Win98+pare pytań

Kolezanka ma problemy i prosila mnie o pomoc jako,ze sama jak na razie malo zna sie na kompach i w zwiazku z tym mam pare pytan,jako,ze ona ma Win98 a ja XP Prof i nie wiem czy dam rade jej pomoc.

1-uruchomila Neostrade ale cos jej zle laczy,przez telefon usilowalam cos poradzic ale nie moge sie dogadac.Gdzie w Win98 sa polaczenia sieciowe,tak,zeby moc wejsc we wlasciwosci Neo i zobaczyc jakkie sa ustawienia,bo wydaje mi sie,ze sa złe.Ona twierdzi,ze nie ma w ogole takiej ikony a jak wchodzi z pozycji paska(tam gdzie ma te 2 “telewizorki”)w "stan"bo podobno ma tylko stan i odlacz to okienko otwiera sie ale zaraz znika.

2-z Neo podobno ma “Pande”,zainstalowala ja ale ciagle wywala komunikat,ze jest blad w aktualizacji,poza tym nie wiem jak w Win98?-czy jest mozliwosc,ze tam tez w polaczeniach sieciowych moze byc wlaczona zapora i moze dlatego tak sie dzieje,ze ma 2 firewalle aktywne?

3-Kupila Win XP Prof,nie wiem czy potrafie zrobic format,bo jeszcze tego nie robilam ale prosilabym o linki,wiem,ze jest tego typu informacji wystarczajaco duzo na Forum,nawet je czytalam ale boje sie Biosu,nie mam dotad zadnych doswiadczen w tym temacie a czytam,ze wlasnie z poziomu Bios trzeba cos ustawiac przy formacie.Ma 3 partycje z tym,ze systemowa na C.Czy w zwiazku z tym robic format tylko na C-czytam,ze Win98 obsluguje system Fat32,wiec czy na tych pozostalych dyskach tez trzeba przed instalacja XP zrobic format?

Pracowala na kompie prawie rok(bez internetu),jest w ogole nie czyszczony,musi tam byc niezly smietnik wiec biore zapas programow do czyszczenia i mam na dzieje,ze na Win98 rowniez pojda tylko nie wiem czy trzeba we wlasciwosciach ustawic na zgodnosc z 98 czy nie?Jesli nie potrafie zrobic formatu to chcialabym chociaz umozliwic jej na razie korzystanie z kompa bo w obecnej sytuacji nie jest to wykonalne.

Prosze o pomoc,bo niedlugo sie do niej wybieram i nie wiem od czego zaczac.

Panel Sterowania>>>Dial-UP

Win98 nie posiada zapory internetowej.

Chodzi tylko o to, aby komputer w pierwszej kolejności bootował z cd-roomu. Jeśli tak jest ustawione, nie będzie trzeba nic robić.

Po prostu wkładasz płytę od XP, uruchamiasz ponownie komputer, po czym włącza się instalator z płytki XP.

Format zrób przez niego. Będziesz miała wybór formatowania w systemie plików NTFS lub FAT32.

Sformatuj tylko partycję C

Teraz wrócmy do początku…jeśli ów instalator, nie uruchomiłby się, trzeba wejść w biosa i ustawić aby w pierwszej kolejności (1st) jak już wspominałem, bootował z cd-roomu.

Dzieki za szybka odpowiedz!Czyli mam po prostu wlozyc plytke z XP(zrestartowac kompa) i jak odpali i bedzie wybor tego co chce zrobic to dac na instalowanie systemu ,mysle,ze w NTFS?(a jak tak ustawie to pozostale partycje beda korespondowac z C?-bo obecnie ma Fat)-a jak nie odpali to podaj konkretnie jak ustawic bootowanie z cd-roomu?-tj chodzi o ang.slownictwo,bo ja ,niestety j.ang slabo,radze sobie w konfiguracji programow,tu nie mam zadnych problemow ale w Biosie nic mi nie mowi ang. nazewnictwo.Potem instalowac stery do plyty i co jeszcze?

Win XP obsługuje FAT32, Win 98 nie obsługuje NTFS

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … topic=9576

W linku opisane również bootowanie z CD

Wyświetli sie komunikat, że aby przejść do instalatora, musisz wcisnąć dowolny klawisz-tak też zrób.

Tak, partycje, będą się nawzajem widzieć.

Tutaj masz zdjęcie biosu… opcja o której pisze jest w drugiej pozycji czyli BIOS featured setup

Może być tak, że będziesz miała troche inny interfejs, ale na pewno sobie poradzisz :slight_smile:

Po ustawieniu wciskasz F10>>>literka T