Win XP wiesza się, linux nie, a kompletny format nie pomaga

Mój problem rozpoczął się pewnego ranka, gdy zostawiłem bezczynnie windowsa xp na noc, a po przebudzeniu ujrzałem go zawieszonego (laptop Asus EEE 1000h). Po hard resecie już się nie uruchomił tylko czarny ekran. uruchomiłem ubuntu żeby uratować pliki po czym kompletny format i reinstalacja. Od tamtej pory po 10-15min pracy od uruchomienia windy laptop wieszał się permanentnie - na nic nie reagował tylko hard reset, znowu czarny ekran, format i reinstal. Dopiero później zauważyłem, że jak odczekam trochę po wyłączeniu windows uruchamia się, ale zawiechy ma nadal.

O dziwo na ubuntu wszystko działa normalnie. Jednak jestem zmuszony korzystać z windowsa i muszę jakoś rowiązać ten problem.

Sterowniki na windzie instaluję nowe od asusa, bios nowy, dysk sprawdzony przez narzędzie windowsa przed uruchomieniem nic nie wykryło (pod windowsem by się zawiesiło, a inne programy m.in. seagate są pod winde), pamięć memtestem86+ też ok. Z desperacji już różne wersje xp instalowałem i wszystkie to samo, więc chyba tylko sprzęt mogę podejrzewać, ale linux działa poprawnie.

Jakieś typy co może tu pomóc?

Witam!

A instalowałeś Ubuntu czy tylko z LiveCD?

instalowałem i cały czas korzystam. raz jak uruchamiałem instalator ubuntu też się zawiesił ale mógł to być przypadek. Dysk był chyba wtedy fat16 lub ntfs.

Czy to możliwe że dysk jest uszkodzony i nie chce działać poprawnie na partycjach windowsowych ntfs, fat? Można jakoś to sprawdzić pod ubuntu?

Z drugiej strony instalacja windowsa, sprawdzenie dysku przed uruchomieniem przebiegło bez problemu, dopiero jak windows jest już w pełni uruchomiony po kilku minutach pada.

kkkss , oprogramowanie Seagate’a jest też w wersji, która ładuje do pamięci szczątkowego dosa i spod niego się uruchamia. Wpisz w google Seatool for DOS a na pewno znajdziesz…

niestety seatool tez nic nie wykryl.