Windows 10 a dysk sdd


(kolo48) #1

Witam
Zakupiłem dysk SDD Goodram 120 gb. Pytanie czy są jakieś rzeczy które mogę lub powinienem zrobić aby usprawnić pracę Windowsa na SDD. I msm jeszcze pytanie mam podpity dys hdd w miejscu napedu cd/dvd
i czy dysk gdy jesy nie uzywany pobiera prad ? i czy jest to jaka s duza ilosc ktora ma wplyw na bateri ? czy lepiej wyjac ten dysk i podpaic wtedy gdy bede go uzywal ?


(Radek68) #2

Windows 10 dysk SSD traktuje tak, jak powinien, nic specjalnego nie trzeba robić.

No jasne, podpite dysy pobierają prad, to tak jak i podpite człowieki… ech…


#3

Instalacja systemu Windows 10 nie wymaga żadnych specjalnych ustawień, które polepszą pracę na SSD, czy też wydłużą jego żywotność.
Kiedy komputer jest wyłączony, zasilanie jest odcięte od podzespołów (pomijam funkcje ładowanie przez USB na wyłączonych komputerach). Nie ma zatem żadnego wpływu na baterię. Jej żywotność będzie malała z upływem czasu. Jest to normalne zjawisko i nie należy się tym bardzo przejmować. Drugi dysk będzie miał za to wpływ na czas pracy na baterii, kiedy komputer jest załączony. Jeżeli nie korzystasz z niego przez Cały czas, to możesz go nie podłączać. To ochroni go także przed uszkodzeniami, w sytuacji gdy komputer upadnie. Dyski SSD nie mają ruchomych elementów, są odporne, więc nic im nie grozi.


(Jarek B.) #4

Aby zoptymalizować pracę dysku ssd należy wykonać kilka czynności :
https://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Optymalizacja_systemu_Windows_na_dysku_SSD
Zainstaluj program SSD Fresh :


(FadeMind) #5

Współczesne dyski SSD pobierają kilka W w czasie pracy i kilka mW w czasie czuwania. Jest to niezauważalne zużycie.

Windows 10 automatycznie wykrywa dyski półprzewodnikowe (tak je nazwał Microsoft) i automatycznie dostosowuje ustawienia usług systemowych. Użytkownik nie musi wprowadzać żadnych zmian, ewentualnie można pokusić się o wyłączenie hibernacji oraz tak zwanego szybkiego uruchamiania, jednak w konsekwencji system będzie uruchamiał się zawsze dłużej (wszystko zostaje od zera wczytywane z dysku, a nie z pliku hiberfile.sys - kiedy opcja szybkiego uruchamiania jest aktywna (domyślnie). W sumie NIE ZALECAM wyłączać tej funkcjonalności.

Jeżeli posiadasz sporo pamięci RAM 8 GB i więcej możesz wyłączyć plik wymiany (stronicowania) albo na sztywno określić minimalny rozmiar (domyślnie system potrafi zjeść nawet 8 GB na plik stronicowania). Jednakże nie zalecam tego w przypadku używania kompresorów plików i w czasie pracy nad dużymi plikami/z wieloma aplikacjami jednocześnie.
image-20170902-002

NIE NALEŻY defragmentować dysku SSD w ogóle. Ta operacja marnuje tylko cenne przebiegi zapisów komórek pamięci.


(FadeMind) #6

Takie wynalazki mogą więcej zaszkodzić niż pomóc.


(Jarek B.) #7

Od trzech lat posiadam dysk ssd na pci-e .Używam w/ w programu. I wszystko jest w porządku. Fakt nie wyłączyłem hibernacji , tylko zmniejszyłaem plik o połowę jego wartości. System Win 10 pro 64 bit uruchamia się w ciągu 8 sekund , a zamyka w 3.


#8

Niczego nie marnuje i już to gdzieś udowodniono.
Dysk SSD można defragmentować tak samo, jak zwykły. Życia Ci nie starczy, aby wykończyć okazjonalną defragmentacją dysk SSD.


(kolo48) #9

Posiadam lapka i 4 gb ram jedynie co zrobilem to wylaczylem hibernacje indeksowanie plikow i wndows search, moj system uruchama sie w 3,4 s