Win7 OEM - jak to jest

Czy ktoś moze mi ostatecznie wytłuamczyć jak to jest z systemem OEM Windows 7? Jeszcze neidawno byly informacje, że taki system może być isntalowany tylko na gotowych zestawch kopmuterowych. Z tego cowidzę w sklepach internetowych nadal są w sprzedaży systemy OEM. Czy kupując taki system, ktory bądź co bądź nadal jest w sprzedaży mogę go zaisntalować legalnie na złożonym przez siebie komputerze?

Możesz zainstalować na kupionym zestawie, ale nie możesz przenosić na inne zestawy. Dotyczy to też wymiany płyty głównej lub całości.

Masz na myśli złożony i gotowy do sprzedaży zestaw komputerowy?

Możesz kupić komputer i system w wersji OEM osobno.

Czyli jakakolwiek opcja złożenia samodzielnie zestawu i zaisntalowania na tym OEM odpada? Jak system wykryje, że to nie był gotowy zestaw ze sklepu?

Dlaczego nie czytasz ze zrozumieniem? Niczego takiego nie napisałem.

 

Jeszcze raz:

 

Możesz sobie złożyć komputer i do niego kupić i zainstalować system w wersji OEM.

 

Teraz jasne?

Tak są w sprzedaży, choć Microsoft twierdzi, że OEMy nigdy nie były dla detalicznego klienta. Tyle, że często sytuacja wygląda tak, przychodzi Kowalski do sklepu i mówi, że chce kupić komputer no to Pan w sklepie mu tworzy składaka i pada pytanie jaki system operacyjny ma być zainstalowany. W większość przypadków będzie to Windows lub brak systemu, ewentualnie Linux. Zakładając, że klient wybrał Windows, Pan bierze z półki Windows 7 OEM (teoretycznie powinien użyć do tego OEM Pre-nstallation Kit, ale w praktyce będzie to raczej czysta instalacja) i go instaluje na komputerze, po zakończeniu daje gotowy zestaw. Oczywiście do tego masz dołączoną płytę z systemem lub płytę recovery.

Systemu nie możesz przenieść na inny komputer, a sprzedając go, wszelkie nośniki i licencje musisz oddać nabywcy komputera. Nawet jeśli sam sobie złożysz komputer i kupując osobno (na przykład w innym sklepie) system Windows.

No dobra, ale wiadomo, że jednego komputera nie będę miał wiecznie. Z czasem mogę stwierdzić, że chcę wymienic dysk twardy, pamieć lub kartgę graficzną. I co wtedy? Mam na now kupować system? A cio jeśli po prostu padnie mi komputer, coś się zepsuje?

Tylko przy wymianie płyty głównej nie będziesz mógł aktywować systemu na obecnym kluczu. Kartę graficzną, dysk, RAM, procesor, itd. możesz swobodnie zmieniać.

 

A jak płyta główna lub cały komputer się zepsuje, to dzwonisz do MS i prosisz o podanie nowego klucza. W sumie wcale nie musi się nic psuć, ale nie będę tutaj namawiał do oszukiwania :wink:

Nie jestem pewny, ale Microsoft wyda raczej klucz jak wymiana będzie w ramach gwarancji przez producenta sprzętu, bo to producent rozlicza się z MS. Tu może też powstać problem, bo przy składaku nie ma oficjalnego producenta zestawu (no chyba że sklep jest partnerem OEM), to wątpię, aby ktoś wydał nową licencję. Choć podejrzewam, że MS raczej nie będzie robił problemów co nie znaczy, że sytuacja odmowy wydania nowej licencji nie będzie miała miejsca.

Oni nie sprawdzają takich rzeczy. Ufają swoim klientom.

Jak pisałem, problemów pewnie robić nie będą, ale trzeba mieć na uwadze, że mogą jednak sprawdzić i zablokować licencję.

I to jest właśnie idiotyzm licencji OEM. Coś tam możesz, ale nie wiadomo co, Microsoft może ci aktywuje system, może nie, coś tam można wymienić w komputerze a czegoś nie. Nigdy nie wiesz kiedy ci system przestanie działać.

Bo OEMy są dla producentów, a nie dla klientów indywidualnych. Dla klientów detalicznych są BOXy, które dają większą swobodę.

Ciekawe czy Win7 Pro jeszcze stanieje.

Wątpię - teoretycznie W7 już w sprzedaży nie ma oficjalnej, ale może są wyjątki dla jakichś wersji.