Winda XP czy Seven

Cześć

Mam pytanie czy opłaca mi się przerzucić z XP na 7. Ogólnie to jest komputer do gier, filmów i muzyki.

Moja specyfikacja

Procesor AMD Athlon 64 1.8 GHz (da się podkręcić do 1.9)

RAM 3GB DDR

Karta graficzna ATI Radeon HD 3450 512MB Pixel Shader 4.1

Dysk 80Gb + zewnętrzny 1.5TB

Ciekawi mnie ile jeszcze tego typu postów pojawi się na forum.

Na podanym komputerze Windows 7 w wersji 32 bądź 64 bitowej, spokojnie będzie działać. Choć licz się z niższą wydajnością w porównaniu do XP.

“Choć licz się z niższą wydajnością w porównaniu do XP.” - Nie koniecznie.

Z tym OC procesora to zaszalałeś :smiley:

Wyłączysz sobie Aero i będzie ~jak na XP lub np tylko żeby gdy grasz w gry były wyłączone efekty wizualne systemu.

A czy warto z XP na 7? Jasne, że tak :slight_smile:

Na mojej obecnej konfiguracji 7 x86 chodzi o niebo lepiej niż XP. Podczas gier Windows 7 sam wyłącza aero i inne niepotrzebne usługi, na czas gry:P Ma też lepsze zarządzanie pamięcią.

Nawet na starych komputerach z 512 MB ram 7 radzi sobie lepiej od XP (testowane na starym lapku) wraz z włączonym Aero Glass

Kolego ja mam XP i 7 z tą różnicą ze jadę na procku intel core 2 duo e6300 1.8 GHz . Więc ci oznajmiam uruchamiając przykładową grę, Tracmania Forever na XP obciążenie procka wynosi 50% a na 7 poniżej 90 % raczej oscyluje w okolicach 100% i włączenie dodatkowo jakiejś aplikacji np OCCT tylko w trybie odczytu monitorowania temperatur i napięć powoduje że gra sie lubi w tedy zacinać nie raz, ale nie dziwota jak obciążenie procka 100 %. Na XP jest lepiej. Zrób sobie przegląd gier które używasz i obciążenie procka i w najlepszym przypadku na 7 będzie conajmniej takie samo ze wskazaniem na większe. Mój przykład z Tracmanią Forever to niemalże drugie tyle na 7 poszło. Jak Twoje gry przykładowo na XP powodują np 80 % obciążenia procka to jest prawdopodobieństo że na 7 może być problem. Gdzieś wyczytałem że gry uruchamiane na 7 dają efekt większego obciążenia procka i to w moim przypadku się potwierdziło. Ogólnie 7 będzie chodziło na takim sprzęcie ale wybór należy do Ciebie dałem ci tylko przykład jak się będzie miało do gier.

Mi ogólnie wszystkie gry chodzą na 100% :3 narazie mi zależy na Assasin’s Creed Brotherhood i Revelations i Minecraft ale to się nie dziwie że 100% :stuck_out_tongue: :smiley:

Jeśli teraz masz 100% obciążenia z grami na XP to jeśli sprawdziło by się że na 7 będzie większe, może dochodzić do zawieszenia kompa przy uruchamianiu tych gier albo w trakcie grania. Procek z taktowaniem 1.8GHz nie jest do gier jaki by nie był jedno czy dwurdzeniowy, niskie taktowanie jest hamulcem. Oczywiście nie wyklucza wszystkich gier ale jak masz 100% ociążenia to już chyba o czymś świadczy . Do Ciebie należy decyzja czy sie przestawić na 7 ale bądź świadomy że z takim prockiem może sie wykluczyć uzywanie niektórych gier w środowisku Windows 7. Możesz spróbować może akurat twoje gry będą działały nie gorzej niż na XP. Gra grze nierówna jesli chodzi o obciążenie jedne będą chodziły lepiej na XP a drugie na 7. Decyzja należy do Ciebie ale przynajmniej nie będziesz zaskoczony jak z 7 będzie gorzej. Jeśli koniecznie byś chciał sie przestawić to wskazane by było zaopatrzyć sie w procek wydajnieszy na twoją płytę i zasilacz może bo nie podałeś jaki masz.

Zasilacz 600W a procka nie ma już na płytę moją najwyżej 2.2 bądź 2.4 ale to też jedno rdzeniowe

Zobacz jakie wymagania mają twoje gry w tym przypadku parametr taktowania procka. Jak piszesz że chyba 2.4 GHz procek by można bylo zdobyć na twoją płyte. To jest zawsze coś od 1.8 GHZ . Jak gry Twoje koło 2.4 też tak w tych okolicach wymagają można w tedy prędzej sie nastawić na 7. Zobacz dokładnie może lepszy procek sie znajdzie, może będzie wymagało z aktualizowanie biosu.

Warto, w twoim przypadku wersję 32-bitową. Nie jest źle, ale demon szybkości to to tez nie jest, a w sumie żadnych korzyści z wersji 64-bitowej nie będziesz miał. Gdybyś dorzucił dodatkowy 1GB RAM-u, to sytuacja byłaby całkiem inna. Myślę, że powinno być dobrze, jednak najlepiej samemu sprawdzić ściągając i instalując testową wersję Windowsa 7.

http://technet.microsoft.com/en-us/evalcenter/cc442495

Niestety, proces instalacji jest po angielsku, jednak po instalacji systemu można zainstalować polskie MUI korzystając z WU.

Wersja 32 bitowa XP i 7 powoduje że systemy nie obsłużą więcej niż 4GB . Możesz w pisać w Google Windows7 ile obsłuży pamieci. Są różne wyniki podawane w necie że np 3.24, 3.5 GB a wsadzone będzie 4GB. Dodatkowo sama płyta też może ograniczać to już należy przeczytać w specyfikacji.Ja mam 2GB i wystarcza chyba że Twoje gry dużo używają. Masz duży dysk zewnętrzny i jak masz miejsca sporo to możesz zrobić backub całego dysku 80GB dla pewności jakby dalsze działania w przejście na 7 nie były dobre z Twoim sprzętem to będziesz mógł powrócić .Masz wtedy do wyboru ,7 zainstalować jako drugi system albo jako jedyny. Wtedy sie przekonasz dopiero napewno jak sie będzie sprawowało i daj znać co zdecydowałeś i jak wyszło.

http://nvision.pl/32-vs-64-bit-sprawdza … ils-1.html

Warto sobie przyswoić.

A czemu by nie? Mam porównywalny do twojego komputer i 7 64bit z aktywnymi wszystkimi efektami itp. działa normalnie tak jak powinien. Twój wybór czy zmienisz czy nie, ale według mnie 7 jest ogólnie lepsza.