WIN98 czarno to widzę

Mam problemy z uruchomieniem kompa z win98

Po właczeniu ekran pozostaje czarny. Po kilku próbach włączenia i wyłaczenia udało mi się uruchomić kompa, ale sie zawisił i ponowne uruchomienie spowodowało, że mam czarny ekran tzn win nie uruchamia się (lub ja tego nie widzę), na monitor nie jest przekazywany sygnał. O co może chodzić?

sprawdź podłączenie wszystkiego na płycie głównej. Najlepiej podłącz ponownie, albo podociskaj wszystkie przewody.

Czy BIOS wydaje jakieś sygnały dźwiękowe przy starcie kompa?

Wygląda na problem z kartą graficzną, ale pewności nie ma. Sprawdź ją na innym kompie jak możesz. Spróbuj wyjąć, przeczyścić styki i włóżyć ponownie kartę.

Sprawdź, czy bateria na płycie trzyma ustawienia BIOSu.

Możliwe też, że to wina RAMu.

Na początku komputer wydawał pisk powtarzany co kilka sekund, potem przestał, ale na ekranie i tak nic nie było

Jak można sprawdzić, czy bateria trzyma ustawienia Bios?

zacznę od przeczyszczenia styków i karty graficznej

Zobaczyby

po tym pisku można by zidentyfikować problemm, jeśli pamiętasz jaki był: czy kilka krótkich, czy długich. Zależy też, jaki masz BIOS, bo może to oznaczać co innego a Award BIOS, a inaczej w AMI, albo Phoenix BIOS.

a możesz np. zmienić datę w BIOSie, potem wyłączyć kompa z prądu na powiedzmy pół godzinki i zobaczyć, czy zapamiętał to ustawienie, albo tak samo, tylko np. założyć hasło na BIOS i zobacz, czy będzie później (tylko zapamiętaj hasło :slight_smile: )

Porządna konserwacja kompa - sprawdzenie wszystkiego.

Wymień obowiązkowo baterię płyty głównej koszt 4 zł(dobra pomiar miernikiem cyfrowym napięcia ma mieć powyżej 3V),ustaw bios,zapisz Save.

Jak dalej to samo.

Karta grafiki sprawdzić na innym kompie.

Monitor sprawdzić na innym kompie.

Zasilacz - podmienić i sprawdzić.

Pamięc,program memtest86 - zero błędów.

Piski były krotkie, i musialem wyłaczyc komputer, żeby przestało piszczeć . Po kilku takich próbach przestało na stałe

mam Adward BIOS

Monitor jest OK, a ponieważ nic nie widze - nawet przy starcie, nie mogę wejśc do BIOSu i sprawdzić beterie.

Co do baterii - to są jakies specjalne, czy też można je dostac w kazdym sklepie komputerowym

Baterie masz na płycie głównej a nie w biosie i tam ją nie sprawdzisz,jak to zrobić pisałem, z reguły to są baterie Typ CR 2032.

Książka do płyty głównej i zobacz na schemacie(srebrna okrągła bateria średnica około 2 cm).

Dostaniesz wszędzie,wyjmij starą z płyty i idz do sklepu i Ci dadzą jaką trzeba.

wiem, że baterie sa na płycie, ale, żeby sprawdzić, czy np trzyma zmienioną godzine musze wejśc do BIOS i go zmienić, a nie mogę ponieważ nie odpala się monitor

zacznę od kupna baterii, bo to najmniejszy wydatek.

kody dźwiękowe Award BIOS:

1 długi, 2 krótkie = błąd karty graficznej (sprawdź czy jest dobrze osadzona w gnieździe)

powtarzające się w nieskończoność = błąd pamięci (brak kości pamięci lub jest ona niepoprawnie osadzona w gnieździe)

1 długi, 3 krótkie = brak karty graficznej lub błąd pamięci na tej karcie (to samo, co w pierwszym przypadku lub wymiana karty)

sygnały o wysokiej częstotliwości przy uruchomionym kompie = przegrzany procesor główny (sprawdzić, czy wnetylator działa poprawnie, i czy w obudowie jest odpowiedni przepływ powietrza)

naprzemian niskie i wysokie tony sygnałów = procesor (albo jest on źle zamontowany, albo uszkodzony. przyczyną może być też przegrzanie - sprawdzić działanie wentylatora CPU)

wsłucham sie w peceta może po tym zdiagnozuję co mu dolega

Dięki :wink: