Win XP i zawieszenia się przy starcie, w czasie użytkowania

Witam,

nieco niepokojąca sprawa, bo nie pamiętam, kiedy ostatni raz mi się komputer zawiesił, a mam go bodajże od 2002r.

Mianowicie od kilku dni od czasu do czasu w czasie użytkowania się totalnie zawiesi (myszka bez ruchu, przyciski nie reagują, lampka na obudowie komputera nie miga, czyli chyba standardowe zwieszenie się). Ponadto jest też tendencja do zawieszania się przy włączeniu komputera - tj. jak np. przychodzę do domu i za pierwszym razem włączam to zwiecha (w momencie jak już się pulpit wczyta), wtedy go resetuje i komputer normalnie startuje. Tylko w tym wypadku kwestia dot. włączenia po raz pierwszy po jakiejś dłuższej przerwie, kiedy stał wyłączony (zawieszenia się przy drugim, czy trzecim uruchomieniu nie zauważyłem).

Z nowości jakie ostatnio wprowadziłem, to ściągnąłem, rozpakowałem i zacząłem używac przeglądarkę Midori. Mniej więcej od tego czasu się zaczął problem, ale nie widzę, przynajmniej ja, jakiegoś połączenia pomiędzy Midori a zawieszeniami się - tak tylko rzucłem poszlakę, że to jedyna ‘nowość’ w ostatnim czasie.

Także ten problem, to jest taka zagadka i byłbym wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu jej.

Czekam na jakieś propozycje, czy wskazania jakie jeszcze dane powinienem podać.

Dzięki, pozdrawiam,

Kicior.

Wiesz…, można by rozmawiać, gdyby twój sprzęt był młodszy co najmniej o połowę. Matko Boska! Że też udało ci się utrzymać komputer przy życiu 10 lat :o W tym wieku komputer może już zwyczajnie dogorywać, stąd zawiechy. Jeśli reinstalacja nie pomoże, to niestety, mam rację :frowning:

  1. Start -> Panel sterowania -> System -> Zaawansowane -> Wydajność -> Ustawienia -> Efekty wizualne - zaznacz tylko

6 pozycji - Zastosuj - OK :

kliknij aby powiększyć:

b6f4bd33aeb1d059m.jpg86e86da81e7e892fm.jpg

  1. Przeczyść komputer programem CCleaner

U góry po lewej “Cleaner” na dole Analiza - Uruchom Cleaner

później “Rejestr” Skanuj by znaleźć problemy - Napraw zaznaczone problemy.

ccleaner1.th.jpg ccleaner2.th.jpg

  1. Użyj jeszcze Eusing Free Registry Cleaner.

Wybierasz język / language / Polish.

Przewiń – Skanuj rejestr – Napraw rejestr.

przewi.th.jpg skanujrejestr.th.jpg naprawrejestr.th.jpg

  1. Usuń wszystkie punkty przywracania systemu - pozostaw tylko ostatni.

  2. Wykonaj gruntowny scandisk :

scandisk.png

PPM / prawym przyciskiem myszki / na dysk C - Właściwości - Narzędzia - Sprawdzanie błędów - Sprawdź

zaznacz wszystko tak jak na screenie - Rozpocznij - Tak.

Restart komputera - czekaj…

  1. Wykonaj defragmentację.

  2. W razie dalszych problemów sprawdź dokładnie czy nie masz wirusów.

Nie tylko za pomocą swojego antywirusa ale np. dodatkowo pełne skanowanie programami:

http://www.dobreprogramy.pl/Malwarebyte … 13117.html

http://www.dobreprogramy.pl/Dr.WEB-Cure … 12976.html

Wykażą infekcję to wrzuć odpowiednie/wymagane logi z działu Bezpieczeństwo.

toja191, udało się i to bez większych problemów poza paroma drobiazgami. :slight_smile:

Xman, dzięki za rady. Jutro po kolei będę wykonywać - zajmie to dzień jak nic, ale mam nadzieję, że te sprawy ‘porządkowe’, czy jakkolwiek to nazwać, pomogą.