Win7 - nie można udostępnić plików w sieci

witam,

chciałbym umożliwić udostępnianie plików między 2 komputerami: pc połączony do routera kablem i laptop bezprzewodowo, wyczytałem że aby to zrobić trzeba utworzyć grupę domową. Obecnie komputery mają dostęp do internetu ale kiedy próbuję określić lokalizację sieci jako “sieć domową” wyskakuje komunikat “System windows nie może określić ustawień sieci”. Dodatkowo w “zaawansowanych ustawieniach udostępniania” nie mogę włączyć “odnajdowania sieci” i “udostępniania plików i drukarek” (tzn. mogę ale ustawienia nie są zapamiętywane). Wpisywałem już w cmd:

sc config dnscache start= demand

sc config fdrespub start= demand

sc config ssdpsrv start= demand

sc config upnphost start= demand

jednak nic to nie zmieniło.

może wie ktoś jak rozwiązać ten problem i poprowadzi mnie za rączke - wszystko po kolei i dużymi literami bo jestem kiepski jeśli chodzi o sieci…

pc z win7 x86, router thomson twg850-4

Prościej zrobisz to tak:

Na 1 komputerze utwórz hasło do profilu. Potem wpisz w start -> uruchom -> ipconfig

Sprawdz jaki masz adres ip.

Na drugim komputerze daj: start -> uruchom -> wpisz: \192.168.1.2 (zamiast 192.168.1.2 wpisz adres ip pierwszego komputera lub nazwę pierwszego komputera).

Następnie wpisz login i hasło z pierwszego komputera - masz dostęp do katalogu profilu z 1 komputera.

ps. upewnij się, że na pierwszym komputerze jest wyłączona zapora z programu antywirusowego.

no w sumie tak też może być, tylko możesz objaśnić co miałeś na myśli pisząc

jakiego profilu? chodzi o nowe konto użytkownika czy jak?

Nie musisz tworzyć nowego konta - wystarczy że do istniejącego utworzysz hasło.

Bez hasła, aby udostępniać pliki musisz dokonać zmian w ustawieniach - panel sterowania -> centrum udostepniania i sieci -> zmien zaawansowane opcje udostepniania -> wylacz udostepnianie chronione haslem.

Ale lepszy jest ten pierwszy sposob z haslem do profilu.

no dobra, ale to wtedy do których folderów będzie dostęp z drugiego kompa? zależy mi na tym żeby to był jeden folder a nie wszystko, bo ten drugi komp nie jest mój i nie chce dawać kumplowi dostępu do wszystkich moich danych, a do tego jeszcze hasła do głównego konta…

po mojemu najłatwiej byłoby utworzyć tą sieć domową, tylko nie wiem co jest skopane w systemie że jest to niemożliwe

Z siecią domową to nie wiem jak to zrobić, w xp tego nie było.

Możesz wyłączyć udostępnianie hasłem (opisałem jak to zrobić kilka postów wyżej) i udostępnić jakiś folder w trybie: udostępnianie zaawansowane.

Druga opcja to założyć drugi profil z hasłem dla kolegi.

Aby sprawdzić jakie katalogi są udostępnione wpisz w start -> uruchom -> \twój_adres_ip

Możesz też założyć serwer ftp u siebie na kompie: http://www.dobreprogramy.pl/Cerberus-FT … 15763.html

no właśnie nie mogę, nie mogę dokonać żadnych zmian w zaawansowanych opcjach udostępniania bo po prostu się one nie zapisują…

jednak są już jakieś postępy bo przy użyciu jakiegoś narzędzia Microsoft’u Fix It czy jakoś tak udało mi się przełączyć na sieć domową, więc już widzę grupę domową ale nie mogę do niej dołączyć bo występują “problemy z siecią”, których oczywiście system nie może zdiagnozować (btw. chyba się jeszcze nie spotkałem z takim problemem, który rozwiązałoby narzędzie do rozwiązywania problemów :smiley: )

serwera ftp też chyba nie będę stawiał bo mój komp na tą chwilę już jest i tak dość przymulony, a jak jeszcze na nim serwer postawię to kiepsko to widzę, poza tym jak występują “problemy z siecią” to też nie powiedziane że by działał…

no ale nic, dzięki za pomoc, pokombinuję jeszcze z tą siecią, może jakieś usługi mam powyłączane, albo coś w rejestrze nie tak