Win XP SP3, nie czyta mi całego ramu

Witam, po posiadaniu komputera około 2 miesiecy, zauważyłem że nie czyta mi całego ramu (czyta 3,47, a mam 8 )

Specyfikacje komputera

Windows XP SP3 (32 Bity)

Płyta głowna GIGABYTE B75M-D2V

Procesor Intel Core i5-3330 (4 rdzenie 3.0ghz)

Karta Graficzna  NVIDIA Geforce GTX 460

Ram Kingston HyperX Blu 8GB DDR3 PC3-12800 1600MHz

(Słuchawki Steelseries Syberia V2 Heat Orange, Myszka Steelseries Sensei RAW)

Dziękuje z góry :wink:

Boże święty. Jak można używać XP na takim kompie, toż to istne marnowanie parametrów komputera.

 

Windows XP 32bit, ani żaden 32 bitowy system, nie odczyta ani nie użyje więcej, niż ~3,5GB pamięci RAM.

uh, to dobra ide jutro kupić… a poweidz mi jeszcze jaki jest najlepszy do gier? 8.1 czy 7? i czy 64 czy 32 

bo systemy 32 bitowe widzą max 4 GB.

 

najlepiej to 8.1 i 64 bitowy ze wzgledu na directx 11.2

 

jezeli nie lubisz kafli (np masz je w domu i nie potrzebujesz ich na komputerze ;)) to Windows 7. też 64 bitowy - wiadomo. Stabilniejszy niż 8.1/8.

Ja bym brał 8.1 64-btiowy

64-bit (żeby obsłużyć cały RAM); podobno Win 8.x jest lepszy do gier.

okej dziękuje za rady… 

Generalnie póki co, to do gier chyba wypada ciągle lepiej 7. Może już się poprawiło, ale swego czasu na 8.1 nie można było w ogóle odpalić niektórych gier.

W takim przypadku koniecznie system 64 bitowy.

wersja 32 bitowe obsługują miedzy 3 a 4 Gb ramu  wersje 64 bitowe powyżej tej granicy

 

Nie kłam. Jakich gier nie szło odpalić na 8.1 ??  Podaj konkrety a nie wymyślaj bzdur.

Używam Windows 8/8.1 od samego początku a mam kilkadziesiąt gier i starocie z 1997 mi chodziły wiec nie wiem o czym mówisz.

Może źle się wyraziłem odnośnie “nie można odpalić niektórych gier”, a o problemach z myszką, przez co w niektóre gry ciężko było grać. Chociażby Metro 2033.

Z tego co doczytałem, to sprawa już rozwiązana. No cóż. Przepraszam, sprawa nie dotyczyła mojego kompa, tylko innego do mnie nie należącego, na którym miałem próbę odpalenia takiej gry. Od tamtego czasu sprawą się niezbyt interesowałem, więc o łatce nie wiedziałem.

W zasadzie tylko Windowsy w wersji na pulpity nie obsługują więcej niż 3GB

Linux i Windows Server obsługuje znacznie więcej (chyba 64GB dla Lin i 128 dla Win, ale nie chcę tu kłamać)

Teraz już i tak nie zakupisz Win7 OEM więc zostaje Ci tylko Win8.1

no dobra, dzięki za to. to jutro kupie windowsa 8.1 64 bity, i ostatnie pytanie… ten komputer jest dobry czy taki sobie? jak taki sobie to co powinienem zmienic?.

Przede wszystkim system :P.

Wszystko zależy od budżetu. Jeżeli wymagasz, żeby wszystko śmigało Ci na najwyższych detalach, to prawdopodobnie wymianie uległaby karta graficzna. Jeżeli nie jest to dla Ciebie najważniejsze kryterium, i przeżyjesz granie na niższych detalach, to ta wystarczy.

Zależy też od tego jak wykorzystujesz komputer.

a najlepsza karta do 1200 zł ? podasz jakieś propozycje? zielony jestem w tym :wink:

Masz dość dziwny zestaw. Napisz jaki masz zasilacz, to dobierzemy odpowiednią grafikę.

Za około 1200zł kupisz np. GTX 770.

Możliwe, że zmianie musiałby ulec też zasilacz, ze względu na większą moc tej karty = większy pobór prądu.

Podaj model aktualnego zasilacza i… tutaj już myślę, że powinieneś poczekać na opinię kogoś, kto siedzi w temacie bardziej niż ja i powie Ci, czy aktualny wystarczy, czy konieczna jest wymiana i na jaki.

umm, mój zasilacz to  Enermax Modu82+ 625W

 

Udajesz głupca czy nim jesteś ?? A nie to fervi vel fervi_doctor vel ximian czyli troll i siewca bzdur i kretynizmów.

 

Zastanów się, dlaczego mój Windows obsługuje swobodnie 16GB ramu ?? Pomyśl, to cie nie zabije :)