Win XP OEM - przypisanie do płyty głównej: inst. czy aktyw.?

Witam! Zakupiłem Windowsa XP wersja OEM (już jakiś czas temu) i zainstalowałem na jednym komputerze - niestety miałem problem z konfiguracją sieci i nie mogłem dokonać aktywacji przez internet. Ponieważ zakupiony XP był drugim systemem na tym komputerze, z powodu problemów z siecią po prostu zrezygnowałem z jego użytkowania. Teraz znalazłem się w posiadaniu laptopa o przeciętnych parametrach i myślę, że nadałby się on na XP. Teraz moje pytanie: CZY - Z PRAWNEGO PUNKTU WIDZENIA - WERSJA OEM SYSTEMU JEST PRZYPISYWANA DO TEJ MASZYNY, NA KTÓREJ SYSTEM BYŁ PO RAZ PIERWSZY ZAINSTALOWANY PRZY POMOCY KLUCZA Z DANEGO ZESTAWU OEM czy też JEST ONA PRZYPISYWANA DO DANEJ MASZYNY DOPIERO WTEDY, KIEDY DOKONAMY AKTYWACJI PRZEZ INTERNET? Czy w zaistniałej sytuacji, kiedy nie aktywowałem systemu na pierwszej maszynie, mogę go legalnie zainstalować na laptopie? Z góry dziękuję za odpowiedzi :slight_smile:

Jeżeli ten system Windows XP który masz nie został aktywowany, to tak możesz go zainstalować na laptopie. System Windows (OEM) zostaje przypisany do płyty głównej w momencie dokonania procedury aktywacji.

To dobre pytanie, bo w zasadzie licencja mówi że system operacyjny w wersji OEM instalując na danym komputerze, przypisujesz do tego sprzętu.

Ale… Faktyczne przypisanie sprzętu do licencji następuje właśnie w momencie aktywacji - sama instalacja nie przypisuje w żaden sposób klucza produktu do sprzętu.

Z tego co piszesz to wnioskuję, ze zakupiłeś Windows XP OEM wtedy kiedy pojawiła się informacja że każdy może sobie kupić Windows w wersji OEM i być “sam dla siebie producentem zestawu komputerowego”:slight_smile: Taka opcja jeszcze chyba nawet została, jeśli uda się kupić takie brązowe pudełeczko:)

Podsumowując, moim zdaniem jeśli na tym pierwszym komputerze nie dokonałeś aktywacji to możesz zainstalować ten Windows XP na laptopie i dokonać na nim aktywacji - i co za tym idzie używać już na tym jednym laptopie. Wydaje mi się, że nie złamiesz licencji bo przypomnę że Windows XP SP3 można zainstalować bez podawania klucza produktu, co symuluje trochę sytuację która Tobie się przytrafiła - bo w tej pierwszej instalacji klucza wpisywać nie musiałeś;) a nie da się wstecz zweryfikować czy rzeczywiście przy tamtej instalacji wpisałeś klucz czy nie. Aktywacja dokonuje przypisania licencji OEM do sprzętu i tego się trzymajmy.

Na laptopie musi być naklejka licencyjna,inaczej to nie będzie zgodnie z prawem.

No to są oczywiste sprawy. Po aktywacji nie zapomnij sobie nakleić certyfikatu autentyczności “COA” :slight_smile:

fifipolish , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038