasz na kompresowanie plików starszych niż..., to może wystąpić różnica między sumaryczną wielkością plików przed i po kompresji. Eksplorator pokazuje wtedy: "zajęte miejsce - 15MB, na dysku: 12MB". Czyli pliki o nominalnej wielkości 15MB zajmują faktycznie 12MB

Trzeci - nie jesteś zalogowany jako administrator i Eksplorator nie zlicza plików / folderów do których nie masz dostępu

Czwarty strzał - najmniej prawdopodobny ale jednak. Miałeś ostatnio parę niespodziewanych restartów, awarii zasilania itp, itd. Skutkiem czego są błędy na dysku. Miedzy innymi błędne wskazanie wolnego miejsca.


(Kubawaligora) #3

Co do pierwszego to systemu raczej nie przywracałem, przynajmniej sobie nie przypominam.

Narzędzia oczyszczania systemu też nie używam.

Jestem zalogowany jako administrator.

Czasami tak się zdarzało, że komputer się zawieszał i trzeba było zrestartować lub na jakiś czas był zabierany prąd i odcinane zasilanie komputera.

A czy da się jakoś to naprawić?


(goomish) #4

Nie do końca chodzi o to, czy ty przywracałeś. Raczej o to, ze system tworzy sobie migawki stanu systemu, czyli kopie najważniejszych plików systemowych i programów. Czasem jest tych migawek (punktów przywracania) kilka i one mogą zająć trochę miejsca.

Właściwości dysku -> Narzędzia -> Sprawdzanie błędów. Jakby system chciał wykonać sprawdzenie przy następnym uruchamianiu systemu, pozwól na to. A przy najbliższym restarcie odczekaj cierpliwie aż chkdsk zrobi swoje.


(Kubawaligora) #5

A da się to jakoś usunąć ?

Zrobiłem tak, ale dalej tyle samo miejsca jest.


(Cedar) #6

Tak - np. systemowym oprogramowaniem: Właściwości danej partycji - "Oczyszczanie dysku" - "Więcej opcji"

Zewnętrzny program, np. CCleaner - Narzędzia - Przywracanie systemu. Ten sposób ma możliwość wyboru, które punkty chcesz skasować.

Lub z panelu sterowania całkowicie wyłącz i następne włącz Przywracanie systemu.


(goomish) #7

Da się, z posta wyżej wiesz już jak.Tylko zanim pousuwasz, upewnij się że komputer i system chodzą tip-top i że nie zanosi się na jakąś katastrofę. Punkty przywracania systemu to BARDZO pożyteczna sprawa, często mogą wiele pomóc i uratować zadek a kosztują tylko te paręnaście GB na dysku.

I zawsze tak się jakoś składa, że są potrzebne pół godziny po ich usunięciu :wink:


(Kubawaligora) #8

Zrobiłem tak jak napisał kolega wyżej i część miejsca się zwolniła, ale dalej to nie wszystko ;/

Co może jeszcze zajmować to miejsce?


(Damek555) #9

Wyczyść pliki z folderu Temp, u mnie po 3 miesiącach nie czyszczenia potrafi dojść nawet do 7gb :slight_smile: