Win2k co to jest?

co to za skrót? bo nie jestem pewny czy chodzi to o linie windows 95/98. prosze o odpowiedz

To jest linia windows 2000/XP - chyba

k = 000

kk = 000000

win 2k = windows 2000

:slight_smile:

Win2k (k- kilo czyli 1000 tak jak 1000gramów = 1kilogram)

Czyli Win2k - Win 2000 :slight_smile:

Mały alfabet popularnych skrótów :

Win2k, W2k - Windows 2000

Win2k3, W2k3 - Windows 2003

W2k3R2 - Windows Server 2003 R2

Win98, W98 - Windows 98

WinME - Windows ME

WinXP, WXP, XP - Windows XP

MsO, MSO - msoffice

OO, OO.org - OpenOffice

IE, IE6, IE7 - Internet Explorer

FF - Firefox

Do tego można dołożyć jeszcze:

Winda - Windows

teoretycznie poprawnym skrótem od Firefoxa jest Fx i coraz więcej osób go używa, ale nadal znaczna większość używa FF/ff więc i taki skrót błędem nie jest :slight_smile:

A skąd Ci to przyszło do głowy ??

F ire :arrow: ognisty

F ox :arrow: lis

czyli skrót od pierwszych liter :arrow: FF

tyle, że nie pisze się FireFox, a Firefox.

http://www.mozilla.org/support/firefox/faq

:slight_smile:

Wingroza - Windows 8)

MS - Microsoft

O - Opera

foo - foobar2000

GG - Gadu-Gadu

A czy ja gdzieś napisałem że się tak pisze. Rozbiłem zlepek który jest nazwą przeglądarki na słowa i przetłumaczyłem na język polski żeby wyjaśnić pochodzenie skrótowca FF. a techniki tworzenia skrótów są różne:

równie dobrze mogą być dwie pierwsze litery wyrazów składowych jak i pierwsza i ostatnia.

W informatyce skrótu FX urzywa się do zupełnie czegoś innego (np. składnik nazwy kart graficznych ze stajni INVIDIA) i raczej z tym jest kojarzony 8)

Zresztą sam zobacz co :google:

http://www.google.pl/search?num=50hl=p … lr=lang_pl

Praktycznie żaden z linków nie odnosi się do naszego Liska 8)

skoro w oficjalnym FAQ pisze, że skrót to Fx, to chyba tak jest, czyż nie? sam używałem przez dłuższą część czasu skrótu FF/ff, ale na pewnym forum również ktoś napisał to co ja wyżej i od tej pory stosuje skrót Fx, co nie znaczy, że nie akceptuje ff :slight_smile:

a to, że po wpisaniu w google słowa Fx, nie wyszukuje Liska to już nie moja wina…

a co do skrótów… mogą być owszem, dwie pierwsze litery wyrazów składowych, ale muszą zaczynać się one od dużej litery. w przypadku Firefoxa tak nie jest.

fiesta tak sie sklada ze jak wpiszesz FF to tez nie znajduje firefoxa… :confused: