WIN98 czarno to widzę

(Rkali) #1

Mam problemy z uruchomieniem kompa z win98

Po właczeniu ekran pozostaje czarny. Po kilku próbach włączenia i wyłaczenia udało mi się uruchomić kompa, ale sie zawisił i ponowne uruchomienie spowodowało, że mam czarny ekran tzn win nie uruchamia się (lub ja tego nie widzę), na monitor nie jest przekazywany sygnał. O co może chodzić?

(Bartlomiej Kwiatkowski) #2

sprawdź podłączenie wszystkiego na płycie głównej. Najlepiej podłącz ponownie, albo podociskaj wszystkie przewody.

Czy BIOS wydaje jakieś sygnały dźwiękowe przy starcie kompa?

Wygląda na problem z kartą graficzną, ale pewności nie ma. Sprawdź ją na innym kompie jak możesz. Spróbuj wyjąć, przeczyścić styki i włóżyć ponownie kartę.

Sprawdź, czy bateria na płycie trzyma ustawienia BIOSu.

Możliwe też, że to wina RAMu.

(Rkali) #3

Na początku komputer wydawał pisk powtarzany co kilka sekund, potem przestał, ale na ekranie i tak nic nie było

Jak można sprawdzić, czy bateria trzyma ustawienia Bios?

zacznę od przeczyszczenia styków i karty graficznej

Zobaczyby

(Bartlomiej Kwiatkowski) #4

po tym pisku można by zidentyfikować problemm, jeśli pamiętasz jaki był: czy kilka krótkich, czy długich. Zależy też, jaki masz BIOS, bo może to oznaczać co innego a Award BIOS, a inaczej w AMI, albo Phoenix BIOS.

a możesz np. zmienić datę w BIOSie, potem wyłączyć kompa z prądu na powiedzmy pół godzinki i zobaczyć, czy zapamiętał to ustawienie, albo tak samo, tylko np. założyć hasło na BIOS i zobacz, czy będzie później (tylko zapamiętaj hasło :slight_smile: )

(JNJN) #5

Porządna konserwacja kompa - sprawdzenie wszystkiego.

Wymień obowiązkowo baterię płyty głównej koszt 4 zł(dobra pomiar miernikiem cyfrowym napięcia ma mieć powyżej 3V),ustaw bios,zapisz Save.

Jak dalej to samo.

Karta grafiki sprawdzić na innym kompie.

Monitor sprawdzić na innym kompie.

Zasilacz - podmienić i sprawdzić.

Pamięc,program memtest86 - zero błędów.

(Rkali) #6

Piski były krotkie, i musialem wyłaczyc komputer, żeby przestało piszczeć . Po kilku takich próbach przestało na stałe

mam Adward BIOS

Monitor jest OK, a ponieważ nic nie widze - nawet przy starcie, nie mogę wejśc do BIOSu i sprawdzić beterie.

Co do baterii - to są jakies specjalne, czy też można je dostac w kazdym sklepie komputerowym

(JNJN) #7

Baterie masz na płycie głównej a nie w biosie i tam ją nie sprawdzisz,jak to zrobić pisałem, z reguły to są baterie Typ CR 2032.

Książka do płyty głównej i zobacz na schemacie(srebrna okrągła bateria średnica około 2 cm).

Dostaniesz wszędzie,wyjmij starą z płyty i idz do sklepu i Ci dadzą jaką trzeba.

(Rkali) #8

wiem, że baterie sa na płycie, ale, żeby sprawdzić, czy np trzyma zmienioną godzine musze wejśc do BIOS i go zmienić, a nie mogę ponieważ nie odpala się monitor

zacznę od kupna baterii, bo to najmniejszy wydatek.

(Bartlomiej Kwiatkowski) #9

kody dźwiękowe Award BIOS:

1 długi, 2 krótkie = błąd karty graficznej (sprawdź czy jest dobrze osadzona w gnieździe)

powtarzające się w nieskończoność = błąd pamięci (brak kości pamięci lub jest ona niepoprawnie osadzona w gnieździe)

1 długi, 3 krótkie = brak karty graficznej lub błąd pamięci na tej karcie (to samo, co w pierwszym przypadku lub wymiana karty)

sygnały o wysokiej częstotliwości przy uruchomionym kompie = przegrzany procesor główny (sprawdzić, czy wnetylator działa poprawnie, i czy w obudowie jest odpowiedni przepływ powietrza)

naprzemian niskie i wysokie tony sygnałów = procesor (albo jest on źle zamontowany, albo uszkodzony. przyczyną może być też przegrzanie - sprawdzić działanie wentylatora CPU)

(Rkali) #10

wsłucham sie w peceta może po tym zdiagnozuję co mu dolega

Dięki :wink: