Win XP Pro x64 SP2 czy Win XP Pro x86 SP3?

Jak myślicie która z tych wind jest wydajniejsza? Czy 32-bitowy XP, który ma SP3 może być bardziej wydajny od 64-bitowego, który może mieć tylko SP2? I jak ze zgodnością aplikacji? Bo na moim Win7 x64 7600.16385 wszystkie aplikacje których używam na moim XP SP3 chodzą, a do tego wydaje mi się, że szybciej, nawet jeżeli są to aplikacje 32-bitowe. Nie chce Visty x64, ani Win 7, bo obydwa, zresztą jak wszystkie nowe wynalazki M$ to ■■■■. M.in. z uwagi na brak wsparcia sprzętowego dla DirectSound. Mój sprzęt to Athlon 64 X2 i 4 GB ramu.

Ja bym stał za x86, ponieważ:

  • XP x64 jest tylko po EN,

  • Zmiana systemu tylko dla uzyskania ok 512MB RAM więcej jest jak dla mnie bezużyteczna

  • Jak już x64 to Vista, ponieważ u mnie 7 x64 był nie stabilny (BSODy i resety bez powodu)

Jeżeli chodzi o stabilność to u mnie wszystko elegancko chodzi na siódemce poczynając od wersji beta, a kończąc na RTM, tylko poprostu sam system w sobie jest syfiasty… Microsoft poszedł w złą stronę tworząc Vistę, zamiast ulepszyć XP, który jest najlepszy i niestety dalej tą ścieżką podąża. Dopóki 7 nie będzie rozwiązywał problemu wsparcia dla DirectSound (bo SB Xtreme nie mam zamiaru kupywać tylko i wyłącznie dla Alchemy, które jest potrzebne w Viście i 7) i w niektórych grach będzie się crashować DX9, który mogę sobie zlimitować do odpowiadających FPS’ów i nie będę musiał używać OpenGL’a, który przy 75FPS wyciąga 9 poty z mojej nVidii, kiedy DX9 przy takim framerate nawet nie powoduje mocniejszego kręcenia się wentylatorami to 7 będzie dla mnie syfem.

Wracając do tematu jeżeli chodzi o XP x64 po angielsku to nie stanowi dla mnie to najmniejszego problemu, wręcz przeciwnie jest to dla mnie zaletą. Więc jak to się będzie miało jeżeli chodzi o zgodność aplikacji na XP x64 SP2? Czy ktoś robił już taką przesiadkę z XP x86 SP3?

A jeżeli chodzi o ten ram, którego nie wykrywa XP 32-bitowy, a wykorzystuje 64-bitowy to jest on tutaj naprawde bez znaczenia. Chodzi mi o samą architekturę 64-bitową systemu, która jakby nie było jest od 32-bitowej wydajniejsza i na moim procku lepiej będzie się sprawdzać :slight_smile: