Win7 -> Win10 UAC - czy jest możliwość dodania wyjątków?

Używam nadal 7-ki i wiem że wkrótce będzie trzeba wreszcie się przesiąść na ten okropny Win10 bez stylu klasycznego windows 95 :frowning:
Względy bezpieczeństwa itd.
Może system będzie wreszcie stabilny jak się skupią na mieszaniu w Win11 :slight_smile:
Ale mam takie pytanko do użytkowników 10-ki:

Czy można tam łatwo dodać wyjątki do UAC z zapamiętaniem hasła admina.
Ale bez wyłączania UAC

Chodzi o to, że jeśli jest załóżmy jeden admin i 3x użytkownik ograniczony, aby danemu użytkownikowi standardowemu można było pozwolić na uruchamianie konkretnego programu bez pytania o hasło admina.

Na win7 to tylko można tylko to osiągnąć jakimiś irytującymi czary-marami z wierszem poleceń, albo harmonogramem zadań i do niektórych programów nie działa.
Np. chcę by wszyscy userzy mogli mieć włączony Coretemp w trayu z autostartem. Czy możecie to osiągnąć na Win10? Bez tych męczących sztuczek?

Ja bym chciał żeby taka opcja np. Zezwolenia dla poszczególnych użytkowników była dostępna we właściwościach każdego programu. Żeby zrobić 2-3 kliki podać hasło i już.

Dodali coś takiego czy tylko nowe ikonki, nowy wygląd, nowe gówienka, odpicowany, ale ograniczony program do ustawień zamiast Panelu Sterowania…

Standardowo można uruchamiać programy bez hasła administratora. Do aktualizacji i instalacji trzeba posiadać hasło.

Na Windows 7 też tak jest i bez kombinacji jakichś.

Oczywiście, ale nie każdego, np.

wymaga uprawnień administracyjnych, a to dlatego, że Core Temp wymaga bezpośredniego dostępu do sprzętu, aby móc odczytać temperaturę i inne informacje o procesorze.
W systemie Windows dostęp do sprzętu można uzyskać tylko za pomocą sterownika trybu jądra. Ponieważ Core Temp nie instaluje niczego na stałe w systemie, ładuje sterownik w czasie wykonywania, do osiągnięcia tego zadania wymagane są uprawnienia administratora.

Obejść można to podobnie jak w Windows 7. To znaczy nie uprawnienia, a uruchomienie z konta standardowego użytkownika.

zapoznaj się z aplikacją surun

Jeśli występuje potrzeba uruchamiania aplikacji, która wymaga praw administratora do uruchamiania, a nie chcemy wpisywać hasła za każdym razem, to M$ przygotował do tego Application Compatibility Toolkit.

Ok. Dzięki za odp.
Mogłoby to być właśiwie we właściwościach pliku exe.
Po co właściwie MS zrobił opcję Zawsze uruchamiaj jako admin, skoro nie spełnia tego czego się po niej oczekuje?

I tamta apka wciska zaszyfrowane hasło do menedżera poświadczeń?

Jeszcze niby dla Windowsa 10 to zmieniła nazwę w „Assessment and Development Kit”.

Jeżeli wygląd jest problemem to może warto zainteresować się

Choć z tym drugim i przestylizowaniem interfejsu, który w założeniach nie ma opcji stylowania jak w XP - to przynosi często nieoczekiwane efekty.

Według mnie Windows 10 dużo bliżej do klasycznego wyglądu, niż Windows 7. Też byłem sceptyczny, ale się przekonałem. Nawet @Bogdan_G się przekonał, więc chyba nie ma wątpliwości, że Win 10 jest OK. :wink:

1 polubienie

Poczytaj. To łatwiejsze niż tworzenie pliku wsadowego z poleceniem runas