Win7 i Vista na jednym kompie

Witam, mam na komputerze Vistę 32-bitową, dziś zainstalowałem Win7 (64 bitowy) i pojawił się problem. Przy włączaniu komputera chciałbym mieć możliwość wyboru systemu. Miałem do wyboru tylko win7 i jakąś instalację windows setup(jakoś tak), nie było do wyboru systemu Vista. Po wybraniu 2 opcji włączyła się możliwość odzyskania danych, ale to wyłączyłem. Od tej pory po restarcie komputera nie mam do wyboru żadnego systemu, włącza mi się automatycznie Vista. Jak sprawić, żebym miał możliwość wyboru systemu? Ostatecznie mogę zainstalować np OpenSUSE, w którym miałbym tą możliwość, ale nie wierzę, że microsoft nie zadbał o takie coś. Więc jak to zrobić?

Jeśli masz zainstalowaną Vistę na partycji C:, a posiadasz partycję D:\ - podczas instalacji W7 instalujesz właśnie na D:\ przy rozruchu kompa masz możliwość wyboru systemu :slight_smile:

Moim zdaniem nie ma sensu instalować Visty i W7 pw

eh, o to się rozchodzi, że nie mam wyboru systemu…i w tym jest problem. Wie ktoś jak ustawić, abym miał do wyboru coś poza vistą?

Hm… zrobiłes błąd podczas instalacji bo chyba nie jest zaleca instalowanie 32bit i 64bit systemy… dlatego że masz sterowniki od visty 32bit, ipierszym systemem kory byl to vista, kagdze dobry rozwjązaniem było jak byś sformatowałeś dysk twardy…

A jeszcze takie pytanie, czy masz te dwa systemy na jednej partycji???

Zainstalowałem na innych partycjach. Win7 włączył się, i działał normalnie, jednak chciałem sprawdzić, jak mogę przejść na Vistę. Zrestartowałęm, bym do wyboru jak już pisałem system Win7 i jakiś windows setup. Po wyborze tego drugiego i zrobieniu tego co opisałem wcześniej, komputer zrestartował się i włączył się system Vista. Tylko teraz nie wiem jak mogę spowrotem wrócić na Win7…

Najlepszy rozwjązaniem bedzie format dysku tego tam gdzie vista jest, sam kiedyś użyłałem vistę 32bit, ale teraz używam Windows 7 64bit Home Premium, Hm… a po co ci dwa systemy , Vista jest gorsza od Seven ai to juz jest wiadomo, żera wiecej ramu, i dziala wolniej…

mniejsza o to po co;p ważne, że chcę… a nie wiecie jak mi pomóc?

Jk ci napisałem format tylko…

E tam, gadasz… Tu masz eleganckie rozwiązanie problem-oknem-wyboru-systemu-przy-uruchamianiu-komputera-t342925.html

Otwierasz w Win7:

Panel sterowania\System i zabezpieczenia\Narzędzia administracyjne

Konfiguracja systemu

Otwierasz zakładkę Rozruch i tam mieszasz.

Nie instalujesz żadnych “niezbędnych” śmieci.

Ja mam Vista32 i Win7 64bity na osobnych partycjach.

Oczywiście działa wzorowo.

@radko11

Nie zabardzo :stuck_out_tongue: Ja posiadam Win 7 i XP, i wg twojej porady nic tam nie zdziałam.

Ja mam menu wyboru dzięki Paragon Hard Disk Suite 2008. Pakiet ten zawiera w sobie menedżer rozruchu dzięki któremu podczas włączania komputera posiadam menu wyboru systemów. Program ten był w jakiejś gazecie - prawdopodobnie CHIP albo Next. Poszukaj, to może uda ci sie kupić archiwalny nr :slight_smile: Darmowym alternatywom nie ufam - testowałem i niedziałają. Mowa tu o Vista Boot PRO

Do takich działań jak ustawianie kolejności na liście systemów, czy dodawaniu/usuwaniu systemów na listę polecam EasyBCD. Sam używam i bardzo sobie chwalę :slight_smile: