Win10 na EXT4?

Da się postawić Win10 na EXT4?

Mam dysk na M.2 jakiś szybszy 3rqzy niż ssd.

Jak sobie rozbudujesz wsparcie o taki typ partycji to się może udać (niby trzeba by aż zmodyfikować kernel Windows NT), a tak zostaje wygospodarować trochę na NTFS.

Nie.

Windows nie ma bezpośredniego wsparcia na EXT4.Partycję da się odczytać przez zewnętrzne oprogramowanie,ale nie da się pracować bezpośrednio.

Acha to szkoda… bo czytałem, że NTFS dla dysków flash jest bez sensu, a dużo wydajniejsze od niego są EXT4, EXT3…

Jeśli flash (karta pamięci, pendrive) to możesz użyć exFAT. Ale m.2 to będzie dysk półprzewodnikowy, tak jak sata.

Hmmm… przecież to prawie to samo (pendrive=ssd=dysk m.2) tylko wydajnościowo lepsze.

Kiedyś czytałem, że dla SSD/M.2 format NTFS jest bez sensu i tylko spowalnia odczyt/zapis kompresję/dekompresję plików.

Jakie?? Miałem kiedyś jakieś, ale BSOD’y się pojawiały na win10.
Mam Ubuntu obok Windowsa, więc by się przydało.

Google padło…

To czytałeś brednie :slight_smile:

Co ciekawe. Wydawałoby się, że exFAT powinien być dużo wydajniejszy na dyskach SSD niż NTFS bo jest mniej rozbudowany/oferuje mniej funkcji, a w testach syntetycznych wcale ta przewaga nie wychodzi:


Różnice są minimalne, więc raczej nie ma sensu rezygnować z NTFS.
Co innego na dyskach wymiennych, gdzie przydaje się kompatybilność z FAT, przydaje się system uprawnień plików i większa pojemność, a jednak reszta funkcji NTFS jest zbędna.

Windows nie potrafi się zainstalować na NVMe bez dodatkowych sterowników, gdzie Linuksy i BSD nie mają z tym problemu, a Ty chcesz stawiać system na systemie plików, który nie jest wspierany przez Windowsa?

Tu problemem nie będzie sam system plików, a uprawnienia. Spróbuj kiedyś przenieść C:\Users na inny dysk. Sam nie ustawisz uprawnień, system musi to zrobić tworząc nowego użytkownika.

Jeśli ktoś nie ma życia i mu się nudzi, może próbować instalować Windows 10 na Ext4, o ile to w ogóle będzie stabilnie działało. Jednak uważam, że zarządzanie uprawnieniami uniemożliwi korzystanie z tego systemu, o ile w ogóle uda się go zainstalować.