Win7 nie uruchamia się, błąd Missing Operating System


(Michal Postek) #1

Witam, mam następujący problem. Posiadam netbooka Asus 1215B E-450. Miałem zainstalowany system Windows 7 Professional 64 bit PL (oryginalny), własnoręcznie wszystko instalowałem (kupiłem system i komputer oddzielnie) i wgrywałem i wszystko działało, aż do dzisiaj. Podkusiło mnie, żeby wejść w zarządzanie dyskami, tak po prostu sobie przejrzeć, nic tam nie zrobiłem, jestem tego pewien, wszedłem, obejrzałem i wyszedłem zamykając (wyłączając) komputer. Przy ponownym włączeniu pojawił się komunikat Missing Operating System, zlikwidowałem go takimi komendami w CMD uruchamiając je z dysku bootowalnego z w/w Win7:

bootrec /fixmbr

bootrec /fixboot

Problem teraz jest tego rodzaju, że włączając komputer, tego komunikatu nie ma, natomiast zatrzymuje się właśnie w tym samym miejscu co ten komunikat Missing Operating System był, z tym, że tylko miga biały kursor i nic się dalej przez długi czas nie dzieje.

Podejrzewam, że problemem jest ta dziwna partycja 10GB, która była wg. systemu (w zarządzaniu dyskami) cały czas wolna, jest ona na miejscu C:, wcześniej w ogóle nie była widoczna. Partycja systemowa uciekła na literkę E:, reszta na dalsze literki. Tak obecnie wygląda układ partycji:

G: to pendrive, a X: to zbootowany pendrive. Wcześniej instalowałem z niego Windowsa i wszystko elegancko było.

Postanowiłem więc, że poszukam rozwiązania problemu, aby przywrócić jako podstawową partycję z systemem partycję E:, niestety przesiedziałem w CMW wykonując naprawiające komendy:

bootsect.exe itp. i zawsze jest taki problem:

Chcąc skorzystać z opcji w DISKPART, włączam wyszukiwanie systemu Windows na wszystkich dyskach i partycjach, znajduje mi instalację Win7 na partycji E, czyli tak jak "powinno" być, wybieram opcję aby dodano ten wolumin do pliku rozruchowego i wtedy własnie wali komunikatem, że nie rozpoznano systemu plików.

Jak uruchamiam Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchamiania, to długo mieli a na koniec jest komunikat, że nie może naprawić i pytanie czy wysłać te informacje do MS.

Przy próbie instalacji Win7 (czyli na ekranie startowym instalatora wybieram Zainstaluj system zamiast Napraw) na samym początku wywala mi komunikat, że nie znaleziono sterowników dla napędu CD/DVD...

Zastanawiam się, czy skasowanie tej partycji C:, może pomóc? Niestety wszelkie operacje na tej partycji w CMD kończą się komunikatem, że nie rozpoznano woluminu lub systemu plików i dziękuję...

Nie wiem już sam co robić, w tym momencie nawet nie mogę zainstalować systemu od nowa, chociaż wolałbym tego nie robić, bo system jest świerzy, skonfigurowany i elegancko działał, aż do teraz. Prosiłbym o jakieś informacje jak to rozwiązać. Z góry dzięki, pozdrawiam.

EDIT:

Udało mi się jakimś cudem postawić komputer na nogi... musiałem wcześniej robić jakiś błąd w komendach w CMD, mam natomiast jedną przypadłość, teraz mi się dziwnie wyświetlają dyski w systemie, jedna w formacie RAW, którą podejrzewam trzeba będzie naprawić (jak?), a druga równiez wyświetla się w systemie, ta ZASTRZEŻONA PRZEZ SYSTEM.

Jak przywrócić dysk do stanu używalności jak wcześniej? Zaraz wrzuce screen jak to wygląda.

-- Dodane 04.01.2012 (Śr) 21:20 --

Bardzo proszę, oto screeny:

http://img560.imageshack.us/img560/3109/screen1rn.png - zarządzanie dyskami

http://img440.imageshack.us/img440/5130/screen2af.png - okno komputer

-- Dodane 04.01.2012 (Śr) 21:28 --

Ok, już wiem jak ukryć te obydwie partycje, niemniej jednak chciałbym wiedzieć skąd się wzięła ta 10GB partycja RAW? Co to jest, czy można to skasować i sformatować?


(Łukash) #2

Ta zastrzeżona (domyślnie ona jest zawsze ) jest w sumie normalna ,przy instalacji system pakuje na nią pliki potrzebne dla BitLockera ,może jej nie być jak instalujesz system na już podzielonym na partycje dysku. Partycję RAW próbuj formatować w NTFS .


(Michal Postek) #3

Łukash , o tej zastrzeżonej, że ona jest zawsze, to wiem :wink: Zapomniałem tylko o tym napisać :stuck_out_tongue:

Zastanawiam się tylko skąd się wzięła ta partycja RAW i czy mogę ją bezpiecznie skasować? Mógłbym później ten obszar 10GB dodać do którejś z istniejących partycji? Dodałbym do tej większej, 350GB, tylko nie jestem pewien czy jest to możliwe, pewnie opcjami wbudowanymi w Win7 nie, ale może jakaś aplikacja? Kiedyś chyba się dało Partition Magic czy coś takiego...

-- Dodane 05.01.2012 (Cz) 11:15 --

Ok, poradziłem sobie z tą partycją, wszystko odbyło się za pomocą Win7. Pytanie tylko, jak dodać tę partycję do już istniejących? Nie potrzebuje partycji 10GB...

Tak teraz wygląda układ partycji:

http://img263.imageshack.us/img263/917/screenpqi.png - komputer

http://img140.imageshack.us/img140/8660/screen2sb.png - zarządzanie dyskami

Martwi mnie tylko test disk, wyrzuca info o jakichś bad sectorach, możliwe, że bad sectory pojawily sie po tych wszystkich dziwnych operacjach? Da się je naprawić jakimś programem? Oto co pokazuje test disk:

Aha, nazwę partycji Recovery wybrałem sam :wink: To chyba była partycja na której był ten dziwny system dołączony do Asusa 1215B (express gate), którego sformatowałem przy instalacji Win7 (bo i po co mi coś takiego? recovery to nie było....), ale partycje zostawiłem, mimo to nie była ona widoczna, aż do czasu awarii...


(Patryk Tur1993) #4

Miałem trzy partycje, c,d,e c-25 gb systemowa, d-100gb na instalki e-330gb, i chciałem przerzucić 10 gb z dysku e do c, uruchomiłem w tym celu program

partition manager 11(..) server, wszystko cacy, wyskoczyło mi okienko że nie da rady przy chodzącej windzie, i zrobi się to przy uruchomieniu, tak też się stało, pisało że za 10 min wszystko bd ready, wyszedłem z pokoju wracam, a tu komunikat Missing Operating System, no wiec szukam co zaradzić, znalazłem ten post, wykonalem bootrec /fixmbr i bootrec /fixboot, nic dalej sie nie włacza, potem zrobiłem to w DISKPART i wyświetliło się też http://img502.imageshack.us/img502/9523/foto2ih.jpg, teraz przy starcie wyświetla się "disk read error occurred press ctrl+alt+del to restart windows 7 "

i co teraz powinienem zrobić?? narzedzie do naprawy systemu też tego nie trawi. pomocy, reinstall to opcja ostateczna, dużo danych. Zachcialo mi sie przerzucania 10 gb :twisted: :twisted:

Chciałem zrobic chkdsk ale napisało mi w konsoli Typ systemu plików to RAW CHKDSK nie jest dostepne dla stacji raw