Win Xp nie widzi całego RAM'u

Witam. -.- mam problem , zamówiłem z allegro 1GB ram , ok , podłączam itd. wchodzę w Mój Komputer i mi pisze: 768MB RAM :confused: , a powinno być ponad 1GB (mam jeszcze 1 kość ram 256mb). Kur** , czekałem na to dość długo bo nie jestem zbyt bogaty -.-. Firma od której zamawiałem mówi , że to może płyta główna nie czyta ilość RAM. W CPU-Z pisze ze jest 1024MB. A mam mniej -.-. Proszę o pomoc! Model płyty głównej (spisany z programu CPU-Z) P4M266A-8235.W zakładce Memory pisze: Size 1280MB , ■■■ nie ogarniam tego :/. Niech ktoś pomoże proszę!

Wyjmij tę drugą mniejszą kostkę i powiedz czy system widzi całe 1024MB?

Nie ;/ , była włożona tylko kość ta 1GB i wykryło 512mb

spiku14 ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Jeśli to jest http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … /download/ Twoja płyta, to powinna spokojnie obsłużyć 2GB ram. Używasz zintegrowanej karty graficznej czy osobnej? Podaj wersję Biosu, powinna być gdzieś w CPU-Z wypisana. Tu masz przydatny link i gdzie szukać wersji: http://darmowe-porady-komputerowe.pl/in … owac-bios/

Brand: Award Software International, Inc.

Version: F4

Date: 09/17/2004

Tak to moja płyta główna , raczej tylko moja ma inny kolor chyba , nie wiem. Nie wiem jak aktualizować bios. Z lekka się boje że mogę coś zepsuć :confused:

Dodane 29.06.2012 (Pt) 14:40

Znalazłem coś takiego: http://pclive.pl/porady-komputerowe/spr … abyte.html , może spróbuję :smiley:

@Bios działa dobrze. Nieraz za jego pomocą aktualizowałem biosy na płytach Gigabyte w tym miedzy innymi u siebie. Ale bios do tak starej płytki może być już niedostępny online. Wtedy pozostaje ściągnąć go samodzielnie na dysk i potem aktualizować przez @bios. Przed aktualizacją dwa razy sprawdź czy wersja płyty się zgadza, nie wiem ile płyt Gigabyte wypuścił na tym chipsecie. Aktualizacja nie gwarantuje, że Ram będzie rozpoznawany w całości ale warto spróbować. Pytałem o zintegrowaną kartę graficzną bo taka karta rezerwuje sobie pamięć z dostępnych zasobów, wtedy dla systemu dostępne jest mniej pamięci, część jest na stałe przydzielona dla potrzeb grafiki.

Możesz też zmienić temat na coś w stylu “Win Xp nie widzi całego RAM’u” bo znając życie temat może wylądować w koszu z takim tytułem :slight_smile:

Kupiona pamięć to ?

Moduł na pewno sprawny ?

Płyta może nie obsługiwać takiej pamięci, trzeba na założonym module pamięci zresetować bios, dowolna metoda,ustawić i zapisać bios ponownie Save, nieraz trzeba przekładać moduł w różne banki pamięci i sprawdzać - wszystko to było na Forum ileś razy tylko wrzucić do Szukaj i czytać.

Ja się za bardzo nie znam i nie będę grzebał w biosach itd :frowning:

Dodane 29.06.2012 (Pt) 20:58

Mogę zrobić tak że 1gb zamienię na 2x 512mb i może będzie działać

A może kupiłeś kość 512MB? Przeczytaj co jest napisane na kości.

Albo kupił kość “dwustronną” a płyta obsługuje “jednostronne”, tak było ze starszymi chipsetami.

Spokojnie, nie ma co panikować, sprawdź najpierw wszystkie możliwości. Wymienić możesz ale najlepiej na taką pamięć, która maksymalnie wypełni możliwości płyty głównej. Czyli 1024MB/kosć. Reset biosu do ustawień podstawowych jest bardzo prostą czynnością, update też by się przydał. Wykonaj najpierw zalecane czynności a jak to nie wypali to wymienisz kostkę na taką, która będzie obsługiwana przez Twoją płytę bezbłędnie. Pomógłbyś nam zamieszczając raport z programu http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html wklej też na jakiś hosting zawartość “System Summary” może to rzuci jakieś nowe światło na Twoja sprawę. Może tak być jak mówi kolega igrek ale zanim Cię wyślemy do sklepu po nową kostkę zbadajmy tę sprawę do końca.

Resetowanie Bios - resetowanie-bios-plyty-glownej-t267235.html