Win7 Usługa Windows Update unieruchomiona

Po ostatniej listopadowej aktualizacji mam komunikat

Usługa Windows Update nie może obecnie wyszukać aktualizacji,
ponieważ usługa nie jest uruchomiona. Konieczne może być ponowne
uruchomienie komputera.

Ten, oraz inne zabiegi nie pomagają.
Pytanie, czy ktoś miał coś podobnego i jak to rozwiązał?

Pobierz i uruchom to narzędzie https://support.microsoft.com/pl-pl/help/947821/fix-windows-update-errors-by-using-the-dism-or-system-update-readiness

Nie pomogło, a szkoda.

Miałem to samo, naprawiłem:
1.
Spróbuj narzędziem Microsoftowym:
https://support.microsoft.com/pl-pl/help/4027322/windows-update-troubleshooter

Jak nie pomoże usuń folder (zrób kopię zapasową):
C:\Windows\SoftwareDistribution
Po tej lobotomii niestety stracisz historie aktualizacji windowsa.

Jeżeli po tym zabiegu windows update przestał Ci aktualizować inne produkty microsoftu (np Office itp) i nie masz opcji włączenia to odinstaluj i zainstaluj ponownie Silverlight, pod koniec instalacji Silverlight spyta się czy aktualizować inne programy Microsoftu, zaznacz tak.

Wejdź w Usługi (albo logo windows + R i wpisz services.msc) i znajdź usługę Windows Update. PPM -> Zatrzymaj.
Wejdź w folder C:\Windows i znajdź folder SoftwareDistribution. Zmień jego nazwę na SoftwareDistribution.old(może być inna, wg uznania).
Wejdź w Windows Update i włącz wyszukiwanie. Powinno być okej :slight_smile:

1 polubienie

Żeby włączyć usługę Windows Update, musisz najpierw uruchomić usługę BITS.
Zrobisz to z services.msc, ustaw ją na automatyczne uruchamianie.
Usługa może się nazywać po polsku Usługa inteligentnego transferu plików w tle.

Spróbuj dokonać naprawy na koncie administratora

Nim zacznę eksperymentować, to mam pytanie o przyczynę tej blokady?
A drugie pytanie, czy po zapisie folderu SoftwareDistribution do SoftwareDistribution.old,
jest możliwość powrotu i odtworzeniu historii aktualizacji, czy nie?

  1. Nie wiem
  2. Używajac punktów przywracania systemu nie odzyskałem historii

Jak Ci się jeszcze nie udało to zainstaluj antywirusa 360ts i tam jest dodatek nazywa się chyba patch up, on ci zainstaluje co chcesz i wyrzucisz program, może przy okazji naprawi się windows update, patch up pomija przy okazji aktualizacje np szpiegujące

Przeczytałeś co napisałem? Jeżeli BITS nie działa, to żadna zmiana nazwy katalogu pobierania nic nie da.
Jest jeszcze coś takiego jak checksur, który naprawia wszystkie rzeczy związane z WU. Tu masz do pobrania (server 2008 = win 7): https://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=1593
Na początek sprawdź czy usługa BITS jest uruchomiona.

Hej,

Miałem to samo na swoim laptopie z Siódemką. :slight_smile: Zrobiłem kolejno tak:

  • Uruchomiłem narzędzie do naprawy usługi: https://support.microsoft.com/pl-pl/help/4027322/windows-update-troubleshooter,
  • Po ponownym uruchomieniu pojawił się ten sam komunikat, mimo że naprawiani zakończyło się sukcesem, a wszystkie usługi niezbędne do działania aktualizacji działały poprawnie,
  • Po restarcie w ustawieniach usługi Windows Update zaznaczyłem, by nie były wyszukiwane żadne aktualizacje, zatwierdziłem i uruchomiłem wyszukiwanie aktualizacji. Co ciekawe, zadziałało i pobrało poprawnie aktualizacje. Instalacja ich też zakończyła się sukcesem.

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie

Dziękuję za zainteresowanie moim problemem,

  • stosując zaproponowane narzędzia nie odniosłem sukcesu, może nie obejmowały tej blokady, może nie zastosowałem wszystkich procedur /kolejności, restartów, wyłączeń
  • została wersja usunięcia folderu SoftwareDistribution, po backupie i pogodzenie się z utratą historii aktualizacji – to pomogło.
    Dodam, że update Office też nie działało.
    Usługa Windows Update działa, pozostaje pytanie o przyczynę.
    Wg mnie mogła być zmiana wielkości partycji systemowej, ponieważ instalując system z starszego obrazu, też WU była zablokowana.
1 polubienie

U mnie to chyba pomogło - przynajmniej ręcznie mogę aktualizację ściągnąć.

1 polubienie

Pomogło , dziekuje.