Win7 i Win8 na oddzielnych dyskach

Posiadam dwa dyski Samsung HD080HJ. Oba podłączone przez SATA II. Na pierwszym z nich mam zainstalowanego Windows 7 Home premium x64. Drugi dysk podłączyłem dopiero wczoraj (był czysty) w celu zainstalowania na nim Windowsa 8. A więc włożyłem płytkę, zainstalowałem ładnie Win8, aktywowałem i działało jak należy. Do końca dnia korzystałem z Win8, wieczorem go wyłączyłem. Dziś rano odpalam kompa, pokazuje mi się ekran z wyborem systemu (graficzny, z Win8). Kiedy kliknę na Win7, komp uruchamia się ponownie, i załącza się Windows 7. Jednak usunęła mu się aktywacja. Więc aktywowałem go jeszcze raz. Kolejne ponowne uruchomienie, system już aktywowany. Z tego co wyczytałem, żeby komp nie uruchamiał się dwa razy (raz do ekranu wyboru systemu, drugi już normalnie do Win7), należy zmienić ekran bootowania na ten z Win7. Tak też zrobiłem. I teraz Win7 idzie dobrze. Niestety gdy kliknę na Win8, wyrzuca mi on błąd 0xc000000f (INACCESSIBLE BOOT DEVICE). Próbowałem odzyskiwania, automatycznego naprawiania, nic nie dało. Po czterech próbach ciągłego ponownego uruchomienia wreszcie poszło. Jednak teraz Win7 znów stracił aktywację, a czasem w ogóle nie chce się odpalić. Gdy przełączę ekran bootowania na Win7, odpala się on dobrze, tylko znów to samo z Win8.

Jak sobie poradzić z tym problemem? Chciałbym, żeby pokazywał mi się ekran wyboru systemu (obojętnie czy ten starszy z Win7, czy graficzny z Win8) i jak kliknę na system to on bezproblemowo mi się uruchamia. Miałem tak na WinXP + Win7. Nie było problemu. Da się jakoś zaradzić?

Z góry dzięki za pomoc.

Najszybszym rozwiązaniem będzie ponowna instalacja Windows 8 lub przywrócenie kranu wybory systemu w Windows 8. Druga metoda powinna zadziałać jeśli użyjesz płyty ratunkowej do Windows 8 i przywrócisz starą metodę wyboru systemu. Możesz spróbować automatycznej naprawy lub jeśli nie pomoże wejdź w wiersz poleceń. W wierszu poleceń użyj narzędzia bootrec. Nie sprawdzałem tej metody w przypadku Windows 8, więc nie mogę dać Ci pewności co do jej działania. W Windows 7 działała bez problemów.