Win7 i WinXP razem

Witam,

Aktualnie mam zainstalowany system Windows 7. Chciałbym obok niego zainstalować w jakiś sposób XP-eka. Próbowałem tego kiedyś, ale bez żadnego skutku. Teraz boję się o utratę danych, dlatego chciałem o to zapytać tutaj na forum. Czytałem tu kilka tematów o tym, ale żaden mi nie pomógł w zrozumieniu niczego.

Tak więc pytanie brzmi: Jak zainstalować WinXP obok Win7?

Z góry przepraszam, ale jestem ciężko rozumiejącym człowiekiem.

jeśli masz W7 Pro 64bit to możesz skorzystać z trybu XP-mode (z założeniem, że procek supportuje wirtualizację)

dzieki temu trybowi mogłem postawić na ednym kompie 4 różne wersje Office od 97 do 2010 :slight_smile:

starałem się rozwiązać swój problem, ale nie wykrywało plików boot.ini, ntldr i ntdetect :confused:

Potrzebne są mi dwa osobno działające systemy, więc Tryb XP odpada.

A mam Win 7 Ultimate, 32bit. Mógłbym zmienić na wersję 64bit, ale wtedy cały sprzęt zwalnia.

Jeżeli zmiana na x64 nie powoduje skutków ubocznych (przenoszenie danych, personifikacja itp…), to nie ma się nad czym zastanawiać tylko:

  1. Na partycji z win 7 instalujesz xp

  2. Na partycji z xp programem Easeus partition master (do nabycia na portalu DP) tworzysz kolejną partycję potrzebną do instalacji win 7 (min 20GB, wskazane 25GB)

  3. Na “nowej” partycji instalujesz win 7

dzięki temu zabiegowi - instalacja najpierw xp potem win 7 będziesz miał wybór systemu przy starcie :wink:

można też po sevenie zainstalować XP ale musisz mieć drugi dysk twardy

odpinasz dysk z sevenem i instalujesz XP podpinasz dysk z sevenem (jeśli masz dobrze podpięte to uruchomi się seven)ściągasz nowego bootloadera i ustawiasz w nim wszystko i gotowe

Niestety najlepiej będzie jak odinstalujesz Seven’a i najpierw zainstalujesz XP a potem 7.

@blackcross: Jedynym problemem jest to, że chciałbym by XP był czysty, a Twoim sposobem 7 by był świeży. Easeusem wydzieliłem sobie partycję i kombinowałem jeszcze sam.

No trudno, poradzę sobie chyba jakoś bez tego… Najwyżej gdy będę robił formata, zainstaluję XP i 7 w odpowiedniej kolejności… Szkoda.

Dziękuję za próby pomocy.

up,

ale po co tak kombinować…(zainstalować win xp na innej partycji, przywrócić boot z plyty w7 i dodać xp do boot za pomoca EasyBCD)

djag,

ile i jakie masz partycje? bo jak nie masz stworzonej osobnej do winxp to nie wiem czy jest sens tłumaczyć, ale zawsze można spróbować…

:shock: :shock: nie rozumiem :roll: Uważasz, że jeżeli zainstalujesz EPM to system xp będzie “zanieczyszczony”? :shock: przecież po utworzeniu partycji można go usunąć , a “7 by był świeży”? - kompletnie nie rozumiem :roll:

blackcross ,

no bo Twoim sposobem wywali sobie W7 i wszystkie dokumenty i będzie musiał “świeżego” W7 instalować po XP

nie wiem, czy zauważyłeś ale:

:slight_smile: