Win XP Profesional a nośnik Dell-legalne czy nie?

Zakupiłem na necie system WXP prof. nie ma na naklejce dedykacji.Nośnik jednak jest do DELL , lecz po instalowaniu nie ma nigdzie napisane ,że jest to system do DElla ! Czy to jest legalne. Wszystko to zakupiłem w sklepie intern, i otrzymałem nawet fakturę.Jeśli jest to nielegalne to jak rozwiązać problem?

Jezeli system wciagnal klucz Dell to znaczy ze plyta tez byla Windows XP Proffesiona Dell OEM, a to oznacza ze jesli go kupiles przez allegro czy nawet ze sklepu internetowego to jest on piracki.

OEM Dell jest dedykowany tylko dla komputerów marki Dell. Zainstalowanie go na komputerze innej marki bądź “składaku” powoduje to, że masz normalnego pirata.

To dlaczego administrator Allegro dopuszcza taką sprzedaż? Przecież wiadomo .że w tym przypadku to pirat!Ale jeśli dokupiłbym komputer DELL to będzie to legalne pomimo ,że naklejkę mam bez dedykacji?Czy może wystarczy jakiś konkretny podzespół Della np: obudowa?

A czy sprzedawca w sklepie z bronią odpowiada za to, że ktoś kogoś zastrzeli z pukawki u niego zakupionej ??

Nie odpowiada, ale musi sprzedać broń zgodnie z prawem.

A na Allegro piszą często, że system można instalować i używać jak się chce, pomimo, iż jest to nieprawdą.

Ale przecież Ty nie musisz tego wiedzieć, bo wpadasz na forum, *********** głupoty …

********************


Płyta z Systemem Operacyjnym Dedykowanym dla Komputerów Dell jest dopuszczona do sprzedaży z prostej przyczyny;

Możesz mieć w domu komputer Dell, jednak nośnik instalacyjny mógł ulec zniszczeniu, zagubieniu, a nie mogłeś uzyskać kopii od producenta.

Zakupując płytę na Allegro masz prawo użyć jej do instalacji Systemu Operacyjnego na komputerze, dla którego masz już klucz przyznany.

Podstawą do używania Systemu Operacyjnego Windows Dedykowanego dla Komputerów Dell jest posiadanie komputera z Płytą Główną Dell’a (Przynajmniej tak zawsze działała licencja OEM) lub taką, jakie Dell do swoich komputerów montuje (jednak z reguły są to podzespoły rozpoznawane jako wyrób Dell) .

Instalując ten system i aktywując go nie dostaniesz ostrzeżenia, że jest nielegalny.

Będzie on normalnie akceptowany. Będzie pobierał wszelkie poprawki.

Jedyne, co może wyglądać źle, to Twoje samopoczucie, że korzystasz z systemu niezgodnie z prawem :wink:

Pozdrawiam.

Oczywiście że tak i dlatego aukcje nie są kasowane co doskonale wyjaśniasz:

Resztę pominę milczeniem …

Zagubiłem kiedyś nośnik instalacyjny do komputera Dell Studio i nie było możliwości otrzymania zapasowej kopii od producenta.

W dziale pomocy poinformowano mnie, że mogę zakupić taki nośnik bez problemu w serwisie i użyć go do instalacji z własnym kluczem licencyjnym, który był na komputerze.

Co do licencji OEM, to nie będę się tłumaczył, bo Wikipedię chyba masz.

Jest legalne w jednym przypadku. Stanowisko MS jest takie (cytat z wiadomości od nich):

Więc jeśli masz swój oryginalny COA od XP Proffesional od swojego obecnego komputera, to możesz zainstalować system z nośnika Dell, lecz używając swojego numeru seryjnego. Jeśli zainstalujesz OEM DELL na COA tegoż DELL’A, jest to już nielegalne. Ludzie często łapią się na te aukcje z Allegro, nie mając świadomości, że instalacja takiego OEM DELL na jego COA na komputerach innych niż DELL jest tak samo legalna, jak piracki i crackowany Windows z sieci.