Windows 10 blokujący połączenie SMB z XP

Witam,

Piszę z pytaniem, czy w ostatnim czasie coś zmieniło się odnośnie udostępniania zasobów sieciowych z komputera z WIndows XP do 10’tki. Problem jest następujący. Posiadam w firmie maszynę CNC z dostępem do sieci. Ma nadany adres oraz maskę by była widoczna. Udostępniony jest na niej folder z plikami do obróbki. Folder ten miał być udostępniony na komputerze z windows 10 wersja 1809 lecz przy każdej próbie wpisania loginu i hasła występuje informacja, że użytkownik lub hasło jest złe - a jestem na milion procent przekonany, że użytkownicy oraz hasła jak i prawa do folderu nadane są prawidłowo.
Czy jest jakaś możliwość podłączenia folderu sieciowego z XP ?

Jest, musisz włączyć na maszynie z Windows 10 protokół SMB w wersji 1.0, który domyślnie został wyłączony. Wchodzisz na kompie z Windows 10 w programy i funkcje-> włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows->Zaznaczasz pozycję “Obsługa udostępniania plików SMB 1.0/CIFS”. Działa jak włączysz funkcje i chyba po restarcie maszyn.

Zostało to już zrobione, bez tego w ogóle nie mogłem próbować wpisywać hasła. Lecz nawet po włączeniu protokołu dostaje informacje
image
Mimo tego, że specjalnie dodałem użytkownika “user” z przypisanymi prawami do tego folderu

Coś robisz nie tak.
Folder udostępniony?
Prawa NTFS do folderu przypisane?

Tak prawa NTFS do folderu zostały przypisane. Folder został udostępniony bo gdy zobie //localhost to normalnie folder jest widoczny jako udostępniony. Dziwną sprawą jest to, że przed chwilą próbowałem dostać się z windows 7 na XP - wynik tego jest identyczny jak na Windows 10

Pokaż zakładkę: udostępnione i zabezpieczenia (screen)



udostepnij dla wszystkich natomiast w zabezpieczenbiach NTFs folderu daj sieć, i twojego usera

Ok, spróbuje tak zrobić gdy tylko będę przy maszynie :slight_smile:

I poniżej udostępnionego screena masz jeszcze czy udostępnianie zabezpieczone hasłem.

Tak tylko nie wiem czy w ogóle to ma znaczenie, jeśli ja chce dodać dysk z komputera Windows XP a nie ze swojego.

To na XP musisz udostępnić + w zabezpieczeniach dodać usera.

Ok, wczoraj z tym sobie poradziłem.

  1. Dostałem od firmy zajmującej się maszyną CNC plik rejestu który miałem wrzucić do komputera.
  2. Zostały dodany na nowo użytkownik z prawami dostępu do folderu.

Przyczyną jaką stwierdzili, że nie objedzie się bez wrzucenia pliku rejestru było to, że kontroler sterownika na komputerze z windows XP był za stary względem Windows 10 i nie obsługiwał go.

Pozdrawiam
Temat do zamknięcia

1 polubienie

Danio_klucze- posiadasz może jeszcze ten plik rejestru?
Mam identyczny problem w firmie :frowning:

Włącz smb 1.0 cifs